hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

mesut abi aslında iyi fikir...hem forum kısmı rahatlar hemde yine sony baslıgı altındaki galeriye fotolar ekler bilgi ve görüş paylaşmaya devam ederiz.

Tarih: 27 Haziran 2007, 09:53 - İp: 85.***.**9.24
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

merhaz,
Kutlarım, bu çekirge bence önemli bir sembol, gören herkes bayılacak.
Bana yıllar önce bir TV dizisindeki bilge kişinin "çekirge" çömezini hatırlattı. Bilgece bir fotoğraf desem abartı olmaz. Paylaşım önceliğine teşekkürler.

Tarih: 27 Haziran 2007, 10:34 - İp: 88.***.**6.70
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

mesut abi tşk ederim..
abi haklısın yeni uygulamada sony a100ün fotolarını içeren bir galeri açıyorum.a100ün sadece fotograflarının yayınlanacağı bir sayfa olsun..
bu sayfalarda teknik konuları tartışırız.bu iki sayfada ders niteliğinde bilgiler olduğuna inanıyorum.yeni kullanıcıların bu sayfadan oldukça yararlı bilgiler alacağına eminim.

#merhaz' tarafından 27.06.2007 14:10:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2007, 13:19 - İp: 85.***.**0.211
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

ama ama ben dün gece bisürü foto yüklemiştim
bileydim galeriye yüklerdim.
saglık ossun

yenilerini cekicez zaten.

Tarih: 27 Haziran 2007, 15:10 - İp: 85.***.**9.24
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Yok arkadaslar, pes, benden bu kadar pes ediyorum. Adam gibi macro lens almadigim surece bu is olmuyormus, onu ogrendim.

Birakutusu ile bir makro denemesi yapayim dedim, asagida 1:1 crop yolluyorum, olmadi iste, olmadi, fokusta tutmus ama yeterince keskin degil, flasla cekidigi icin titreme de sorun degil, ama olmadi iste. olmadi. (Gimp'te %25 sharpen ettigim halde)

Tam makroda boyumun olcusunu almisken calilarin arasin bu arkadas karsima cikti ayni lens, birakutusu (hic dokunmadan, orjinal):

Iste bu da 1:1 crop, hic dokunmadan makinadan ciktigi gibi:

Goruldugu gibi birakutusu, macro isine bulasilmadigi surece jilet gibi. Ama macro.......

Tarih: 27 Haziran 2007, 23:57 - İp: 85.***.**0.14
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

antika, dpreview forumda bira kutusunun önüne close-up takıp makro çekmiş birisi. onlar oldukça iyiydi, paraya kıyıp bir close-up al bence
ama makro objektif şart, haklısın. zaten hemen hemen tümü FF uyumlu, alıp 20 sene kullanılır. ama çok para yaa

Tarih: 28 Haziran 2007, 00:04 - İp: 88.***.**2.0
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Özeniyorum; ama ancak kroplayarak makro hevesimizi geçiştirebiliyoruz.

Tarih: 28 Haziran 2007, 09:51 - İp: 88.***.**6.244
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

A-100 + Tamron 200-400 + Kenko 1.5X convertor
Dün gece

Sevgili Fipar, Tamron 200-400'den memnunmusun?

#hbaykal' tarafından 28.06.2007 12:05:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 11:49 - İp: 212.***.**7.181
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Hakan Baykal Ağabey,
İsminizi NG dergisinden fotoğrafınızın altındaki imzadan öğrendim.Gerçekten de çok güzel bir çalışma olmuştu.
Sorunuza gelince 200-400 Tamron bana bonus olarak geldi aslında ama sonuçlarına bayıldım. Bence çok güzel bir objektif.
Zaten 75-300 Sony objektifim serviste ve uzun müddet gelemeyecek sanırım.
Bu durumda Tamron tam zamanında imdadıma yetişti.
Kısacası ben bu lensi sevdim.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:37 - İp: 88.***.**8.94
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Mesut Abi, bir tane close-up set alın bence. Zaten fiyatları çok pahalı değil, 16-80 zaten mükemmel çözünürlüğe sahip, önüne takılan bir filtreye rağmen kalitesinden çok şey kaybetmez. çok daha yakından çekme olanağı bulursunuz.
Tamam, belki makro objektifler gibi olmaz kesinlikle, ama işe yarıyorlar. Makroyla ciddi olarak ilgilenmeyen arada bir özenip makro çekenler için iyi bir alternatif bence.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:43 - İp: 88.***.**9.193