hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sevgili makulmurat

Sensor boyutundan once kapladigi piksel alanidir onemli olan, ne kadar oldugunu bilmiyorum ama D2X in piksel alani eminim R1 in alanindan cok cok daha fazladir.Aradaki fiyat farkinin en onemli nedenlerinde biriside budur.

4 milyon pikselli canon 1D hala en iyi fotograf kalitesini veren makinadir.nedeni asgida,

Piksel alan degerleri

Nikon D100 = 66 µm ( 6 mp )
Canon D1 = 117 µm ( 4 mp )
Canon 1Ds = 77.4 µm ( 11 mp full frame 24x36 )
Sony F828 = 7.3 µm ( 8 mp )

sadece bir iki karsilastirma, bu nedenle makina secerken en son dusunmen gereken piksel fazlaligi olmali.

Tarih: 8 Kasım 2006, 00:54 - İp: 195.***.**2.1
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

cancaner pixel boyutları aynı iki makinelerin ama aralarında bariz bir kalite farkı var.. tabi aslında bizi r1 in lensi yanıltabiliyor onu cok kaliteli bir lens olarak sayıyoruz fakat 17-55 takılmıs bir d2x in yanından bile gecemez fotografları.. madem 16-80 cok kaliteli bir lens ki oyle, e hani o zaman sensorler aynıydı fotograf kalitesi neden farklı? kuskusuz kullanılan islemciler ve sensorun onundeki filtrelerin etkisi var ama ben tamamen aynı sensoru kullandıklarına emin degilim en azından mantıklı bir izah bulamıyorum.. r1 i de severim buarada

Tarih: 8 Kasım 2006, 01:13 - İp: 88.***.**0.58
dny_z
dny_z (üye)
İzmir / Meraklı

en iyi fotoğraf kalitesi canon d1? çoğu kişi foto kalite için deiştirir makinasını. ozaman 2. el 1 d alalım
fotokritikte war. 1300 e. yada canon neden daha kötüsünü çıkarıyor. ? kafam karıştı. kalite sensöremi, boyutuna mı, önündeki filtreyemi , body nin sağlamlığına mı, objektifemi bağlı? hepiniz bişey söylemişsiniz.

Tarih: 8 Kasım 2006, 01:37 - İp: 88.***.**4.30
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

en iyi fotograf kalitesi gunumuzde kesinlikle 1D de falan degildir..
sadece pixel boyutu artınca goruntu kaliteli hale gelmiyor mesela 5D pixelleri 1Ds MarkII den daha buyuk ama daha kaliteli fotograf cekmiyor.. bunun nedeni ise sensorun yapısında kullanılan malzemelerin kalite farklılıgı..
pixel boyutu sadece etkenlerden birisi saydıgın hersey yani objektif, aa filtresi, sensor kalitesi kaliteli fotografta soz sahibi..
body kalitesi ise baska bir konu fotograf kalitesi ile alakası yok..

Tarih: 8 Kasım 2006, 01:49 - İp: 88.***.**0.58
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Arkadaslar ben size gerekli bilgileri verdim yorum sizin,bu bilgilerde benim degil profesyonel kisilerden alinmis bilgilerdir.

dyz_z varsa paran sana tavsiyem hemen bir D1 al omur boyu kullan banada dua edersin.

Tarih: 8 Kasım 2006, 01:59 - İp: 195.***.**2.2
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

cancaner kusura bakma ama insanları yanıltıyorsun.. bunun yorumlanacak bir tarafı yok 2001 de cıkan bir makineyi hangi mantıkla en kaliteli makine ilan ettin anlamıs degilim..

Tarih: 8 Kasım 2006, 02:08 - İp: 88.***.**0.58
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ömergin'e katılıyorum,
Analog makinalarda 5-10 yıl çok fazla şey ifade etmez ama dijital teknolojide 5 yıl çok çok büyük fark yaratır. Çünki Gelişmeler doğrudan görüntü kalitesini etkileyecek nitelikte. 1D gövde yapısı bakımından (sınıfı gereği)hala iyi bir makina ama bu almak için yeterli değil. bugünkü giriş seviyesi makinaları almayı tercih ederim

Tarih: 10 Kasım 2006, 17:09 - İp: 195.***.**7.2
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Valla iyi makine denince benim gönlümde de Hasselblad H2 yatıyor ama, erişmek bir hayal.

Bu yüzden EN İYİ MAKİNA "ulaşılabilir" makinadır. Önemli olan elindeki makinayı hakkıyla kullanabilmek.

Tarih: 13 Kasım 2006, 17:24 - İp: 195.***.**7.2
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Burada dpreview'dan papasha diye birinin fotografı var, Sony A100 ve Minolta 100mm lens ile cekmiş.
A100 kesinlikle sınıfındaki en iyi makinalardan biri.

Tarih: 14 Kasım 2006, 17:45 - İp: 195.***.**7.2
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Canmahmut, farenin sağ tusuna basıp resmi göster komutunu tıklamayınca fotoğraf görünmüyor, benim blgsyrda mı sorun var acaba?

Yılan sanki 3 boyutlu gibi. Minolta 100mm'nin daha önce de cok başarılı sonuçlarını görmüstüm. sony ve minoltacıların kaçırmaması gereken bir lens bence. bu arada A100'ün hakkını da vermek gerek...

#fotoman' tarafından 14.11.2006 18:18:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2006, 18:16 - İp: 195.***.**7.2