hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
hbaykal
hbaykal (üye)

Fotoman, Canmahmut, Minolta 100mm, cok iyi bir lens, benim de alınacaklar listemde ama ne yazıkki bulmak zor .

Tarih: 16 Kasım 2006, 10:36 - İp: 195.***.**7.2
hbaykal
hbaykal (üye)

Hafta sonu Fotograf Sanatı Kurumu ile 7 Göller'de foto safari yaptık. Her zamanki gibi muhteşemdi. Gerçi yukarılarda yapraklar yeşilken kar yağdığı için sararmadan kızıl kahveye dönmiştü ama aşağılarda göl kenarlarında sar tonlar da vardı.

Cumartesi yağmur hiç durmadı. Tedbi almadığımız için gün boyu yağmur altında çekim yapmak zorunda kaldım(k) Makina sırılsıklam ıslandı tabiiki. Ama bir sorun yaşamadık neyseki. istemeden de olsa A-100'ün sudan etkilenmediğini de test etmiş olduk böylece

#hbaykal' tarafından 16.11.2006 11:39:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2006, 11:35 - İp: 195.***.**7.2
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hbaykal, fotoğraflar yine harika olmuş.

Makinanın yagmur altında kalıp sorun çıkarmaması iyi haber. İzolasyonu başarılı demekki...ama yine de tedbirli olmakta fayda var, ne de olsa elektronik bir alet....

Tarih: 17 Kasım 2006, 02:08 - İp: 88.***.**8.24
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Uzun araştırmalar sonunda bende kararımı a100`den yana kullandım. Daha önce 1 sene kadar canon d350 ve 17/40 L USM kullanmıştım. Şunu söylemeliyimki, yeni başlayanlar, günlük kullanım ve normal ışık koşulları altında (body yapısını ve odaklama hızını saymazsak) 17-40 ile sony kit lens arasında görüntü kalitesi olarak öyle uçurumlar gözleyemezler.. Yani yeni başlayan arkadaşlar bence kit lensle rahatlıkla başlayabilirler. Kendilerini yeterince yetiştirdikten sonra ve lensin limitlerinin yetmediğini düşündüklerinde daha iyi bişey bakmalılar.

19/11/2006 tarihinde Ankara mühye köyünde düzenlenen Enduro motorsiklet yarışından bir kare...
(Sony alpha + kit lens)

#fototto' tarafından 22.11.2006 08:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2006, 08:45 - İp: 85.***.**7.100
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Neden foruma fotoğraf yükleyemiyorum???

Tarih: 21 Kasım 2006, 08:53 - İp: 85.***.**7.100
fotoman
fotoman (üye)

Once imageshack.com gibi bir siteye üye olup fotografı yükleyin, sonra da oradaki adresi buradaki "resim ekle" altında çıkan adres yerine yazın... kolay gelsin.

makineniz de hayırlı olsun ayrıca...

Tarih: 21 Kasım 2006, 22:00 - İp: 88.***.**9.231
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

fototto fotoğraf çok iyi ..tebrikler

Tarih: 22 Kasım 2006, 09:38 - İp: 88.***.**5.111
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

cüneyt bey,muhteşemsiniz ne diyim,
bende böyle fotoğraflar çekebşlecekmiyim acaba off off.
benim olmpus e 500 le çekemedim daha böyle keskin resimler.benim makine mi dandik lensimi yoksa bendemi iş yok anlamadım gitti.benim lens 14-45.
birde cüneyt bey shake nin bu resimlerde etkisi varmı.
saygılar ve tebrikler

Tarih: 24 Kasım 2006, 21:39 - İp: 81.***.**5.246
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

cazip,

bir karışıklık oldu sanırım, "muhteşem" diye nitelendirdiğin fotoğraflar benim değil ne yazık ki.

Tarih: 24 Kasım 2006, 22:50 - İp: 85.***.**2.54
fotoman
fotoman (üye)

Hbaykal'in fotograflari gercekten de muhtesem Ocaklılar, ama senin de cok iyi fotograflarını gorduk bu sitede, beni A100 almak icin tahrik ediyorsunuz.....

Tarih: 28 Kasım 2006, 23:40 - İp: 85.***.**5.155