paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

En İyi Sensörler Sıralaması

DxOMark, en ciddi,detaylı ve tarafsız makina/sensör/lens testlerini yapan saygın sitelerden.

En iyi 10 sensör sıralamasını şimdilik yorumsuz ( veya az yorumlu ) olarak ekliyorum . Aslında bir çok profesyonel makinayı görüntü kalitesinde geride bırakan D3200 ( ve çok karşı olduğum 24 Mplik sensörü ) veya $42,000'lık 81Mp orta formatları geride bırakan $3000'lık D800 hakkında hakkında söylenecek 1-2 şey var ama şimdilik kalsın .

Listeye 5 makina ile Nikon hakim gözükür ( DxOMark'ın , Canon'la bir alıp veremediği mi var diye düşünmüyor değil insan ).

En iyi APS-C sensör performansını da Pentax K5 yakalamış.

#paperman' tarafından 30.06.2012 08:07:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2012, 07:14 - İp: 96.***.**5.17
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Doğru bak birde o var değilmi )

Tarih: 24 Haziran 2012, 14:38 - İp: 88.***.**2.163
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Uğur abiye fazla sözüm yok ama DXO nun testlerine bende güvenmiyorum. Misal sony de A580'e 80 puan verirken tıpatıp aynısı A560'a 70 puan vermiş. Nereden geliyor bu fark? Mp farkı dışında ne farkı var ki bu iki makinin?

DxOMark Sensor Scores[Sony A560]
Overall Score[?] 70
Portrait
(Color Depth)[?] 22.5 bits
Landscape
(Dynamic Range)[?] 12.3 Evs
Sports
(Low-Light ISO)[?] 817 ISO

DxOMark Sensor Scores[Sony A580]
Overall Score[?] 80
Portrait
(Color Depth)[?] 23.8 bits
Landscape
(Dynamic Range)[?] 13.3 Evs
Sports
(Low-Light ISO)[?] 1121 ISO

Karşılaştırma için Tıklayın

Hiç gerçekçi görünmüyor. Bilemiyorum.

Tarih: 28 Haziran 2012, 11:02 - İp: 46.***.**3.13
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Adı üstünde ama sensör testi ! ! Sensörler de, Mpixeller de farklı olduğuna göre alınan kalite neden rarklı olmasın ?

DxO digital görüntüleme test sistemleri üreten/pazarlayan bir firma. Ne kadar yanılırlarsa, testleri ne kadar taraflı olursa, işleri/güvenirlikleri o kadar az olur.

İsteyen inanır/kullanır, isteyen inanmaz/kullanmaz - isteyen de diğer sitelerle karşılaştırarak kullanır. Sonuçta ortada bir kaynak var - başka yerde olmadığı kadar lens/sensör kombinasyon testi olan. Bazı testler de sadece bu sitede var.

Tarih: 28 Haziran 2012, 17:06 - İp: 96.***.**5.17
bentu
bentu (üye)
Iğdır / Amatör

Ben DXO nun güvenilir oldğuna kesinlikle inanmıyorum. Kullandığım sony a850 ile arkadaşımın 5dm2 sini defalarca karşılaştırdım. DXO da aynı puan almış bu iki modelin nasıl bir mantık ve bilimsellikle aynı puanı verdiklerine hala anlayabilmiş değilim. a850 800 iso dan sonra okadar kötüki 1600 isosu 5dm2 nin nerdeyse 6400 isosuna denk. 800 isoya kadar başabaş olsalarda 800 isodan sonra sony çılgınca noise üretiyor. Ayrıca sony de NR yi açarsanız Raw da bile noise kaldırma uyguluyor. Noise i okadar kötü temizliyorki resmen fotografı berbat ediyor. Aradaki uçurumu görmek isterseniz "http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM" sitesinden sony ve canonun NR kapalı çekilmiş RAW dosyalarını indirin, Photoshop ACR de açın, Noise removal ayarını sıfırların ve farkı görün. İndireceğiniz RAW dosyalarda NR_0 veya NR_Off ibaresinin olmasına dikkat edin.

#bentu' tarafından 29.06.2012 18:07:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2012, 18:04 - İp: 188.***.**7.151
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sizin kriterleriniz ile test sitelerinin kriterlerinin aynı olması şart değil. Siz ISO performansı üzerinde duruyorsunuz sadece ( ki Canon'un o konuda daha iyi olduğunu DxO da gösteriyor ) ama sensör değerlendirmesinde başka unsurlar da var - renk derinliği/dinamik range/tonal range/çözünürlük gibi. Site değerlendirmeleri neye göre yaptığını zaten açıklamış.

Sırf ISO performansı önemli olsa, D700'ün bu makinaları çok geride bırakması gerekir - pixel azlığı sebebiyle . Ama genel değerlendirmede hemen hemen aynı puanda - arada 1 puan fark var. Demek ki mesele bir tek ISO performansında değil.

NR açık olması - yine aynı şekilde bir kıyaslama veya test kriteri değil; sonuçta NR işlemi sonradan bir yazılımla gerçekleşiyor. Sony demek ki bu konuda Canon'dan kötü.

Siz de arkadaşınızdan daha kötü fotoğrafçı olabilirsiniz

Dediğim gibi DxoMark rakamlarına güvenmiyorsanız, başka bir siteyle kıyaslarsınız . Oradakilerle tutarlıysa en azından emin olursunuz. Değilse, istediğinize inanmakta serbestsiniz - sonuçta biraz rakam bakarak/grafik görerek kaybedeceğiniz bir şey yok.

Geçen sayfalardaki bir örnekte, 2 ayrı site bir Canon lensi farklı değerlendirmiş ( biri yüksek, biri alçak puan vermiş ) olsa da, her ikisi de bir konuda " keskinlikte homojenlik " aynı yorumu yapmışlar

İsterseniz bunu görmezlikten gelirsiniz, isterseniz 2 site de aynı şeyi söylüyor diye aklınızın bir köşesinde tutarsınız.

Tarih: 30 Haziran 2012, 05:19 - İp: 96.***.**5.17
bentu
bentu (üye)
Iğdır / Amatör

Evet bende iso performansının tek kriter olduğunu iddia etmiyorum.Fakat DXO nun canonlara karşı hileli davrandığını anlamak için yeterlidir. Mesela Canonu 550d si bile iso performansında a850 den daha iyi.Bu siteye bakarsanız a850, iso konusunda 550d den fersah fersah önde gösteriliyor.

NR nin kapalı olmasını istememin sebebi, sensörlerin ürettiği kirliliği daha net görebilmek için.

Tarih: 30 Haziran 2012, 12:58 - İp: 188.***.**1.251
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

18 Mp APS-C boyutta bir sensörün , neredeyse yarı pixel yoğunluğundaki 24 Mp FF sensörden daha kötü performans verebilmesinde şaşırtıcı olan nedir ? ( 18 Mp @ APS-C = 40.5 Mp @ FF )

Kaldı ki Sony'nin 2 kat pixel büyüklüğüne rağmen 2 makina hemen hemen aynı ISO performansında çıkmışlar . Bu da Sony'nin kötü olduğununun belirtisi zaten - eğer görmek istediğiniz oysa.

Tarih: 30 Haziran 2012, 18:04 - İp: 96.***.**5.17
bentu
bentu (üye)
Iğdır / Amatör

Ben sadece sorguluyorum. Bana sunulanı peşin hükümle, düşünmeden, eleştirmeden doğru olarak kabul etmiyorum. Bu sitede inkar edilemeyecek anormallikler var. Bakın 550d sensörüne iso performansı için 784 puan, a850 sensörüne 1415 puan vermiş. Yani diyorki; 550d, a850 ye göre iki kat fazla noise üretiyor. Aşağıdaki fotografı incelerseniz durum tam tersi. 550d nin 3200 iso su a850nin 1600 isosuna nerdeyse aynı.

http://imageshack.us/photo/my-images/444/47554086.jpg/

#bentu' tarafından 30.06.2012 19:31:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2012, 19:25 - İp: 188.***.**1.251
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

paperman hocam, 16MP'lik D7000'un algilayici puani 21MP'lik 1DsMarkIII ile ayni. Bu nasil oluyor? Ayni D7000, 16MP'lik 1DMarkIV'e fark atmis. Garip isler hakkaten...
DxOMark'in sponsorunun Nikon oldugundan supheleniyorum

Tarih: 30 Haziran 2012, 19:26 - İp: 84.***.**1.146
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@bentu

Sağdaki fotoğraftaki kalemin üstündeki L harfine bakarsan, eklenmiş görüntünün soldakine oranla çok daha büyük olduğunu görürsün. Bu durumda gürültü de büyümüş oluyor haliyle ama sonuç daha kötü değil .

@oztuert

Sitenin taraflı olduğunu düşünüyorsan ( ki ben böyle teknik ve aksinin ispatı kolay durumlarda taraflı olunamıyacağını düşünüyorum . Nikonla ters düşecek açıklamalarını da evvelce ekledim ) sonuçları kaale almayacaksın.

Diğer seçenek ise doğru olup olmama ihtimalini düşünmek.

20 yıl Hasselblad kullanan NASA, orta formatı bırakıp uzaya sadece Nikon ile çıkıyorsa , en iyi yüksek ISO performansı makina olarak D3s'i seçiyorsa - onu da düşünün derim ( tamam bu kızdırmak içindi )

TIKLAYIN

Tarih: 30 Haziran 2012, 20:01 - İp: 96.***.**5.17