hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Pollyteks, warwick, canmahmut begeniniz icin tesekkurler.

Evet canmahmut dogrudur. Bu fotografin aynisi degil ama o seriden cektigim cok benzer bir fotograf bu ayki National Geographic`de yayinlandi. (sen arastirmaci gazetecilik yapsana bu arada, iyi iz takip ediyorsun dogrusu)

Warwick, polarize kullanmadim. (zaten lensin filtre capi 77mm, o boyuttaki kaliteli bir polarize filtre neredeyse bir lens fiyatina satiliyor, almayi da dusunmuyorum)

Normalde o anda gokyuzu daha koyuydu ama genel olcum alsaydim cocuklar karanlik cikacakti, asil vermek istedigim konu olan cocuklarin yuzlerinden spot olcum aldim ve pozlamayi biraz daha arttirdim. Gokyuzu oldugundan acik cikti ama cucuklar daha ayrintili oldu. DRO kapaliydi.acik olsaydi belkide fazladan pozlama yapmama gerek kalmayabilirdi.
Olculer soyle: f:1/4, S:1/400, ISO: 100, +0,7 pozlama, WB:daylight, Lens sigma 10-20, 10mm`de cekildi

seaman, sari top cicekler cok guzel olmus,
antika, firsatlari iyi degerlendirmissiniz, gisede beklerken kac kisinin aklina fotograf cekmek gelir ki. cok guzel olmus.

#hbaykal' tarafından 23.06.2007 12:15:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2007, 12:08 - İp: 85.***.**9.208
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 23 Haziran 2007, 14:57 - İp: 81.***.**9.22
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

National Geographic ha !!!!!, benim hayallerimin dergisi.....

birgun benim fotograflarim da sizinki gibi orada yayinlanirmi acaba Hbaykal. Bir teki dahi yayinlanirsa benim icin makina parasini fazlasiyla haketmis demektir. ama simdilik cok uzak bir ihtimal.... cok calismam lazim coooookkkk

Tarih: 23 Haziran 2007, 16:34 - İp: 88.***.**5.199
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

Arkadaşlar ben fotoğraf olayını yanlış yapıyorum galiba.Herkes nasıl güzel foto çekerim derdindeyken ben fotoğrafçı dükkanlarından çıkmaz oldum ve sürekli alıyorum.Araştırmak ve bulmak hastalık oldu bende ..daha doğru düzgün 2 resim çekemeden 1 ayda aldığım malzemelere bakın..
A100 ve kit iki adet kit lens
minolta 505si 28-80 ve 75 300 lens
minolta 50mm macro ve 50 mm 1.7
minolta dynax 7 ,
Buffalo için 50mm.1.7
fipar için minolta 3000i flaş ve 50mm. 1.7
fazladan 50mm,1.7
ve bugünde
28mm f.28
Minolta 24-85 f.3.5
sigma 18mm f.3.5
ve bunlara uygun filtreler
bu işte bir yanlışlık var değilmi....

Tarih: 24 Haziran 2007, 01:29 - İp: 85.***.**1.123
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

"Çoğu zaman amaca götüren araç amaç olur"
Hatayı fark etmek birinci adımdır, yolunuz açık olsun.

#merson' tarafından 24.06.2007 06:12:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2007, 06:09 - İp: 88.***.**9.62
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ekipman fetişizmi denen hastalığa tutuluşsun pollyeteks
Tedavisi yok
Ama diğer yandan çok uygun fiyata bir makro objektif sahibi oldun, uygun fiyata bir flaş sahibi oldun.

Tarih: 24 Haziran 2007, 12:41 - İp: 88.***.**2.0
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

polyteks,
çok teşekkür ederim benim için aldıklarına.
adres ve telefonu mesaj ile bildirdim.
ancak bir kaç haftadır eve pek uğrayamadığım için mesajınıgeç farkettim
Şu an da evde değilim ve internete notebooka bağladığım HP cep telefonu ile girebiliyorum.
bu nedenle de resim yüklemem çok zor.

Tarih: 24 Haziran 2007, 14:11 - İp: 81.***.**6.161
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Hbaykal, sizi tekrar aramızda görmek çok güzel, hoş geldiniz.

Bu bahaneyle bir fotoğraf da ben ekleyeyim.

Kuleden, martıya - "İniş izni verilmiştir."

Camera make: SONY
Camera model: DSLR-A100
Focal length: 300.0mm
Exposure time: 1/1250
Aperture: f/6.3
ISO equiv.: 200
Metering Mode: matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)
Lens: Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro

Tarih: 24 Haziran 2007, 15:53 - İp: 85.***.**8.191
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 24 Haziran 2007, 22:16 - İp: 137.***.**8.39
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

öyle oldum galiba buffal. fipar bende şahir dışındayı zaten. salı yada çarşamba göndereceğim seninkileri..

sayın ocaklilar ve warvick fotolar çok güzel hele martı resmindeki netlik süper

Tarih: 25 Haziran 2007, 10:04 - İp: 81.***.**0.130