hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

60 Günlük Sony A-100 Macerası

İlk olarak bunun bir test olmadığını belirtiyim, Pek çok yabancı sitede test sonuçları yayınlandı, yakında bu sitede de A100 testinin yapılacağı söyleniyor. (Yabancı dili iyi olmayan arkadaşların çok işine yarayacaktır)
Buradaki amacım Alfa 100”ü aldığımdan buyana 50-60 günlük kullanımda edindiğim deneyimlerimi ve gözlemlerimi (sözden daha çok fotoğraflarla) sitedeki arkadaşlarla paylaşmak.

Öncelikle makinayı ilk elime aldığımda “Bu bir MİNOLTA “ diye düşündüm, menulerine girdikçe bu izlenimim daha da kuvvetlendi Menu oldukça sade ve iyi tasarlanmış, Sıklıkla kullanılan özelliklerin Function düğmesinde yer alması kullanımı daha da rahatlatmış, menude boşuna zaman kaybetmeyi önlüyor.

Metal olan lens yuvasını çevreleyen geniş bir alan da yine metalden yapılmış, büyük ve ağır lenslerin güvenle kullanımını sağlıyor.

En çok kullandığım özelliklerin başında hiç şüphesiz SSS (Sarsıntı Önleme Sistemi) ve MLU (ayna kilitleme özelliği) geliyor. SSS beklediğimden çok daha yararlı çıktı.

Makinanın tüm teknik özelliklerini saymaya gerek yok sanırım, SnOcaklıların açtığı başlıkta yeterince yer alıyor zaten. Burada merak edilen bir husus olduğunda yada benim önemli bulduklarımı yeri geldikçe örnek fotoğraflarla yansıtmaya çalışacağım.

Şimdilik bir fotoğrafla söze nokta koyalım.

#hbaykal' tarafından 19.10.2006 02:37:56 tarihinde düzenlendi.

#hbaykal' tarafından 20.10.2006 19:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 02:35 - İp: 85.***.**2.239
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

as, okyanus, teşekkür ederim.

Fotoğrafların hiç birinde krop yok. Kelebeğe bayağı yaklaştım ama tam ölçüsünü hatırlamıyorum. Aşağı yukarı 4-5 cm diyebilirim. Arkalarından yaklaşmak kolay oluyor çünkü hem duyamıyorlar hem de arka taraflarını iyi göremiyorlar.

Tarih: 21 Ekim 2006, 21:47 - İp: 81.***.**6.100
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

adnan abi size nekadar tşk etsem azdır r1 almama neden olduğunuz için.
cüneyt abi sizde hakeza öyle yardımcı oldunuz.az kalsın a100ü yarı fiyatına satıp d200 alacaktım.sizin sayenizde bu kararımdan vazgeçtim.başka makinaları incelemektense kendi makinasını tanıyıp onu sevmek gerekiyormuş..

Tarih: 22 Ekim 2006, 00:13 - İp: 85.***.**7.198
hbaykal
hbaykal (üye)

Beğenileriniz ve destekleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Cüneyt bey, sizin açmış olduğunuz konu başlığını sürekli izliyorum, ve çok yararlanıyorum. Bu arada fotoğraflarınız da çok güzel, devamını ve katkılarınızı bekliyorum.

Diğer A-100 kullanan (ve kullanmayan) arkadaşların da katkıları beni mutlu edecektir. Herkese Selam ve saygılar...

Lens: Vivitar 100-400 Series 1
ISO:100
F:6.3
1/200sn
Diyafram Öncelikli
Spot ölçüm modu
Ev:-0.3

Tarih: 22 Ekim 2006, 11:50 - İp: 85.***.**2.116
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba bende bir A-100 kullanıcısıyım kit lensler ile bende burada fotoğraflarımı paylaşmak biraz olsun katkıda bulunmak isterim ama neyazık ki ben buraya fotoğraf yüklemeyi bilmiyorum

Tarih: 22 Ekim 2006, 11:54 - İp: 85.***.**5.222
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ya olmazki ama arkadaşlar, böyle güzel fotoğraflar yüklemeye devam ederseniz beni masrafa sokacaksınız.sizin yüzünüzden gidip bir A-100 alacaüım. Çok ağır tahrik var, Şikayetçiyim...

Muratcicek, önce imageshack yada benzeri bir siteye fotoğrafı yüklemen gerekiyor, sonra burada fotoğraf ekleme logosunun üzerine tıklayıp oradaki adresi giriyorsun...

Tarih: 22 Ekim 2006, 12:17 - İp: 85.***.**3.250
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

mmmm hbaykal hocam valla cok basarılı fotolar bunlar tebrik ederim.burdan birde cüneyt abiye tşk etmeden gecmeyim kendisi hertürlü bilgi paylaşımında sınır tanımıyor sagolsun var olsun...bende sayesinde a100 lenenlerdenim.
bende makinemi yavastan ögrenmeye calısıyorum inşallah en kısa zamanda daha iyi fotolar elde edebilirim.bir gece fotografı eklemek istedim bende karanfil sokak,acemiden oldugu için kusuruma bakmayın lütfen.18-70 kit lens ile cekildi.

Tarih: 23 Ekim 2006, 11:53 - İp: 85.***.**1.108
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

Tarih: 23 Ekim 2006, 11:54 - İp: 85.***.**1.108
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

resim ekle kısmına linki yapıstırdım ama olmadı bi becermiyom şöyle işleri bare linki vereyim
karanfil sokak

Tarih: 23 Ekim 2006, 11:59 - İp: 85.***.**1.108
account
account (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Merhaba Baykal Bey. Galata Gecesi resminiz çok güzel. Resmi sabit bir yerden mi çektiniz. Ben böyle bir resmi vapur hareket halindeyken çekmeye çalıştım olmadı. Bende Canon A75 var yeni bir makina almak istiyorum. Ancak böyle gece çekimi iyi olan bir makina araştırıyorum.Böyle bir resmi hareket halindeyken çekmek mümkün mü. Yoksa makinesi sabitlemek mi gerekiyor.Bir de Gece dış mekan çekimleri için makine tavsiye edebilirmisiniz. Teşekkürler.Saygılar

Tarih: 23 Ekim 2006, 12:16 - İp: 85.***.**4.61
hbaykal
hbaykal (üye)

Teşekkürler arkadaşlar,

Sevgili Account, Galata Köprüsü fotoğrafı elde, bir direğe sırt dayayarak 1/2 sn'de çekildi. Sarsıntı Önleme Sistemi (AS) beklediğimden çok daha fazla iş görüyor. Daha önceki SLR-Like makinamda da AS vardı ama A100'deki kadar güvenilir değildi.

Yaptığım denemelerde 50mm'de 1/2 saniyeye kadar titretmeden elde sonuç alınabiliyor. geniş açıda bu biraz daha fazla sürelere de çıkabiliyor. 400mmde ise 1/15, hatta sırtını bir yere dayanma imkanı varsa 1/4'e kadar iş görebiliyor.

Benim yıllardan beridir çektiğim fotoğrafların belki %90-95'i 100 ile 400 İSO arasında. Detay vermedeki başarısı ve AS özelliklerinden dolayı A100'ü tercih ettim. Aldığımdan buyana 5000 kareye yakın fotoğraf çekmişim, beni hiç pişman etmedi.

Eğer ışığın çok az olduğu ortamlarda hareketli nesneleri çekmek senin için önemliyse o zaman 800-ve 1600 ISOda daha az gren veren 400D ve D80'i düşünebilirsin. yalnız onları IS (canon) ve VR (nikon) lenslerle takviye etmeni öneririm.

Nemru-T, senin fotoğrafındaki kit lesin netliği fiyatına göre hiç de fena durmamış, exif bilgilerini de verebilirmisin. Yüzün bana hiç yabancı gelmedi ben de Ankara'dayım bir yerlerde rastlaşmış olabilirmiyiz acaba?

#hbaykal' tarafyndan 23.10.2006 14:42:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ekim 2006, 14:40 - İp: 85.***.**1.29