hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Cünety Beyin açtığı konu başlığından kendi adıma çok yararlandım. Makina seçimimde etkili oldu. yalnız orada az fotoğraf ve daha çok teknik bilgiler yer alıyor. Sizin fotograflara ağırlık vererek yapacağınız açıklamalar bir birini tamamlayıcı olacaktır.
Günlük hayattaki fotografların da en az test fotografları kadar (hatta daha da)yararlı olduğuna inanıyorum, bu bakımdan örnek fotoğraflarınızı merakla takip edeceğim.
Size ve Cüneyt beye teşekkürler.

Verdiğiniz fotograf da cok güzel. Ancak bir ricam olacak,ona ait bazı bilgileri de yazarsanız memnun oluruz. Lens, diyafram vs. gibi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 03:10 - İp: 85.***.**7.46
hbaykal
hbaykal (üye)

Sağol canmahmut, işte bilgiler
Lens: 50mm 1.7
Iso:100
Çekim modu: A (diyafram öncelikli)
Merkez Ağırlıklı Ölçüm
1/2 sn., F:5.6
Renk:Daylight (Gün ışığı)

Bu da bir başkası (exif bilgileri daha sonra veririm (uykum geldi valla)

Tarih: 19 Ekim 2006, 03:40 - İp: 85.***.**3.66
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Tek kelimeyle MÜKEMMEL" tebrik ederim. İkisi de çok çok iyi ama ben 2.yi daha çok sevdim. (Sanırım babamın eski bir demiryolcu olmasının etkisi var)

Bu güne kadar gördüğüm en güzel Tren fotograflarından birisi. Karta büyük boy bastırıp babama hediye etmek geldi içimden.

Tarih: 19 Ekim 2006, 03:51 - İp: 85.***.**1.15
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

baykal bey, öncelikle makinenizi iyi günlerde kullanın..
makinenizle birlikte kullandıgınız lensler hangileri? makinenin body kısmına diyecek yok ama 18-70 lensi hakkkında elestiriler var. benim merak ettiğim husus su : bir makine ve bir lensi en iyi dusuk ısık kosullarında test edebiliriz diye düşünüyorum. kapalı mekanda performansı nasıl?

Tarih: 19 Ekim 2006, 09:37 - İp: 81.***.**5.133
hbaykal
hbaykal (üye)

Teşekkürler K.Etkisi, ve canmahmut, herkesin gönlüne göre olsun.

Elimde Minolta uyumlu lensler vardı bu yüzden de kit lensleri almadım. sadece gövde olarak aldım makinayı.

Şu anda elimse olan Lenslerim:
Minolta 50mm 1.7
Sigma 10-20mm
Vivitar 100-400mm Series-1
Vivitar 19-35mm Series-1
Sigma 28-200mm

Sevgili K.Etkisi, Genellikle doğa ve portre çalışmama rağmen kent görüntüleri, özellikle de gece manzaralarını sıklıkla çekerim. Makinanın gece performansı konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Özellikle sarsıntı önleme sistemi çok yararlı. İleride bununla ilgili örnekler de koyacağım.

ISO performansını soruyorsan eğer diğer sitelerde de yazdığı gibi 80-400 ISO arasında noise yok, 800 de biraz, 1600'de ise bir hayli var.
Hem gece fotoğrafı çekiyorsun, hem de yüksek isoda nispeten daha noise’li bir makine almışsın denilebilir. Ancak, 20 yıllık fotoğraf deneyimimde onbinlerce kare fotoğrafta (birkaç deneme ve özel efekt amaçlı çekim hariç) 400 ISO’nun üzerine hemen hemen hiç çıkma gereği duymadım. Gece ve loş mekan fotoğraflarında da mümkün olduğunca en düşük ISO değerlerini tercih ediyorum. Eğer ortamda hareket yoksa durduk yere yüksek ISO’da çekim yapmanın bir anlamı da yok zaten. Tabi bu benim fotoğraf tarzımla ilgili. Bir başkası için az ışıklı ortamlarda hareketi yakalaması gereklidir, o zaman da makine seçimini ona gere yapmalıdır.

Yukarıda verdiğim iki fotoğraf da gece uzun pozlamalarla çekilmiş örnekler. Her ikisinde de 100 ISO’da ve makinanın noise reduction ayarı off konumunda çekim yapıldı.

Tren fotoğrafının değerleri de şöyle:
Lens: Sigma 10-20 (11mm’de çekildi)
Iso:100
Çekim modu: A (diyafram öncelikli)
Merkez Ağırlıklı Ölçüm
6 sn., F:4.5
Renk:Daylight (Gün ışığı)
Pozlama +1

Tarih: 20 Ekim 2006, 00:13 - İp: 85.***.**4.63
ak_turk
ak_turk (üye)
Konya / Haber Fotoğrafçısı

çok güzel fotoğraflar sayın hbaykal makinenizi iyi günlerde kullanın

Tarih: 20 Ekim 2006, 01:18 - İp: 85.***.**1.150
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hbaykal,Doğru ellerde makinanın nasıl güzel sonuçlar verebileceğini göstermişsiniz. Elinize sağlık.

İlk fotoğrafta yansıma ve köprüdeki balıkçılarn oltaları harika olmuş. Tren de müthiş görünüyor.

Loş ışık ve Gece fotoğrafı mutlaka yüksek ISOda çekilirmiş gibi yanlış bir kanı var genelde, sizin de bahsettiğiniz gibi eğer hareketli bir nesne fotoğraflanmayacaksa ortam karanlık da olsa ISO'nun mümkün olduğunca düşük tutulması görüntü kalitesini artırır. Örnek fotoğraflarınızda da bu durum açıkça görülüyor.

AntiShake ve değişik ölçüm modlarında çekilmiş örnekler koyabilirmisiniz. kolay gelsin

Tarih: 20 Ekim 2006, 11:21 - İp: 195.***.**7.2
hbaykal
hbaykal (üye)

Sağolun arkadaşlar,

Vakit buldukça değişik mod ve ayarlarda çektiğim fotooğrafları paylaşacağım.

Aşağıda Ankara Kalesinden bir sokak manzarası.

Lens Sigma 10-20
ISO 100
f:8
1/200sn
Cekim Modu: A (Diyafram Öncelikli)
Ölcüm Sistemi: Merkez ağırlıklı

Tarih: 20 Ekim 2006, 21:39 - İp: 88.***.**3.57
barış ak
barış ak (üye)
İstanbul / Amatör

Birde su siteye fograf ekleme işini ögrenebilsem bende bir iki resim göndereceğim......

Artık ogrendim.....

#barış ak' tarafından 03.04.2007 22:40:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2006, 01:15 - İp: 85.***.**6.244
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

çok hoş bir topik... teşekkür eder, çalışmalarınızın devamını dilerim.. takipteyim

Tarih: 21 Ekim 2006, 15:03 - İp: 81.***.**8.30