hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

hakan geçenlerde bizim yerli sitelerden birisinde görmüştüm.bu lensi yanılmıyorsam ya 1500 yada 1700 auro fiyatı vardı,dediğin gibi sony daha elden geçirmemiş.bu lens 16/80zeisse alternatif olarak aldığında zoon olayında bayağı bir yetersiz kalıyor..ff sensörlü makinalarda geniş açı lens olarak kullanılabilinir.bu lensi aldığında zeiiss 85mm ve 135 mm ile sony 50mm lenslere ihtiyaç duymayacaksın.yani hepsinin yerini tutar.portre ve geniş açı için ideal bir lenstir..

#merhaz' tarafından 29.06.2007 14:47:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:46 - İp: 88.***.**4.42
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İşte tüm G serisi gibi pahalı 17-35.

Zeiss 16-80 çok iyi, 80mm de canon l serisi lenslerle kapışıyor. O derecede iyi. FF uyumlu değil ama.....
Yabancı bir dergi yılın objektifi seçmiş 16-80 i... Ama 85mm zeissle kapışması zor , 1.4 bir objektif çünkü 85mm...

İnsan baktıkça ağzı sulanıyor Ben Minolta 600mm f4 apo istiyorum , 7000 dolarcık Ucuna bir de 1.4tc takarsan objektiften çok rasathane gibi bir şey oluyor

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:58 - İp: 81.***.**7.49
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaz,

Soylemeyi unutuyordum, sen F8 1/200 istedin diye yolladim ama dun yolladigim yaprak uzerindeki bocek resmi (%100 crop) de F8 ve flashla cekilmisti, yani bugun yolladigimi haybeye yollamis oldum.

Ayni model lenslerde Sony-Minolta farki oldugunu sanmiyorum. Oyle olsaydi Sony pazarlamacilari bunu mutlaka vurgularlardi. Minolta'nin basina ne geldiyse pazarlamacilarinin dandik olmasindan geldi.

Arada benim gordugum tek fark zoom-fokus halkalarinin klasik capraz desenden duz desene gecmesinden ibaret. Minolta'nin 100mm Macrosu eskiden beri efsanedir zaten, Sony'nin birsey degistirdigini sanmiyorum.

Sunu kabul etmek gerekiyor, fotografcilikla yeni alakasi olan kime "Minolta" desem, "o da ne?" diye soruyor, pekcok kisinin gozunde fotograf makinasi ya Canon'dur yada Nikon, 3.bir markayi bilmezler bile. Ama "Sony" farkli, bu gezegende CocaCola'dan sonra en cok bilinen sey "Sony"dir herhalde.

Tarih: 29 Haziran 2007, 15:23 - İp: 81.***.**5.159
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

antika sendeki lensin maro olmadığını bildiğim için o değerleri verdim.açık havada ve flaşlı çekimlerde oldukça etkili sonuçlar veriyor.çektiğin fotograflardada detaylar gayet güzel.
ben sony i minolta kökenli olduğu için asldım,sony olmasa minolta alacaktım.iddia ediyorum:minolta, yani şimdiki adı ile sony,piyasadaki makinalar arasdında kullanımı en kolay olan makinadır,benim dileğim sony nin yeni üreteceği makinalarınında bu şekilde olması..

Tarih: 29 Haziran 2007, 16:23 - İp: 85.***.**0.95
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

hakan sana katılıyorum..lens işinde acele etmemek gerekiyor.şimdilik alınacak lensler 100mm makro ve zeissin lensleri olmalı.bunların kaliteleri zaten tavan yapmış..
diğer modellerde,başta tele olmak üzere değişik aralıklara sahip lensler ile karşılaşabiliriz,yeni modellerin çıkması ile bu lenslerin piyasaya çıkacağını tahmin ediyorum..
bundan sonra ise yavaş yavaş lens setimizi oluşturacağız..
yalnız bu 17/35 ile zeissler arasında bayağı bir kararsızlık yaşayacağım kesin.birtarafta zeiss diğer tarafta g serisi

Tarih: 29 Haziran 2007, 16:29 - İp: 85.***.**0.95
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaz,

Yanlis anlama, senin bu ise daha dun girmedigin her halinden anlasiliyor. Isin erbabi olupda Canon veya Nikon kullaniyor olsalar bile Minolta'ya gerekli saygiyi gostermeyeni de gormedim zaten.

Benim vurgu yapmak istedigim Sony pazarlamacilarinin ne denli usta ve agresif olduklari, lenslerde bir degisiklik yapsalardi muhtemelen bu firsati kacirmayip "New" "Super" falan gibi bir etiket yapistirmayi ihmal etmezlerdi. Eski Minolta pazarlamcilarinin sahip olmadigi, sonucta dukkana kepenk indirten bir meziyet bu.

Tarih: 29 Haziran 2007, 17:14 - İp: 81.***.**5.159
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

antika haklısın,minoltanın piyasadaki ustalar arasında güzel bir yeri vardı..
sony bir değişiklik yapsaydı bunun reklamını gayette güzel yaparlardı.görünen sadece lenslerin gövdesindeki değişimdir..

Tarih: 29 Haziran 2007, 17:23 - İp: 85.***.**0.95
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sony'nin yeniden ürettiği lensler orjinal Minoltalarla kıyaslandığında aralarında sadece tasarım ve ağırlık farkı olduğu görülüyor. f değeri, eleman sayısı vs. tamamen aynı

(tabi bunlar kağıt üzerindeki verilere göre vardığım sonuç, kullanımda performans fark varmı bilmiyorum)

#canmahmut' tarafından 02.07.2007 16:58:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2007, 16:52 - İp: 212.***.**7.181
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

X

Tarih: 2 Temmuz 2007, 17:29 - İp: 212.***.**7.181
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

niye yükleyemiyorum

Tarih: 2 Temmuz 2007, 17:34 - İp: 212.***.**7.181