hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
hbaykal
hbaykal (üye)

Murat, tabiki 2.el bunlar. Minolta artık üretmediği için sıfır bulmak imkansız.
İlle de sıfır olsun istersen Sony minolta 50 1.4'ün aynısını sony adı altında yeiden üretmiş, ama fiyatı da gereksiz artmış.

Tarih: 25 Ekim 2006, 02:43 - İp: 85.***.**3.106
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

SSS Kapalı/Açık Karşılaştırması

Focal length: 300.0mm
Exposure time: 0.125 s (1/8)
Aperture: f/16.0
ISO equiv.: 100
Metering Mode: matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)

Tarih: 25 Ekim 2006, 17:15 - İp: 88.***.**8.154
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kadraj orjinal değildir.

Camera make: SONY
Camera model: DSLR-A100
Focal length: 300.0mm
Exposure time: 0.0020 s (1/500)
Aperture: f/8.0
ISO equiv.: 125
Metering Mode: matrix
Exposure: aperture priority (semi-auto)

Tarih: 25 Ekim 2006, 17:33 - İp: 88.***.**8.154
hbaykal
hbaykal (üye)

SSS açık/kapalı karşılaştırması için teiekkürler Cüneyt bey,

Kelebekte de netlik, renkler ve kompozisyon güzel olmuş. renk ayarı ve kullanılan lensi de yazabilirmisiniz.

Tarih: 25 Ekim 2006, 18:09 - İp: 88.***.**5.73
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler hbaykal. Renk ayarı standard, lens ise Sigma 70-300 APO.

Tarih: 25 Ekim 2006, 20:47 - İp: 88.***.**8.154
hbaykal
hbaykal (üye)

Sigma 70-300 APO oldukça başarılı bir lensmiş, yabancı sitelerde de kullananlar memnunlar. Bir tane de ben mi alsam acaba?

Tarih: 25 Ekim 2006, 21:35 - İp: 88.***.**5.73
hbaykal
hbaykal (üye)

SPOT ölçüm örneği

Ankara Kalesinde mazgal deliklerinden aşağıdaki çatıları görüntüleyen 3 fotoğraf. Fotoğraflar 3 ayrı ölçüm sisteminin alışılmadık ışık koşullarındaki farklılıklarını göstermek amacıyla aynı yerden arka arkaya çekildi. Aslında orijinal fotoğraflarda siyah bölgeler burada göründüğünden daha fazla ama rahat anlaşılması açısından sadece ışıklı bölgelerin yakın çevresini aldım buraya.

1.fotoğrafta 40 bölgeli Matrix Ölçüm sistemini kullandım. Çerçevenin yaklaşık %70’i karanlık olduğu için makine tüm alandan aldığı ışık bilgileriyle ortamın karanlık olduğunu görüp doğal olarak pozu arttırdı ve benim asıl çekmek istediğim konu olan çatılar çok parlak çıktı.

2.fotoğrafta Merkez Ağırlıklı Ölçüm kullandım. Burada ölçüm sistemi ışığı yine her yerden ölçtü ama Merkezdeki %30-35’lik bölgeye ağırlık verdiği için pozu biraz artırdı. Çatılar daha belirgin hale gelmeye başladı. Ama yine

3.fotoğrafta ise spot ölçüm kullandım. Bu sistemde makine diğer alanları dikkate almayıp sadece benim istediğim yer olan çatının ışık bilgisine göre pozlandırma yaptığı için istediğim fotoğraf ortaya çıktı.

Uzun lafın kısası, tiyatro-konser-defile gibi sürekli değişen ışık koşullarında veya burada olduğu gibi çekilecek konunun ışığı, etraftaki ışık koşullarından farklı olduğu durumlarda spot kullanım doğru ölçüm yapmada çok kolaylık sağlıyor. Çünkü, neyi çekmek istiyorsanız doğrudan onun üzerinden ölçüm alıyorsunuz,

Tarih: 25 Ekim 2006, 22:57 - İp: 88.***.**5.73
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Hbaykal, ölçüm sitemlerinin konuya göre nasıl dğişebileceğini çok güzel bir örnekle anlattığın için teşekkür ederim. Bu tür bilgilendirici yazılarınızın ve harika fotoğraflarınızın devamını bekliyoruz.

Çok yararlı bir konu başlığı açmışsınız. sadece A100 kullananlar için değil fotoğrafla ilgilenen herkesin işine yarayacak bilgiler yer alıyor. Size ve Cüneyt beye teşekkürler.

Tarih: 26 Ekim 2006, 10:30 - İp: 195.***.**7.2
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Spot'un önemini ve kolaylığını gösteren iyi bir örnek olmuş Hbaykal.

Boncukların olduğu fotoğrafta da f:3.5'da çekildiği halde 50mm 1.7'nin keskinliği görülebiliyor. MTF değerlerinde o lensin en keskin olduğu değerler 5.6, 8 ve 11 miş. keşke f:8'de çekseymişsiniz (lensin gerçek performansını görmek açısından)

Tarih: 26 Ekim 2006, 23:35 - İp: 85.***.**1.184
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

gece cekimi denemelerine devam ediyoruz
10mp
70mm
1/8
f9.0
ıso800

Tarih: 27 Ekim 2006, 20:40 - İp: 85.***.**9.24