hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

29 Ekim 2006 tarihinde Boğaz Köprüsüne bir bakış:

Camera make: SONY
Camera model: DSLR-A100
Focal length: 50.0mm
Exposure time: 10.000 s
Aperture: f/8.0
ISO equiv.: 200
Metering Mode: spot
Exposure: aperture priority (semi-auto)

Lens: Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 Macro
RAW --> JPEG

Tarih: 5 Kasım 2006, 14:28 - İp: 85.***.**8.165
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ocaklılar ve Hbaykal, İstanbulu yansıtan birbirinden güzel 2 fotoğrafın alt alta gelmesi çok nefis olmuş. Üstte Galata, alta Boğaziçi köprüsü, özlemişim valla. Harikasınız arkadaşlar,

Sizin yüzünüzden sanırım ben de A100 alacağım. Gerçi Sony 2007 için iki yeni DSLR çıkarmayı planlıyormuş ama daha fazla bekleyemeyeceğim.

Tarih: 6 Kasım 2006, 22:53 - İp: 85.***.**4.107
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

sony d2x in sensorunu orta sınıf bir makineye koyabiilrse ortalıgı dagıtır.. bence biraz beklemekte fayda var..

Tarih: 6 Kasım 2006, 23:10 - İp: 88.***.**0.58
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Öyle bir şey Muhteşem olur Ömergin.

2000 dolara D2Xs sensörlü bir makina olursa gerçektende fena sallar piyasayı. Canon-Nikon ve diğerleri de altta kalmamak için aynı yola gitmek zorunda kalırlar, bu da en çok biz tüketicilere yarar.

Şimdilik hayal gibi ama, piysanın hızına bakınca çok uzakta olduğunu da sanmıyorum...

Tarih: 7 Kasım 2006, 20:33 - İp: 85.***.**0.111
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

bence hayal degil abi bence bir sonraki model oyle olacak cunku d200 e rakip olabilmesi icin baska sansı yok.. ondan daha kaliteli body yapamazlar, as de o sınıftaki kullanıcıların ilgisini ceken birsey degil cunku vr li yada is li objektifleri alacak butceleri oluyor tek yapabilecegi yeni bir sensor koymak bu durumda ihtimal odur ki 12mp bir apsc yolda..
bende canonunn 1.3 crop faktorlu sensoru orta sınıfa koymasını bekliyorum heyecanla

Tarih: 7 Kasım 2006, 22:29 - İp: 88.***.**0.58
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Omergin,

Okyanusun dibinden K2nin tepesine kadar belgeselleri ceken kamerayi Sony uretiyor.

D200 govdesine denk birseyi uretmek onlar icin nedirki.

Minolta'yi bunyelerine katmisken, boyle birseyi yapmalari isten degil.

Yalniz sorun uretip uretememe sorunu degil, sorun uretip karli bir sekilde satmakta. Vaktinde Minolta Dynax 9'u uretti, o segmentte Canon'un Nikon'un isimleri o kadar agir bastiki tutunamadi, uretimde degil, pazarlamada kaybetti.

#antika' tarafından 07.11.2006 23:02:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2006, 23:00 - İp: 85.***.**5.90
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

antika haklısın pek dogru ifade etmemisim demek istedigimi.. minoltayı kucuk gordugum icin yazmadım, ben tiplerini sevmesemde minoltanın bodylerinin namı coktur ama d200 nikonun profesyonel kullanıcılara bir kıyagı oldu baya bi inceledim d2x ile birlikte kullananlara sordum hepsinin ortak fikri body saglamlıgı olarak pek fark olmadıgı idi.. mesela canon minoltadan kucuk bir sirket degil bu sektorde gectigimiz senelerde argeye en fazla parayı doken sirket hatta ama gelin gorun ki d200 saglamlıgında bir bodyi yıllarca orta sınıfa sokamadı.. mesela sınıfında su gecirmeyen tek makine d200 bu bile tek basına cok onemli bir artı benim gozumde.. dedigin gibi digerleride yapamazlarmı yaparlar hatta bende yaparım ama cok pahalıya patlar .. kaldı ki dayanıklılık namına bir bodden daha fazla ne isteriz ki sony onu koysun yeni makineye -40 derecede de calısıyor, suda gecirmiyor, kasada fazlasıyla saglam.. nikon onu bir sekilde ucuza mal etti ve fiyatlarına fazla yansıtmadan sattı insallah digerleride yapar aynısınıda bizde alır kullanırız ama ben hala gelismenin sensode olacagını tahmin ediyorum..

Tarih: 7 Kasım 2006, 23:22 - İp: 88.***.**0.58
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Sony R1 ın sensoru zaten dx2 nın sensorunun bıraz kucugu(d2x 12 mp 23.7 x 15.7 ---sony r1 21.5 x 14.4 mm 10mp ).

This is the first all-in-one digital camera to utilize a large (APS size) sensor, to be precise a 10.3 megapixel CMOS unit measuring 21.5 x 14.4 mm which is essentially a slightly smaller version of the sensor used in the Nikon D2X.

A100 ıcın Carl zeıss 16-80 mm lense amazonda 699 dolardan satısa cıktı

Butun bunları alt alta toplayınca r1 gercekten uygun fıyata satııyor (amazonda 730 dolar)

Tarih: 7 Kasım 2006, 23:45 - İp: 81.***.**8.175
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

boyut degil kalite farkı var ikisi arasında..

Tarih: 7 Kasım 2006, 23:50 - İp: 88.***.**0.58
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

ıkısıde aynı sensorse nasıl kalıte farkı oluyor.

Tarih: 8 Kasım 2006, 00:11 - İp: 81.***.**8.175