hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hbaykal ben biraz acemiyim fine de cekiyorum ve saklarkende normal resimlerime kaydediyorum yani o bilgilerim olmuyor malesefki ama ögrenecegim inşallah.ankrada armada da calışıyorum panco diye bir cocuk magazasında belki müşterimz olmussunuzdur ama öyle olmasa bile sizle tanışmak isterim tabiki

Tarih: 23 Ekim 2006, 15:21 - İp: 85.***.**9.24
account
account (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Baykal bey yardımlarınız için çok teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

Tarih: 23 Ekim 2006, 16:25 - İp: 85.***.**4.61
dogan foto
dogan foto (üye)
Yurtdışı / Firma

güzel çekimlernizin devam etmesi dileklerimle...

yanlız benim bi sorum olacak a 100 le çekilmiş raw formatlı resimleri nasıl görebilirim yanlız fotografların uzantısı arw olarak veriyo fotograflar bana dışardan geldi ve açamıyorum veya bana cd sinden yollayabilirmisiniz programını kurmaamaçlı...
şimdiden teşekkürler

Tarih: 23 Ekim 2006, 16:57 - İp: 82.***.**0.181
hbaykal
hbaykal (üye)

Doğanfoto, Rawtherapee isimli program ile Raw dosyalarını görebilirsiniz. biraz ağırdır ama bedava ve iyi iş görüyor.
link aşağıda

http://www.rawtherapee.com/download.html

Nemru-T benim iş yerime de Söğütözü'nde yani Armada çok yakın ve haftanın en az 2-3 günü öğle yemeklerinde orada oluyorum. Bir geldiğimde mutlaka uğrarım.

Madem konu açıldı, Armada'ya ait bir iç mekan fotoğrafıyla devam edelim ...

#hbaykal' tarafyndan 23.10.2006 23:41:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ekim 2006, 22:15 - İp: 85.***.**5.250
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

heheheee seni güvenliklere şikayet edecem foto çekmek yassak.çekmeseen kardeşim

Tarih: 23 Ekim 2006, 23:49 - İp: 85.***.**1.108
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

gece denemelerine devam
güvenpark

Tarih: 24 Ekim 2006, 00:03 - İp: 85.***.**1.108
orko76
orko76 (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

harika görünüyor bu a100 hele fiyatını düşününce mükemmel

Tarih: 24 Ekim 2006, 00:15 - İp: 85.***.**8.126
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Valla ne yalan söyleyim ben de Armada'da baya fotoğraf çektim ama bu açıdan çekmeyi hiç düşünmemiştim. hbaykal, A100'ün hakkını vermişsiniz.

Fotoğraflarınızın hepsi çok başarılı, kutlarım. Sizi izlemeye devam edeceğim.

#canmahmut' tarafyndan 24.10.2006 00:21:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2006, 00:19 - İp: 88.***.**4.22
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

sitede küçümsenemeyecek adetde a100 sahibi var bu kadar kısa sürede.arkadaşlar çektigimiz fotograflarla sürekli burayı besleyerek bol fotolu bir topic haline getirelim...getirelimki hakkını verebilelim degilmi.
hadi a100cüler bekliom
[>:D ] [>:D

Tarih: 24 Ekim 2006, 14:53 - İp: 85.***.**9.24
hbaykal
hbaykal (üye)

Haklısın Nemru_t, A100 sahibi bir çok insan oldu. Sanırım Sony bile beklemiyordu bu kadar çok satacağını.

Demek Armada'da fot. çekmek yasak ha, ben çekerken güvenlik görevlileri de oralardaydı ama sadece bakıp geçtiler. (delinin biri taşı-betonu çekiyor, dokunmayalım demişlerdir.)

Tarih: 24 Ekim 2006, 15:06 - İp: 81.***.**7.107