paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

En İyi Sensörler Sıralaması

DxOMark, en ciddi,detaylı ve tarafsız makina/sensör/lens testlerini yapan saygın sitelerden.

En iyi 10 sensör sıralamasını şimdilik yorumsuz ( veya az yorumlu ) olarak ekliyorum . Aslında bir çok profesyonel makinayı görüntü kalitesinde geride bırakan D3200 ( ve çok karşı olduğum 24 Mplik sensörü ) veya $42,000'lık 81Mp orta formatları geride bırakan $3000'lık D800 hakkında hakkında söylenecek 1-2 şey var ama şimdilik kalsın .

Listeye 5 makina ile Nikon hakim gözükür ( DxOMark'ın , Canon'la bir alıp veremediği mi var diye düşünmüyor değil insan ).

En iyi APS-C sensör performansını da Pentax K5 yakalamış.

#paperman' tarafından 30.06.2012 08:07:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2012, 07:14 - İp: 96.***.**5.17
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

"DxOMark, en ciddi,detaylı ve tarafsız makina/sensör/lens testlerini yapan saygın sitelerden."

Yorumsuz demişsin ama sen ilk yorumu zaten yapmışsın.

Nikonun makinalarında kullandığı tüm sensörleri Sony üretiyor. Sony aynı sensörleri kendi makinalarında da kullanıyor, ama nedense sensör başarısında Sony nin esamesi yok.
Sen sadece sensörü test ettiğini iddia edeceksin, İki makina üreticisi aynı sensörü kullanacak, sensörü Nikona takınca süper, sensörü Sony e takınca kötü sonuç verecek, bizde salağız ya, hemen inanacağız...

Bu site ilk açıldığında Nikon tarafından desteklendiği söylenen bir siteydi. İncelemeleride bunu doğruluyor.

50mp. lik Hasselblad H3DII-50, sensörü, DXO ya göre 78 puan almış.
Nikon D5100 ise 80,
Nikon D7000 80 puan almış.
Şimdi bu sitenin mantığına göre Nikon D5100 ve Nikon D7000 ün sensörü, Hasselblad H3DII-50 ün sensöründen daha iyidir diyeceğiz öylemi )))

12 mp lik FF 5D 71 puan alırken,
12 mp. lik APSC (croplu sensör) Nikon D300s 70 puan almış.

6 sene önce piyasaya çıkmış 10mp.lik Pentax K10D 66 puan alırken,
Canon nun şuan en güncel sensörüne sahip 7D ve 60D si de 66 puan almış.

Nikon 1 J1 kompak makinası, neredeyse Olmypus nun tüm APSC sensörlerinden daha yüksek puan almış.

Eminimki bu site canon destekli açılsaydı, tam tersi sonuçlar görürdük. Site Nikon haricindeki tüm makina üreticilerini resmen öldürüyor.

Bu siteye bakıpta makina olacak olsaydık, ne Hasselblad, ne Phase One, ne Canon, ne Pentax, ne Olympus hatta Nikonun tüm sensörlerini üreten Sony almamak lazım.

Nikonun mercimek sensörlü kompakları bile bir çok dslr den daha yüksek puana sahip))

DXO, nikon fanatiklerinin en sevdiği, incelemelerini sürekli referans olarak gösterdiği bir site...

Zaten Nikonculardan başka bu siteyi "en ciddi,detaylı ve tarafsız makina/sensör/lens testlerini yapan saygın sitelerden" diye tanımlayan farklı bir makina kullanıcısına rastlamadım.

Bu arada sende de Nikon fanatikliği başladı. Yakında fotoğraf makinası=Nikon dur, diğerleri makina falan değildir diye bir başlık açmaya doğru gidiyorsun, aman dikkat

Ekleme:

Aynı siteye göre en iyi lensler sıralamasında (ilk 15) özellikle Nikon lenslerinin arasına serpiştirilmiş bir kaç Samyang, Sigma ve Zeiss lenslerinin başarısına, Canon, Olympus, leica, Tamron, Tokina nın bir tek lensi ulaşamamış, meğer bu başarısız lensler kaynak camından üretiliyormuşta haberimiz yokmuş

Sen neymişsin be Nikon... Makinaları, lensleri bilmeyen biri bu siteye baksa ağzı açık kalır, fotoğraf makinası ve objektif üretimini sadece Nikon biliyor sanır.

Gırgır gibi insanı güldüren, komik bir site ))

Ciddiye almamanı tavsiye ederim.

#turk' tarafından 15.06.2012 15:02:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2012, 13:25 - İp: 85.***.**7.158
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

En iyi test kendin kullanıp çekim yapıp gördüğün makinadır veya sensörüdür. Bu test birkaç kare çekimle aynı yerde birkaç ayarla çekilmiş karelerle test hiç olmaz. En az bir makinayı 6 ay veya bir sene arasında her ortamda kullanmak gerekiyor.Performansını anca bu şekilde belirlersin.Sonra onun üstüne başka makinaları alıp kullanıp karşılaştırma yaptığın zaman her şeyi görürsün. Ama bu bir kaç kare deyil. İkinci makinayıda aynı ortamda ve en azından 6 ay süreli çekim yapmak gerekir. O zaman her şey ortaya çıkar.
Birde Buçekimleri sadece ekranda veya monitörde inceleyip karara varmak hiç doğru deyil baskılarını yapıp fotoğraflarının da incelenmesi gerekiyor. Bahsettiğim süreler bunlar için geçerli.
Bana sorarsanız hiç bir rmakina Canon 5D .nin yanına bile yaklaşamaz. Tabikii benim yorumum. Ben uzun süredir kullanıyorum.Stüdyom var her çekimin de baskısını mecburen alıyorum.Fotoğraf satarak para kazanıyorum.Şunuda belirteyim ben bu işe 1979 yılında çırak olarak siyah beyaz fotoğrafçılıkla başladım.
Bu makinanın üzerine belirli aralıklarla birçok makina alıp kullanıp sattım. Testimi yukarda anlattığım şekilde çok geniş çaplı yapma fırsatım çok oldu.
---Nikon D300 -- D700 -- D80 -- D90.
---Canon 5D.MII-- 7D.----
Bunlar bana benim anladığım fotoğraf zevkini vermedi.
Birde şunu belirteyim Canon 30D .de güzel fotoğraf vermişti.
Çünkü sensör yapısı ve işlemcisi 5D ile aynıymış.

Tarih: 15 Haziran 2012, 15:21 - İp: 213.***.**0.203
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kusura bakmayın ama artık ben bu tür sitelerdeki yorumlara zerre kadar güvenmiyorum ve itibar etmiyorum bir makinayı kendin kullanmadan ne olduğunu anlayamazsın.. Yoksa bu tür siteler sponsorun borusunu öttürüyor bağımsız diye birşey olama ihtimali yok...

Tarih: 15 Haziran 2012, 15:53 - İp: 88.***.**7.19
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@turk

DxoMark haliyle sensörü tek başına değil, yazılımıyla/işlemcisiyle değerlendiriyor. Nikon, sensörü Sony'e yaptırıyor ama işlemcisi/yazılımı Nikon. Sony'nin görüntüyü işlemek konusunda demek ki başarısı yok ( yarı geçirgen aynayı da unutmayalım ) . A57 piyasada D5100/D3200 giriş seviyesi makinalardan daha ucuza satılıyorsa, piyasada üretilen yüzlerce Sony ürününe rağmen ciddi bir Sony FF makina bile yoksa düşünmek lazım.

Nikon V1/J1 - en kötüler arasında puanlanmış. Olympus'inkiler daha kötü çıkmışsa , gerçekten kötü sensörler olmasın?

Büyük formatlar son bıraktığımda CCD idi, hala öyle olması lazım. ISO performansı CCD sensörlerde biliyoruz ki yerlerde. Satışları aynı oranlarda olmadığı için medium format sensör teknolojisine yatırım yapılmadığı, yerinde saydığı hep söylenir. Çözünürlükten kazandığı puanları , ISO'dan bırakıyor olmasın bu medium formatlar? Gördüğün puanlar biliyorsun ortalama değerler.

Testler bir tek gördüğün puanlardan değil, girip bakarsan çok daha fazla detaydan oluşuyor. DxoMark, çıkan değerleri yansıtmayıp, rakamlarla/grafiklerle Nikon lehine oynuyor olsa, diğer firmalar çok kolay itiraz edebilir/aksini ispat edebilirler sanırım. Canon gibi bir firma sessiz kalır mı - testlerin aleyhlerine kıvrıltılmasına ?

Bak benim D300 puanı da giriş seviyelerinin altında, yerlerde ... Bir şey diyor muyum?

------

Aynı testleri aynı detaylarla yapan bir site bulursanız ekleyin, bir daha bakalım.

Vakitsizlikten bu kadar. Gerekirse sonra devam ...

Tarih: 15 Haziran 2012, 17:21 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

A57 piyasada D5100/D3200 giriş seviyesi makinalardan daha ucuza satılıyorsa,

burada öyle değil...

Tarih: 15 Haziran 2012, 18:08 - İp: 176.***.**3.113
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

"Bu siteye bakıpta makina olacak olsaydık, ne Hasselblad, ne Phase One, ne Canon, ne Pentax, ne Olympus hatta Nikonun tüm sensörlerini üreten Sony almamak lazım."

Aynen. 5DMarkII'den yuksek puan verilip sonradan puani degistirilen D90 faciasi hala hatirlarda...

Tarih: 15 Haziran 2012, 18:09 - İp: 95.***.**6.64
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Ya hocam bırak bu DXO yu savunmayı, senin gibi aklı başında, az buçuk bu konuları bilen biri bu siteyi nasıl savunur.

Nikon fanatiklerinden başka bu siteyi ciddiye alan yok.

Bu arada Olympus EM5 i ben ciddi ciddi düşünmeye başladım. 12-60 lens ile kit olarak 1300 usd. Bu makinayı kullanan arkadaşın falan varmı. Bana gerçek kullanıcı yorumu gerek.

#turk' tarafından 15.06.2012 20:20:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2012, 19:59 - İp: 85.***.**7.158
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

12-60 lens ile kit olarak 1300 usd.

o lensle bu fiyata benim bile aklımı çeldi, fiyat nereden?..

Tarih: 15 Haziran 2012, 20:03 - İp: 176.***.**3.113
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Amerika satış fiyatı bu.

İnceleme sitelerindeki ıso ve dr performası çok iyi görünüyor. Ama bunlara kanmamak lazım. Hele ki DXO nun incelemesine hiç bakmamak lazım. Zaten bakmadım bile. Eminimki Nikonun 100 usd, lik bir kompak makinası bu Olympus EM5 den daha iyidir.

Bu arada Nikon D90 nın 5D mark II den daha iyi bir sensöre sahip olma fiyaskosunu bende bir yerlerde okumuştum ))

D90 gene iyiymiş, ya birde 100 usd lik kompak bir Nikon, 5D markII den iyi deselerdi ne yapacaktık

Tarih: 15 Haziran 2012, 20:14 - İp: 85.***.**7.158
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur bey, sensör sıralamasında Canon'un olmaması gerçekten çok ilginç.

turk arkadaş, bahsettiğiniz makina olympus OM-D serisinden E5 modeli olsa gerek. Olympus'un en yeni modeli. Bu modelle ben de ilgileniyorum.
Türkiye distribütörü Ankara'da İncekaralar Holding.
Ürün bu firmanın web sitesinde tanıtılıyor ama İstanbul'da henüz yok. Zannediyorum henüz ithal edilmedi.
Fiyatı 1.300 dolar sadece budy fiyatı mı? yoksa 12-60 lensle birlikte fiyatı mı* ona bir açıklık getirirseniz sevinirim.

Tarih: 15 Haziran 2012, 20:47 - İp: 176.***.**6.88