osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

S9500 Fun Club Şu An Kurulmuştur!

Arkadaşlar benimde S9500 modelini bugün almamla faal olarak S9500 fun club'ın kurulması şart olmuştur.Dilek,
şikayet,öneri,bilgi paylaşımı,kullanım,test,görüşler,
teknik sorunlar,fotoğraflar üzerine yorumlar,yeni gelişmeler vb. birçok konuyu burada hızlı bir şekilde tartışacağız.Bilinmeyenlere ışık tutup,profesyonelliğin peşinden gideceğiz.

Bu forumda yorumlarını,yardımlarını,bilgisini ve emeğini bizimle paylaşan herkese teşekkür ederim

#osmanlı' tarafından 15.07.2006 22:45:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2006, 15:08 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

ozgurs59 arkadaşım,bende basıyorum lcd-evf tuşunun hemen altındaki tuşa.Ama daha beceremedim çalıştırmayı.Ama buna da iyi tarafından bakıyorum.Yani anlayacağın poliyannacılık.
Kullandığınız makinanın size hergün sürprizler,farklı özelliklerini sunması gibisi yok.Bas-çek almadığıma bu yönden çok seviniyorum.9500 benim limitlerimi sonuna kadar zorlayın diyor adeta...
Ha unutmadan söyliyeyim,biraz önce elimde tutarak(tripod'suz) manuel modda 30sn çekim yaptım.Ve tahmin edemezsiniz-fotoğrafta hiç titreme olmadı.
Pazarbeye yada bilen birisine önemli bir sorum var.
9500 ün 30sn-1/4000 sn enstantane hızı manuel modda kullanulabiliyor dimi.Peki enstantane ayarındaki 30sn nin yanındaki bulb modu da nesi.Yani nikon 8800 de 8 saniye seçeneği veya birkaç dakika bulb modu var.Peki 9500 deki bulb modunun çekim süresi ne kadar?
Yukarıda yazdığım,resmin ortasını büyütme tuşunu da nasıl kullanacağımız konusunda fikri olan varsa ne olur hemen yazsın...
Pazarbey senin dediğin,info tuşuna basarak çıkan çizgiler hani bu ekranı 6'ya bölen çizgilermi?Eğer onlar ise galiba bu yatay ve dikey çizgiler kadrajı ayarlamayı ve çekimi düzgün bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlıyor.Saygılar herkese...

Tarih: 31 Mart 2006, 00:04 - İp: 85.***.**4.123
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

2 tip çizgi var.Birisi 4 e bölüyor, birisi 9 a. 4 e bölen panaroma için. 9 a bölen ise ayarlama için.
bulb a getircence basılı durduğu sürece açık

Tarih: 31 Mart 2006, 00:07 - İp: 85.***.**7.27
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Nasıl olur pazarbey!
9500 deki info tuşundan bahsetmiyormuyuz?Bir defa basınca histogram çıkıyor,ikinci basışta solda doygunluk,beyaz ayarı,flaş şiddeti,vb. bilgiler gözüküyor.Ben mi yanlış anladım acaba.Ekranı altıya bölmeyide DISP/BACK tuşuna basarak yapıyorum.Sizin makina ne malı?
Benimki made in JAPAN da o bakımdan yani.Belki benimki kaliteli diye farklıdır!!!!!!

Tarih: 31 Mart 2006, 00:20 - İp: 85.***.**4.123
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

fotoğraf çekim modonda disp/back tuşuna 1 kez basarsanız ekrandaki bilgiler (diyafram ve enstantane hariç)kayboluyor,2 kez bastığınızda ekran kadraj yardımı için 9 kareye bölünüyor,3 kere basarsanız panoramik çekim yardımı olarak çektiğiniz son üç kareyi sol tarafta aşağıdan yukarıya doğru sırayla görme imkanınız var.bulb modunu bilmiyorum bilen arkadaş varsa yanıtlar herhalde,yanıtlamazsa 9500 kardeşliğine zara gelir evf tuşunun altındaki tuş netlenen nesneyi bize yakınlaştırıyor,yani uzakta bir nesne netliyorsanız yardımcı oluyor,basılı tutup deklanşöre yarım basarsanız görürsünüz...gerçi basılı tutmanıza gerek de yok,bir kere basmanız yeterli...triple x muhabbetini de unutmadım bu arada... görüşmek üzere...

#emrahçınar' tarafyndan 31.03.2006 00:40:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2006, 00:36 - İp: 81.***.**5.205
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili emrah ben biliyorum back tuşuna 3 kez basılınca çıkıyor solda üç adet en son çekilen fotoğrafı.Peki bunlar panaroma modu için mi?
Yani 3 adet küçücük kareyi nasıl bakıp da hizalayacağız.Ama haklısın,pazarbeyde haklı.Demek o işe yarıyormuş.Ben hala bulb modunun basılı tutulduğu sürece açık kaldığına inanamıyorum.Çok ilginç.Birçok DSLR'de hatta Nikon D70S de bulb süresinin 30 dakika olduğunu duymuştum.Bizde nasıl oluyor sınırsız.Pazarbey siz bir deneyin ben de yarın deneyeceğim ve yanıtı atacağım.Unutmadan sorayım,9500 cü kardeşlerim bizim,panaromik çekim modu birleştirme işlevi makinamızda olmadığı için,ücretsiz download edebileceğimiz bir site adresi verirseniz mutlu oluruz.Mükünse 180-360 derece resim birleştirebilsin.

Tarih: 31 Mart 2006, 00:44 - İp: 85.***.**4.123
vozgur
vozgur (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar bulp modu basılı tuttuğun sürece çeken bir mod fakat o dediğiniz 30 sn d70s de max basılı tutabileceğiniz süreyi gösteriyor. bizim makinada sanırım bi süre sınırı yok ama bi denemek lazım hatta merak edip denedim bizdede max süre 30 sn basılı tutsanda 30 sn nin sonunda makine pozlamayı bırakıyor. BU ARADA MAKRODA NETLEME İÇİN BUYUTEC OLAYI BENDEDE BAŞTA ACILIYODU FAKAT ŞİMDİ ACAMIYORUM.

Tarih: 31 Mart 2006, 09:21 - İp: 85.***.**2.221
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar bulb modunu şimdi emin olana kadar denedim ve onayladım.Merak edenler okusun bu yazıyı.9500'ü öncelikle manuel moda getirmelisiniz.Sonra denedim acaba 30 sn ile ne farka arasında diye.Bulb modunda deklanşöre elimi basılı tuttum elimi ve 30 sn sonra çekimi tamamladı.Şimdi bulb modunu niye koymuşlar,bir özelliği yok ki diyeceksiniz.Evet çok değil ama ufak bir iyi yönü var.Mesela 6.5,10,13,15,20,25 ve 30 sn seçenekleri var ya çekim için.İşte bu arada kalan örneğin 18,19sn yada 23.,27sn ile çekim yapmak istediğimizde çekim süresi kadar elimizi basılı tutuyoruz ve elimizi çektiğimizde çekimi bitirmiş oluyoruz.

Tarih: 31 Mart 2006, 12:13 - İp: 85.***.**4.255
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bira önce bu ekranın ortasına büyüten tuşu aktive etmeye çalıştım,nafile...
Bunun akabinde sol üstte pil bitme ikaz ışığı yandı.Bir deneyeyim dedim kaç adet çekim yapabileceğimi.20 karenin üzerinde çekime ulaştım.Ama arkadaşlar pil bitmeye yakın olduğundanmıdır bilinmez,çekim ve karta yazma hızında acayip bir yavaşlık söz konusuydu.Çekim değerim 2Mp de ve loş bir ortamda yardımcı netleme ışığı devreye girerken gerçekleşti.Hadi diyelim netleme ışığı süreyi uzattı fakat iki çekim arasında geçen süre seri çekime aldığımda 3.5 saniye kadar.İlginç öyle değil mi?
Sizde piliniz bitme aşamasına geldiğinde seri çekim moduna getirip basılı tutunuz.Bakalım sonuçlar nasıl olacak.

Tarih: 31 Mart 2006, 12:20 - İp: 85.***.**4.255
orko76
orko76 (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

ben makinayı bugün aldım şimdilik hiç bişey bilmiyorum

Tarih: 31 Mart 2006, 17:47 - İp: 85.***.**9.127
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

orko76 hayırlı olsun makinan
Umarım umduğunu bulur,hevesini hiç yitirmeden fotoğrafçılık da emin adımlarla ilerlersin.
Bilmediklerini birlikte bulmaya çalışacağız.İlk fotoğraflarını galeriye bekliyoruz.Saygılar...

Tarih: 31 Mart 2006, 18:44 - İp: 85.***.**4.255