paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yeni Fotoğrafçıya Ağabey Tavsiyeleri

2 yılda 1100 kadar yorum yapmışım ; 200-300 tanesi tahminimce beğeni , 800-900 tanesi acemilere yaptığım eleştirilerdir . Dönüp baksam , tüm yazdıklarım belki 10 maddenin etrafında döner, dolaşır .

Artık okurlar mı bilmem ama yeni makina almış , fotoğrafçılığa dün başlamış olanlara bir topik altına sıralayayım dedim şu 2 yıl boyunca yaptığım düzeltmeleri - üzerine bir takım tavsiyelerle . Hepsine ayrı ayrı , gördüğünüz her fotoğraf kitabında değinildiğine eminim . Sırasını dikkate almayın - aklıma geldiği şekilde yazıyorum . Numaralar , gerekirse referans olsun diye .

Biraz yol alındıktan sonra yazdıklarımın bir kısmı geçersiz / gereksiz olacaktır . Amaç biraz da NetFotoğraf galerisine eklenen fotoğraflarda kaliteyi arttırmak / çıtayı yükseltmek - malum bol miktarda saç baş yolduracak kalitede fotoğraf ekleniyor .


1. Her gördüğünüz şeyin fotoğrafını çekmeyin . Boşverin kedileri, köpekleri, arabanızı ,balkondaki saksıyı, aynadan kendi portrenizi ....

2. Kadraj kalabalıklığından kaçının , mümkün olan en sade kadrajı - en az obje kapsayanı - kurun .

3. Kalabalık insan grubu fotoğrafları çekmeyin . Bir kaç kişiden fazlası dikkati / konuyu dağıtır , temayla bağlantı kurulması zorlaşır .

4. Daha işin en başında zorlama kadrajlara / kurgulara / abstract fotograflara kafa patlatmayın , ortaya sanat eseri çıkartmaya çalışmayın . Temel tekniğinizi oturtacak çekimler üzerinde durun .

5. Işığın dengeli olduğu kadrajları bulun ve kurun . Gölge/güneş karışımları , aydınlık ve karanlık kısımların ışık değerinin ortalamadan 2-3 f-stoptan uzak olduğu kadrajlardan kaçının .

6. Fotoğrafı tam karşıdan gördüğünüz gibi çekmeyin . Biraz inceleyip sağdan/soldan/aşağıdan/köşeden değişik bir açı bulun . Derinlik nasıl yaratılır öğrenin .

7. Ters ışıkta yani arka plan çok aydınlık olduğunda siluet harici mümkünse fotoğraf çekmeyin - çekecekseniz pozlamada zorlanacağınızı bilin . Yüzlerin parlak ışık sebebiyle karanlık kaldığı fotoğraflarla vakit harcamayın .

8. Çoğu DSLR'de olan "highlights" özelliğini kullanarak aydınlık noktalarda ışığı patlatmamaya gayret edin. Işığın patladığı fotoğrafları eleyin.

9. Beğenmediğiniz , hatalı fotoğrafları makinanızın üzerinde silin - o minik ekranda bile kötü gözüküyorsa PC ekranında hiç şansı yok .

10. Pozometresiz , sadece ışığa bakarak kafanızdan pozlama yapabilmeyi - "güneşli f16" kuralını öğrenin . İlerde manuel pozlama alışkanlığı edindiğinizde vakit kazandırır .

11. Gözlerin kapalı , yüzlerin titremiş olduğu veya flu portre fotoğraflarını anında silin .

12. En iyi görüntü kalitesi için mümkün olan en düşük ISO'yu tercih edin . Noise/gren hayranlığınız varsa sonradan eklersiniz ama tersi mümkün değil .

13. ISO 400 ve üzerinde akşam/gece uzun pozlamaları yapmayın ; ISO 800/1600 kullanacağınıza hiç çekmeyin daha iyi . Tripodunuz yoksa bile ISO'yu makul seviyelere indirmenizi sağlayacak mutlaka bir yerde makinayı dayayabileceğiniz, sabitleyeceğiniz bir direk,bank,çöp kutusu,iskele babası ,araba kaportası,sokak tabelası vardır . Perde hızınızın kazandıracağı 1 stop , ISO'nuzu yarıya , 2 stop 1/4 seviyeye indirir .

14. f16 ve üzeri diyaframları tercih etmeyin . 15-18 Megapixelde çektiğiniz fotoğraflar , kısık diyaframlarda optik kanunlar sebeiyle 1-3 Mp kalitesine düşer .

15. Lensinizin en açık diyaframını sadece mecbur olduğunuzda veya alan sığlığı gerektiğinde kullanın - ideal diyaframın 1.5-2 stop yukarıda olduğunu her zaman kullanamasanız bile bilin .

16. Lenslerin en keskin noktasının ortada olduğunu bilin . En açık diyaframlarda kenar ve köşelerde alınan netlik, merkezin %30-40 altında olabilir.

17. Elinizin titreme limitlerini , yani titretmeden fotoğraf çekebileceğiniz perde hızlarını deneyerek öğrenin ( lense-fokal uzunluğa göre ).Anlamak için fotoğraflarınıza 1:1 boyutlarda bakın.

18. Aşağı yukarı hangi perde hızlarının hangi hareketli durumlar için yeterli olduğunu bilin ( yürüyen insan / koşan atlet / yarış arabası / uçan kuş )

19. ISO/diyafram/perde hızı bağlantılarını ve birbirlerine etkilerini öğrenin . Birbirinin tersi işlemleri yapmayın - mesela bir yandan diyaframı kısarken öte yandan ISO'yu yükseltmeyin .

20. Auto ISO'nun çalışma mantığını öğrenin . Nikon DSLR kullanıyorsanız , Auto ISO'da MANUEL çekimde bile ISO'nun kendiliğinden yükseleceğini bilin.

21. Tam otomatik modları kullanmayın - aylar geçer yerinizde sayarsınız . Ya perde hızını , ya diyaframı kendiniz seçin .

22. İlk başlarda beyaz ayarı ayarlarıyla vakit kaybetmeyin - makina Auto WB'de çoğu zaman sizden daha başarılı seçimler yapar .

23. Kadrajda objeleri ortalamayın . 1/3'ler , altın nokta kurallarını okuyun , bilin - her zaman uygulamak zorunda olmasanız bile ...

24. Fokusu ilgi odağınız üzerine yapmayı unutmayın , makinanıza istediğiniz yere fokusu yaptırabilmeyi bilin . Alan derinliğinin ne olduğunu , hangi 3 kritere bağlı olduğunu , nasıl yapıldığını öğrenin .

25. DSLR'lerde en basit sanılan fakat en kompleks konulardan biri otofokus alan seçenekleri ve otofokus çekim modlarıdır . Makinanızın hangi kombinasyonda ( zorlarsanız 8-10 tane çıkar ) ne şekilde fokus yaptığını ( veya yapmadan çektiğini ) kavrayın .

26. Makinanızı alırken aynı anda kit/standart zoom'dan başka bir objektif almayın - bir kaç hafta sabredin . Kit lens bana yetmiyor - en az 6 ay - demeyin .

27. Makina üzerindeki konrast/ vivid/ keskinlik ayarlarında aşırıya kaçmayın - ISO 100'de bile gürültü/gren görmeye başlarsınız .

28. Kadraj eğriliğine çekim anında dikkat etmeyi unutmayın .

29. Makinanızın üzerindeki her düğmenin , menüsündeki her ayarın bir sebebi vardır . Kullanın / kullanmayın , makinanızı alır almaz çözebildiğiniz kadarını çözün ; anlamadıklarınıza bilginiz/yeteneğiniz artınca bir süre sonra geri dönün .

30. Bir gece önce veya bir fotoğraf için yapılıp unutulan pozlama telafisi , ISO , beyaz ayarlarına dikkat edin - tüm çektiklerinizi mahvetmesin .

31. Makinanızın kendi flashıyla çekilmiş fotoğrafları lütfen NF'a eklemeyin .

32. PC'de düzeltebileceğiniz yanlış pozlamaların bir limiti olduğunu , 1/2 stopdan fazla ışık patlamalarının kurtarılamayacağını bilin.

33. Her gördüğünüz canlı renklerdeki , cam gibi net fotoğraflara Photoshop damgası yapıştırıp , kendinizinkilere bahane bulmayın . Sadece doğru ışıkta doğru pozlanmış olabilirler .


Aklıma geldikçe eklemeler yapabilirim ; gelecek tavsiyelere ve tabi ki düzeltmelere / itirazlara da açığım .


#paperman' tarafından 11.04.2012 20:18:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ocak 2011, 09:02 - İp: 96.***.**5.17
tuncaycoskun
tuncaycoskun (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında konu sizin P moduyla çekim yapılmaması tavsiyenize karşı kendi görüşümü söylememle başladı. Ben P modunun diğerlerinden iyi veya kötü olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savundum sadece. Bu kadar kapalı olmayın P moduna , siz de arada bir deneyin

 

Tarih: 24 Ocak 2015, 18:16 - İp: 176.***.**6.170
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Karsi oldugum P modu degil, fotografciliga P modu ile BASLANMASI... Makinayi istenen ayara her modda getirebilecek kisiler icin farkeden bir sey yok.

 

Tarih: 24 Ocak 2015, 20:05 - İp: 154.***.**8.120
cizgilerledans
cizgilerledans (üye)
İzmir / Amatör

Fikirlerinize sağlık teşekkürler

 

Tarih: 9 Şubat 2015, 15:28 - İp: 88.***.**5.136
koray.mat
koray.mat (üye)
İzmir / Amatör

13.maddeye tam anlamıyla katılmıyorum. Gece yıldız fotoğrafında gözle bile zor seçilen yıldızları +1600 asa'da yakalayabiliyorsunuz.

 

Tarih: 17 Şubat 2015, 17:12 - İp: 188.***.**4.51
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

13. madde genel anlamda aksam pozlamalari icin gecerli - sehir,vs manzaralar soz konusu. Yildiz cekimi acikcasi bu maddede degindigim bir sey degil - aklima bile gelmedi desem yalan olmaz.

Manzara fotograflarinda, yuksek kalite ve detay onemli. Makina da tripodda oldugu icin yuksek ISO'lara cikarak bosu bosuna kaliteden odune gerek yok.

Yildiz pozlamalari farkli amaclarda olabiliyor. Amac dairesel cizgileri / yildizlarin donusunu yakalamak ise sure ne kadar uzun ise, etki o kadar iyi. O sebeple ISO dusuk tercih sebebi. 30/60 dakika pozlamalari ancak minimum ISO ile yapabilirsiniz.

Amaciniz, dunya dondugu icin yildizlar cizgi olusturmadan/flulasmadan yakalamak ise, yuksek ISO'dan baska sansiniz yok. ISO'yu yukselterek pozlamayi fazla uzatmamaya bakacaksiniz. Goruntu kalitesinin de sadece yildizlarin isik noktalari olarak gozuktugu fotograflarda cok onemi yok herhalde - pek ilgili oldugum bir alan degil.

 

Tarih: 18 Şubat 2015, 06:39 - İp: 154.***.**8.120
dodurga
dodurga (üye)
Kastamonu / Amatör

vallahi makineyi yeni aldım fotoğraf çekmeye değecek görüntüyü bulamadım adam gibi

 

Tarih: 22 Şubat 2015, 19:33 - İp: 88.***.**7.119
rockkesman
rockkesman (üye)
İstanbul / Amatör

Geceleyin yıldız ve ayın kriterlerini çekmek istiyorsunuz işte size önerim,CANON SX60HS bu iş için yaratılmıştır.süper zoom.inanmayan bununla ilgili googlede detay ve zoom özelliklerine bakabilir.

 

Tarih: 22 Şubat 2015, 22:22 - İp: 78.***.**1.202
tuncaycoskun
tuncaycoskun (üye)
İstanbul / Amatör

Gece yıldız fotoğrafı çekmekten kasıt gözün gördüğü yıldızları ve samanyolunu (genelde geniş açıyla) çekmek mi yoksa derin uzay fotoğrafçılığı mı? İkisi birbirinden tamamen farklı teknik ve ekipman gerektirir. Bir de her ikisi de ışık kirliliğinin olmadığı şehir dışı alanlarda yapıldığında daha iyi sonuçlar alınabilir. 1600 iso kısmına katılmıyorum. Çekilmek istenen yönteme göre 100 iso da olabilir, çok yüksek 6400 iso gibi değerler de gerekebilir. Tamamen çekmek istediğiniz enstantane ve makinenizin sensör filtresindeki ışık geçirgenliği ile alakalı. Her iki konu da başlı başına ciddi emek ve ekipman gerektirir. Bu bakımdan yeni başlayan birinin çok ciddi araştırma ve deneme-yanılma süreci geçirmeden ekipman ve teknik konuda yorum yapabilme yetisine sahip olabileceğine inanmıyorum. Ayrıca bu konuyla ilgili makine tavsiyesinde bulunan arkadaşların neyin reklamını yaptığına şaşırıyorum...

 

Tarih: 23 Şubat 2015, 11:32 - İp: 88.***.**6.202
emirekrtl367
emirekrtl367 (üye)
İstanbul / Meraklı

Benim gibi acemiler için çok yardımcı olacak teşekkürler.

 

Tarih: 2 Mart 2015, 23:07 - İp: 78.***.**8.75
minerva12
minerva12 (üye)
Adana / Amatör

Vay be, tek solukta okudum

 

Tarih: 20 Ekim 2015, 15:15 - İp: 212.***.**6.230