onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

39mp Vs. K10d *doktor Bune*

Verdiği detay ile birçok makine ile karşılaştırılan cihaz olan fokus motor markasına kadar didiklediğimiz K10D baskı boyutu aşılmayacaksa H3D nin verdiği kararlılığı vermekte bize.

Moda 'da katolog çekimlerinde bilerek neden tercih yaptığı aşikar.

Dpreview forumundan alıntı.

I decided to do another comparison, this time applying a gausian blur of 0.3 pixels to the downsized H3D image to replicate the AA filter. For those who didn't see my previous thread, I wanted to compare a 39mp image against a 10mp image to see how much difference there would be in quality.

Since I only have one original 39mp image from the Hassleblad H3D, I had to use that image for both examples. To simulate the K10D resolution, I down-sampled the 39mp image to roughly match the 10mp of the K10D. After others commented I realised that down sizing actually increases sharpness, effectively removing the effect of an AA filter from the K10D image. To simulate the AA filter, as noted above, I added a gaussian blur of 0.3 pixels. This was more than adequate enough to replicate the presence of an AA filter IMO, especially since the K10D has a weak AA filter. I then up-sampled the K10D image again to reach the 39mp of the Hassy, followed by carefully selected sharpening methods (the best I could get it).

Unfortunately up-sampling has several compromises, and it usually involves sharpening artifacts (halos) vs softness/blurriness. Here are the results.
Hassleblad - Top image, K10D - Bottom image

Hassel

K10D

Hassel

k10d

Hassel

K10d

Again, I printed them out using a conventional printer, and while the difference is greater this time, it still isn't significant. For a 24" x 16" print, the differences become almost indistinguishable at about 70cm viewing distance. However, for this test to be more accurate I'd need to have the two cameras available, process from the RAW files and print using a professional grade printer. In saying that though, I doubt that the results would be all that much different.

For pixel peepers who like to look at images with a microscope, yes the Hassy image has noticeably finer lines with better definition; however most people spend the majority of time viewing large prints from an equally large distance. The quality at 24" x 16" inches from the K10D is certainly not good enough for fine art galleries, but I would still rate the print quality at this size as excellent; good enough for about 90% of people (at a guess).

So in my conclusion I would suggest that 10mp is sufficient enough for prints up to 24" x 16" in size; however I wouldn't go above that. The final print is completely dependent on the initial image though, and if you're after quality then only blow up your keepers to this size. A high quality zoom lens or a prime is really needed for images this size, and I'd also suggest that a well exposed 800 ISO shot would be the limit as well. As for the Hassy, in my opinion it's definitely not worth the money for the extra quality unless you print really large, and even then the majority of photographers would be much better off with a film based medium format system and a high end film scanner.
Feel free to ask any questions.

Valla bizi solladı bu yabancılar boyne hodri meydan :D.Daha iyi lensler bana gelse bende düello diyecem :D

#onixon' tarafından 02.07.2007 01:42:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2007, 01:37 - İp: 88.***.**5.228
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bilen biliyo zati buffalo h3d nin sensoru k10d'nin bayoneti gibi birşey :d ehueuheh.

çıkıp gelinen yer ihtiyacını iyi belirle.Yarın mı satacak 5-6 yıl kullacakmısın,sadece macro çekecem 5-6 macro lens alacağım diyorsa o adama 1200mm lens olmuş bakmaz ki ?

Benim için de değer erisi önemli değil.Hala istds le harika foto çekenler var.Ben 5 yıl kullanırım gene satmam bizim kuzen kendini geliştirsin ufaklık sevinir sora

Yabani hayatta sevdiğim fotolarda genelde 300mm Prime 400mm ile çekilmiştir ötesi ile çekilen az ödleklik gibi :D.

Jackass gibi dalacaklar aralarına o ekiple çıkmakisterim bir tura :D

Tarih: 4 Temmuz 2007, 10:15 - İp: 88.***.**8.170
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mimarca o makinada bir sorun vardırda ondan o fiyata satılmıştır.

Ucuz etin yahnisi sert olur.

Geçenlerde burada garantisiz ikinci el D200 ü 18-70 ile 900 ytl. ye D50 yi de 18-70 ile 600 ytl. ye sattılar.

Nikon nun 18-70 i bildiğim kadarı ile 300-400 ytl. civarı gerisini sen hesap et.

Almayan bir pişman alan bin pişman.Tam vitrinlik.

#as' tarafından 04.07.2007 10:35:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 10:17 - İp: 88.***.**0.137
as
as (Üye)

buffalo makinasında SR,AS olmayanlara böyle çekimleri tavsiye etmemek lazım.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 10:55 - İp: 88.***.**0.137
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Buffalo eğer ciddiye alandan kastın bensem allaha şükür hasselin de k10 unda ne olduğunu biliyorum.Zaten ilk yorumuma bakarsan gerçekten kelimesinin sıklıkla geçtiğini görürsün.Ben sadece pentax topiklerine girip işte bilmem cart makine daha iyi yok efendim canonun compak makineleri bile bundan daha iyi vb. yorumlardan sıkıldım. Huzun_seli arkadaşımızında ilk yorumunu da o yönde algılayınca tutamadım kendimi.

Lens konusuna gelince zaten bu makineleri alanlar öyle deli gibi paraları olanlar değil.Dolayısıyla bendeki set beni rahatlıkla 2 sene götürür.(manuel fokus 1-2 lens almayı düşünüyorum o ayrı) Dolayısıyla lens olayı çokta sorun değil bence ortalama bir kullanıcı için.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 11:34 - İp: 85.***.**4.193
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

as ben ciddi bilgi veriyorum fiyat konusunda sen gayri ciddi davranıyorsun.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 12:59 - İp: 85.***.**3.59
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

buraya fazla yazma taraftarıda deyilim zaten.

d200 ve k10d gerçek değerlerini başka yerde görüyorlar kimsenin kendini yormasına gerek yok.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 13:03 - İp: 85.***.**3.59
as
as (Üye)

Mimarca benim verdiğim fiyat ve makinalarda ciddi idi.
Hatta D50 yi satın alan kişi makinayı stüdyoda kullanmaya başlamış.D200 ün akibeti mechul.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 23:12 - İp: 88.***.**0.137
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

wallaa k10d iyi bir makine biz amatör kullanıcılar için....hep derdim laannn o kadar paraya neden alıyorlar o makineleri diye...detaylar arasındaki fark bana kapak oldu
o ne detaydır ölee...ben gidem bi h3d alam da janjanlı olam..ama önce cumartesi akşamını bekliom loto cekilişi varda.

bu arada hakan yazın süperdi genel anlamda tüm sorunları cözebilecek özü sayılan bir yazıydı tebrikler.

Tarih: 5 Temmuz 2007, 12:39 - İp: 85.***.**9.24
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Ben ciddiye alıyorum bu testi. Renkler aynı, gözüm bunu görüyor söylüyorum. Detaylar konusunda h3d ile kıyaslanamaz k10d bunu da söylüyorum. Ha başka fotoğraf koyun, renkler farklı çıksın, onu da söylerim. Ama h3d alacakken vazgeçip k10d almışlığım falan yok. Buradaki fotoğraflar üzerine konuşuyoruz. Fantastik bir deneme üzerine. Bu kıyaslamadan yola çıkıp alışveriş yapacak olan zaten uzak dursun bu işten. Pentax çok şişti, çok büyütüldü laflarına katılmıyorum. 600 küsür sayfa geyikle değil fotoğrafla dolu. Geyikten kaçan insanlar geliyor oraya zaten. Orada yeni lensler, yöntemler tartışılıyor. Forumdan tek tıklamayla girilebilse, başka başlıklara uğramam bile. Geldiğimden bu yana çekim tekniklerinde pek bir değişiklik yok. Ustalar yazdı da biz mi okumadık.

Tarih: 6 Temmuz 2007, 17:42 - İp: 88.***.**3.174