osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

S9500 Fun Club Şu An Kurulmuştur!

Arkadaşlar benimde S9500 modelini bugün almamla faal olarak S9500 fun club'ın kurulması şart olmuştur.Dilek,
şikayet,öneri,bilgi paylaşımı,kullanım,test,görüşler,
teknik sorunlar,fotoğraflar üzerine yorumlar,yeni gelişmeler vb. birçok konuyu burada hızlı bir şekilde tartışacağız.Bilinmeyenlere ışık tutup,profesyonelliğin peşinden gideceğiz.

Bu forumda yorumlarını,yardımlarını,bilgisini ve emeğini bizimle paylaşan herkese teşekkür ederim

#osmanlı' tarafından 15.07.2006 22:45:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2006, 15:08 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Arkadaşlar, madem bir S-9500 fan club kuruldu - Bende bana bu topicten mail atan ilk 30 S-9500 sahibine bir tane daha baskıdan yeni çıkmış "DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK" kitabını hediye ediyorum. Kitabın yazarı (sıkı tutun kendinizi) muhterem ağbim Ahmet Hoşbakan. 180 Sayfa - Graphis Yayıncılık. 2006 Mart baskı 1.Tiraj - 5.000 adet. Gördüğünüz gibi biz Hoşbakanlar ailece fotoğraf ile kafayı yemiş durumundayız.
Biraz reklam oldu ama affedin. Sevgilerle...
[email protected]

Tarih: 22 Mart 2006, 00:12 - İp: 85.***.**6.167
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Pazarbeyin incelemelerinden dikkat cekecek noktalar… Forum konusu Test : Fuji S9500

Makinanan dış görünümü ile ilgili son söyleyebileceğim şey :İLK GÖRÜŞTE AŞK.

ZOOM:
Zoom halka ile kontrol ediliyor.Çok hızlı bir biçimde zoom yapabiliyorsunuz bu sayede.Hızı ise elinizin maharetine kalmış. Fakat alışık olmayanlar için biraz ters geliyor başta.Ben epey zaman zoom için düğme aradım.Sonra olmadığına kanaat getirdim.Hakikatende yok.Ancak çok seri bir biçimde zoom yapabiliyorsunuz.
Ayrıca bu halka (Ki kimileri tekerlek, yüzük, bilezik diyor) makinanın karizmatik yapısının bel kemiği.Yani profesyonel görünümün en büyük sebebi bu halka.Yumuşak plastik kaplı ve çok kullanışlı.
Hakikaten eski yüksek zoomlu makinalarda zoom yapmak büyük dertti.KM z2 öyleydi mesela.Bir arkadaşın söylediğine göre kodak 6490 da öyleymiş.Bu makinalarda açılış, kapanış, zoom, focus epey bir zaman alıyordu.Hatta sanıyelerle ölçülecek nispette. Ancak KM z3 ile başlayan hızlanma s2 de en üst limitlere çıktı.KM Z3 te zoom hiç problem değil.S2 ise bu konuda benzersiz. 2 kademeli zoom tek hareketle sona dayanıveriyor.Onun için benim için zoom halkası o kadarda etkileyici gelmedi.Ancak başka makina kullanıcıları için etkileyici olacağından eminim.
Ayrıca diğer fujilerde kullanılamayan videoda zoom, bu halka nedeni ile 9500 de mümkün.Ama zoom yaparken ben biraz zorlandım.Makinayı sallamamaya dikkat etmek lazım.
Sonuçta zoom halkası çok iyi.Zire fuji 5600 modelinde de zoom zaman alıyor. 9500 de iyi düşünülmüş bu özellik.

AÇILIŞ SÜRESİ:
Arkadaşlar makinada açılış süresi yok.Düğmeye basar bazmaz açılmış oluyor.Yani düğmeye bastığınız anda çekime hazır.Bu pekçok kişiyi mest edecek bir özellik sanırım.Hakikaten düğmeye basıldığı anda açılıyor ve kullanıma hazır hale geliyor.Zoomu kapattığınız anda hangi pozisyorda ise o pozisyonda. Yani diğer makinalar gibi zoomu sona getirmek içinde beklemeye gerek kalmıyor.
Bu bakımdan 9500 süper. Canon s2 ise onu hemen arkadan takip ediyor.Zira usm motor sayesinde oda açılışta çok hızlı. Kapanışta öyle.Sonrasında ise z3 geliyor. Z2 ise çok ama çok yavaştı.

FOCUS:
Focus otomakit olarak , birdefaya mahsus otomatik olarak ve manuel olarak halka üzerinden yapılabiliyor. Auto focus kabiliyeti çok yüksek.Hatta denediklerim içinde en iyisi.Denediğim fuji 5600 ,e900 ve canon s2 nin focus yapamadığı manzara fotoğraflarında 9500 hiç sıkıntı çıkarmadan focus yapabildi.Özellikle s2 çok zorlanmasına rağmen hatta manuel focus yapmak zorunda kalmama rağmen 9500 ilk seferinde focus yapabildi.
5600 ve s2 de manuel focus kullanılması çok zor ve hatta imkansızken 9500 de lcd ve vizörün kalitesi ve zoom halkası nedeni ile olağanüstü kullanışlı.Zire diğer makinalarda lcd veya vizör çok net olmadığı için manuel focus yapmak çok zor hatta ben hiç beceremedim.Ama 9500 ün olağanüstü net lcd ve vizörü ile çok kolay.
focus hızı tatminkar.Sıkıntı çıkarmadan ve hızlı bir biçimde focus yapıyor.Ancak focus halkasının turu fazla.Bu biraz sıkıntı meydana getiriyor.

SORU- CEVAPLAR:
Arkadaşların sorduğu soruların şimdilik cevapları:
1-Yüksek zoom da netlik sorunlumu:
Testlerde yüksek zoomda mesela 300 mm de titreme nedeni ile net görüntü elde edilemediği söyleniyormuş.Bunu bende merak ettim ve tripodsuz olarak 300 mm de çekimler yaptım.Bunu özellikle düşük ıso da ve düşük perde hızlarındada denedim.İlk çektiğim fotoğraflarda hava bulutlu idi. canon s2 fuji 5600 ve e900 ilede aynı çekimleri yaptım. Canonda ıs açıktı.
Sonuçta 9500 de anti bluur kapalı iken autoda düşük ısoda yaptığım çekimlerde daha bu titreme nedeni ile netsizliğe rastlamadım. Bu fotoğrafları kendi sitemde özellikle canon s2 nin fotoğrafları ile karşılaştırmalı olarak sunacağım. Kesinlikle belirtilen problem yok. Bunu daha önce başka bir konudada belirtmiştim. KM z2 dede ıs sistemi yoktu.380 mm de bile kullanmama rağmen titreme nedeni ile netsizlik yaşamamıştım.SAnır

Tarih: 22 Mart 2006, 00:24 - İp: 85.***.**2.175
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

positif demiski:

Arkadaşlar, madem bir S-9500 fan club kuruldu - Bende bana bu topicten mail atan ilk 30 S-9500 sahibine bir tane daha baskıdan yeni çıkmış "DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK" kitabını hediye ediyorum. Kitabın yazarı (sıkı tutun kendinizi) muhterem ağbim Ahmet Hoşbakan. 180 Sayfa - Graphis Yayıncılık. 2006 Mart baskı 1.Tiraj - 5.000 adet. Gördüğünüz gibi biz Hoşbakanlar ailece fotoğraf ile kafayı yemiş durumundayız.
Biraz reklam oldu ama affedin. Sevgilerle...
[email protected]

vallahi ben maili attim. Ilk 30 damiyim bilmiyorum... Eger icindeysem Kitabi birde imzali olarak gonderirseniz benim icin degeri bir kat daha artacaktir...

Tarih: 22 Mart 2006, 00:42 - İp: 85.***.**2.175
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Benim msn de bir sorun var positif bey.Aynı istek yazısını 4 kere yazıp gönderme tuşuna bastım.errror veriyor ve internetten düşüyorum.Bana da kitap gönderirseniz sevinirim.
244 sokak no:3 daire:1 bornova-İzmir

Umuyorum ilk 30 arasına girebilmişimdir

Tarih: 22 Mart 2006, 01:23 - İp: 85.***.**2.72
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili arkadaşlar 'donanımhaber' diye bir site var ve orada ki arkadaşlarda rütbe olayı var.Sanırım yazdıkları yazı sayısı ve siteye üye oldukları süre zarfı burada temel etken.Bizim sitemiz en iyiyi en doğruyu uygulasın istiyorum hep.Size göre bu rütbe sistemi uygulaması doğrumudur yoksa ayrımcılık gibi mi olur?

#osmanlı' tarafyndan 22.03.2006 02:14:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mart 2006, 01:49 - İp: 85.***.**2.72
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Osmanlı,
adres tamam - İsim neydi ???

Tarih: 22 Mart 2006, 08:39 - İp: 81.***.**2.84
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim mail ulastimi sayin positif Vallahi is yapamam bugun

Tarih: 22 Mart 2006, 10:17 - İp: 81.***.**9.145
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili positif ismim Kıvanç Pürtelaş.

Tarih: 22 Mart 2006, 10:41 - İp: 85.***.**6.250
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Pazarbey S9500 ün yakınlaştırma oranı bana düşük geldi.Sence geniş açı ile başlaması bunda etkilimidir.
Mesela benim gözümle gördüğüm bir nesne,28mm de makina ile sanki iki kat uzaklıkta...
Dolayısıyla 10.7x optik zoom da yapınca sanki 5x yakınlaştırma yapılmış gibi...
Biraz önce evimin arkasında,çok değil 100metre uzaklıktaki öğrencileri çekeyim dedim.2x dijital zoom'u kullanmama rağmen,çocukların yüzlerini seçecek kadar yaklaşamadım.Hatta
30metre önümüzdeki kedinin kafasını kadraja sokamadım.Etraftaki çöp tenekesini de vs. aldı.Positif beyin takımı raynox testini bitirse bir an önce,biz de performansı hakkında bilgi sahibi oluruz.
Pazarbey sende 2.2x denersin,fiyatı uygunsa hepimiz alırız.

Tarih: 22 Mart 2006, 10:54 - İp: 85.***.**6.250
dragon1000
dragon1000 (üye)
Trabzon / Amatör

sayın positif benim mailim ulaştımı

Tarih: 22 Mart 2006, 11:21 - İp: 212.***.**9.2