hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
keremd
keremd (üye)
Tekirdağ / Amatör

Ben de 75-300 le makro çekmeyi deniyorum, çektiğim bir kaç örümcek, helikopter böceği falan ama istediğim gibi çıkmıyor, makro lens almak şart bir ara

ve benzerleri
http://www.flickr.com/photos/7418448@N06/

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:00 - İp: 88.***.**3.10
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

keremd
kedili fotoğrafındaki renkler ne güzel olmuş!
kedinin baktığı kadar var

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:08 - İp: 88.***.**9.101
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=11308&syf=168

sony r1+sony close up
sony r1+sony close up+1 mılyonluk buyutec

bır bakın derım .

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:10 - İp: 88.***.**8.234
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Keremd,

Denizi seyreden kedi cok guzel olmus eline saglik.

Muhtelif fotograflardan gordugum kadariyla 75-300'un keskinligi ve renkleri cok guzel. Yalniz son makro denemesinde ilk bokeh olayini gozlemleme imkanim oldu, Minolta geleneginin aksine bokeh pek hos degil, fokus disinda kalan arka plan cok karmasik. Iyi bokeh sergileyen bir lens bulandirirdi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:29 - İp: 85.***.**0.14
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bugun bir daha denedim, gercektende diaframi kisinca oluyormus, 24-105mm lensin telesiyle cektim. Ama maalesef macro degil, dolayisi ile hedef fazla yaklasamadim, bu lensle ancak bu kadar olur:

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:39 - İp: 85.***.**0.14
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

keremd kedi fotografı çok güzel

Tarih: 29 Haziran 2007, 13:10 - İp: 88.***.**4.42
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

antika 24/105 lensi sony yeniden piyasaya sürdü.bu lens hakkındaki düşüncelerini anlatırmısın?günlük kullanım için uygunmu?16/80 zeiss ile karşılaştırması yapılabilinirmi?sony nin yeni çıkaracağı üst modellerde bu lens ile piyasaya çıkarılacağı konuşuluyor..
NOT:antika bu lens ile M modunda f:8 ve 200 enstantane ile flaşlı bir çekim yaparmısın?

Tarih: 29 Haziran 2007, 13:15 - İp: 88.***.**4.42
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaz,

Flasli cekimde neden 1/200 sn'lik perde hizi istedin anlayamadim ama yine yolluyorum.

F8 , 1/200 , Flash 3600HS(HS) , flash HSS modunda, flash compansation -0.7 , lens 105mm konumunda , ISO100 , makine KM5D

Bu da cropu:

Iscilik:

Ele alindiginda 24-105'in isciligi oyle aman aman degil, hafif, plasitk, mekanizmasi super degil ama gayet yeterli, zoom yercekimiyle degismiyor ama biraz siki sarsarsan oynuyor. Fokuslarken on parca hareket etmiyor, polarize filtre kullanimina uygun, parasoleyi yaprak seklinde guzel. Fokus halkasi gayet buyuk ama hem makro olmamasi hem de zoom araligi itibari ile ne zaman manuel fokus yaparsin bilemem.

Tabii isciligi degerlendirirken benim herseyi birakutusuyla kiyasladigimi gozonune almalisin.

Cam:

F3.5-4.5 orta sinif lens icin orta sinif aperatur. Parafocal degil. yani diyelimki 24mm'deyken fokusladin, 105mm'ye getirdin, bir daha fokuslaman gerekiyor. Minolta'da gelenek oldugu uzere renkleri guzel, Kit lensten daha keskin, PF pek gormedim, kontrasti da iyi. 24mm, DSLRda genis aci icin sinir bir rakam, ama dusunecek olursak neredeyse butun kompaktlar 36mm'den basliyor, kmpaktlarin acisi yeterli oluyorsa, bu lensinki de yeterli olur diye aldim. 2-3 sene sonra FullFrame'e gecis yaparsam esas o zaman bu lensin tadina varcagim.

Bu lensi esim 3 ay once Frankfurt Havaalanin'dan 200 Euro'ya aldi, almadan once bana sordu, o zamanlar daha CZ 16-80 cikmamisti, dusundum 24mm'nin yukarida acikladigim sebeple yeterli olacagini dusunup almasini soyledi, Ayni lens Sony tarafinda 450 Euro'ya (Avrupa fiyati satiliyor.

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:11 - İp: 81.***.**5.159
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

antika çok tşk ederim..
sony nin bu lensleri elden geçirip daha fazla bir fiyata satmasının nedeni bu lenslerin kalitesini yükseltmesinden kaynaklanabilirmi? eski minolta100mm makro lens ile benim aldığım sony 100 mm makro lenslerde gövde olarak bayağı bir fark var.ben optik kalitesininde daha üst seviyeye çıkarılma olasılığının olduğunu düşünüyorum.yoksa bu lenslerin daha fazla rakamlara satılması için bir neden bulamıyorum

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:26 - İp: 88.***.**4.42
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Süheyl senin 17-35G alman lazım dyxum forumda incelemeyi yapanlardan birisi bu lensi için 20 tane olumlu şeyi made made yazıktan sonra olumsuz yanlarına yazacak bir şey bulamamış ve ''eh, f3.5 olması'' yazmış
17-35 sonny tarafından henüz yenilenmedi ama G serisi harika bir lens.yurtdışında 1500 dolara satılıyor ama şu da var ki bu lens bir FF lens. FF kameraya taktığın zaman şu andaki 10-20 objektiflerle hemen hemen aynı açıyı veriyor FF olmayan bir kameraya taktığında da yine çok güzel bir açıya sahip.

Bence alışveriş listene ekle, sen nasılsa yeni sonyler FF olursa alacaksın. Gerçi FF ler bir çıksın o zaman düşünürüz

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:28 - İp: 81.***.**7.49