paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yeni Fotoğrafçıya Ağabey Tavsiyeleri

2 yılda 1100 kadar yorum yapmışım ; 200-300 tanesi tahminimce beğeni , 800-900 tanesi acemilere yaptığım eleştirilerdir . Dönüp baksam , tüm yazdıklarım belki 10 maddenin etrafında döner, dolaşır .

Artık okurlar mı bilmem ama yeni makina almış , fotoğrafçılığa dün başlamış olanlara bir topik altına sıralayayım dedim şu 2 yıl boyunca yaptığım düzeltmeleri - üzerine bir takım tavsiyelerle . Hepsine ayrı ayrı , gördüğünüz her fotoğraf kitabında değinildiğine eminim . Sırasını dikkate almayın - aklıma geldiği şekilde yazıyorum . Numaralar , gerekirse referans olsun diye .

Biraz yol alındıktan sonra yazdıklarımın bir kısmı geçersiz / gereksiz olacaktır . Amaç biraz da NetFotoğraf galerisine eklenen fotoğraflarda kaliteyi arttırmak / çıtayı yükseltmek - malum bol miktarda saç baş yolduracak kalitede fotoğraf ekleniyor .


1. Her gördüğünüz şeyin fotoğrafını çekmeyin . Boşverin kedileri, köpekleri, arabanızı ,balkondaki saksıyı, aynadan kendi portrenizi ....

2. Kadraj kalabalıklığından kaçının , mümkün olan en sade kadrajı - en az obje kapsayanı - kurun .

3. Kalabalık insan grubu fotoğrafları çekmeyin . Bir kaç kişiden fazlası dikkati / konuyu dağıtır , temayla bağlantı kurulması zorlaşır .

4. Daha işin en başında zorlama kadrajlara / kurgulara / abstract fotograflara kafa patlatmayın , ortaya sanat eseri çıkartmaya çalışmayın . Temel tekniğinizi oturtacak çekimler üzerinde durun .

5. Işığın dengeli olduğu kadrajları bulun ve kurun . Gölge/güneş karışımları , aydınlık ve karanlık kısımların ışık değerinin ortalamadan 2-3 f-stoptan uzak olduğu kadrajlardan kaçının .

6. Fotoğrafı tam karşıdan gördüğünüz gibi çekmeyin . Biraz inceleyip sağdan/soldan/aşağıdan/köşeden değişik bir açı bulun . Derinlik nasıl yaratılır öğrenin .

7. Ters ışıkta yani arka plan çok aydınlık olduğunda siluet harici mümkünse fotoğraf çekmeyin - çekecekseniz pozlamada zorlanacağınızı bilin . Yüzlerin parlak ışık sebebiyle karanlık kaldığı fotoğraflarla vakit harcamayın .

8. Çoğu DSLR'de olan "highlights" özelliğini kullanarak aydınlık noktalarda ışığı patlatmamaya gayret edin. Işığın patladığı fotoğrafları eleyin.

9. Beğenmediğiniz , hatalı fotoğrafları makinanızın üzerinde silin - o minik ekranda bile kötü gözüküyorsa PC ekranında hiç şansı yok .

10. Pozometresiz , sadece ışığa bakarak kafanızdan pozlama yapabilmeyi - "güneşli f16" kuralını öğrenin . İlerde manuel pozlama alışkanlığı edindiğinizde vakit kazandırır .

11. Gözlerin kapalı , yüzlerin titremiş olduğu veya flu portre fotoğraflarını anında silin .

12. En iyi görüntü kalitesi için mümkün olan en düşük ISO'yu tercih edin . Noise/gren hayranlığınız varsa sonradan eklersiniz ama tersi mümkün değil .

13. ISO 400 ve üzerinde akşam/gece uzun pozlamaları yapmayın ; ISO 800/1600 kullanacağınıza hiç çekmeyin daha iyi . Tripodunuz yoksa bile ISO'yu makul seviyelere indirmenizi sağlayacak mutlaka bir yerde makinayı dayayabileceğiniz, sabitleyeceğiniz bir direk,bank,çöp kutusu,iskele babası ,araba kaportası,sokak tabelası vardır . Perde hızınızın kazandıracağı 1 stop , ISO'nuzu yarıya , 2 stop 1/4 seviyeye indirir .

14. f16 ve üzeri diyaframları tercih etmeyin . 15-18 Megapixelde çektiğiniz fotoğraflar , kısık diyaframlarda optik kanunlar sebeiyle 1-3 Mp kalitesine düşer .

15. Lensinizin en açık diyaframını sadece mecbur olduğunuzda veya alan sığlığı gerektiğinde kullanın - ideal diyaframın 1.5-2 stop yukarıda olduğunu her zaman kullanamasanız bile bilin .

16. Lenslerin en keskin noktasının ortada olduğunu bilin . En açık diyaframlarda kenar ve köşelerde alınan netlik, merkezin %30-40 altında olabilir.

17. Elinizin titreme limitlerini , yani titretmeden fotoğraf çekebileceğiniz perde hızlarını deneyerek öğrenin ( lense-fokal uzunluğa göre ).Anlamak için fotoğraflarınıza 1:1 boyutlarda bakın.

18. Aşağı yukarı hangi perde hızlarının hangi hareketli durumlar için yeterli olduğunu bilin ( yürüyen insan / koşan atlet / yarış arabası / uçan kuş )

19. ISO/diyafram/perde hızı bağlantılarını ve birbirlerine etkilerini öğrenin . Birbirinin tersi işlemleri yapmayın - mesela bir yandan diyaframı kısarken öte yandan ISO'yu yükseltmeyin .

20. Auto ISO'nun çalışma mantığını öğrenin . Nikon DSLR kullanıyorsanız , Auto ISO'da MANUEL çekimde bile ISO'nun kendiliğinden yükseleceğini bilin.

21. Tam otomatik modları kullanmayın - aylar geçer yerinizde sayarsınız . Ya perde hızını , ya diyaframı kendiniz seçin .

22. İlk başlarda beyaz ayarı ayarlarıyla vakit kaybetmeyin - makina Auto WB'de çoğu zaman sizden daha başarılı seçimler yapar .

23. Kadrajda objeleri ortalamayın . 1/3'ler , altın nokta kurallarını okuyun , bilin - her zaman uygulamak zorunda olmasanız bile ...

24. Fokusu ilgi odağınız üzerine yapmayı unutmayın , makinanıza istediğiniz yere fokusu yaptırabilmeyi bilin . Alan derinliğinin ne olduğunu , hangi 3 kritere bağlı olduğunu , nasıl yapıldığını öğrenin .

25. DSLR'lerde en basit sanılan fakat en kompleks konulardan biri otofokus alan seçenekleri ve otofokus çekim modlarıdır . Makinanızın hangi kombinasyonda ( zorlarsanız 8-10 tane çıkar ) ne şekilde fokus yaptığını ( veya yapmadan çektiğini ) kavrayın .

26. Makinanızı alırken aynı anda kit/standart zoom'dan başka bir objektif almayın - bir kaç hafta sabredin . Kit lens bana yetmiyor - en az 6 ay - demeyin .

27. Makina üzerindeki konrast/ vivid/ keskinlik ayarlarında aşırıya kaçmayın - ISO 100'de bile gürültü/gren görmeye başlarsınız .

28. Kadraj eğriliğine çekim anında dikkat etmeyi unutmayın .

29. Makinanızın üzerindeki her düğmenin , menüsündeki her ayarın bir sebebi vardır . Kullanın / kullanmayın , makinanızı alır almaz çözebildiğiniz kadarını çözün ; anlamadıklarınıza bilginiz/yeteneğiniz artınca bir süre sonra geri dönün .

30. Bir gece önce veya bir fotoğraf için yapılıp unutulan pozlama telafisi , ISO , beyaz ayarlarına dikkat edin - tüm çektiklerinizi mahvetmesin .

31. Makinanızın kendi flashıyla çekilmiş fotoğrafları lütfen NF'a eklemeyin .

32. PC'de düzeltebileceğiniz yanlış pozlamaların bir limiti olduğunu , 1/2 stopdan fazla ışık patlamalarının kurtarılamayacağını bilin.

33. Her gördüğünüz canlı renklerdeki , cam gibi net fotoğraflara Photoshop damgası yapıştırıp , kendinizinkilere bahane bulmayın . Sadece doğru ışıkta doğru pozlanmış olabilirler .


Aklıma geldikçe eklemeler yapabilirim ; gelecek tavsiyelere ve tabi ki düzeltmelere / itirazlara da açığım .


#paperman' tarafından 11.04.2012 20:18:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ocak 2011, 09:02 - İp: 96.***.**5.17
alkimbitirim
alkimbitirim (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

cok tesekkurler tecrube bu olsa gerek

 

Tarih: 15 Şubat 2013, 01:12 - İp: 83.***.**2.157
emreality
emreality (üye)
İstanbul / Meraklı

çok güzel paylaşım gerçekten

 

Tarih: 26 Şubat 2013, 08:33 - İp: 78.***.**6.192
memetagca
memetagca (üye)
Adana / Meraklı

ayırdıgınız vakit harcadiniz emek için çok teşekürler

 

Tarih: 26 Şubat 2013, 10:32 - İp: 85.***.**7.113
okaysarac
okaysarac (üye)
İstanbul / Amatör

Yerinde ve tecrübe dolu bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

 

Tarih: 26 Şubat 2013, 13:53 - İp: 85.***.**6.191
canon34
canon34 (üye)
İstanbul / Amatör

Uyarı

 1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
 2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
 3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
 4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
 5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
 6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
 7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
 8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
 9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
 10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
 11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
 12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

 

Tarih: 26 Şubat 2013, 20:39 - İp: 78.***.**7.210
yusiskan
yusiskan (üye)
Kırşehir / Amatör

Merhaba,

Püf noktası böyle birşey demekki ) elinize sağlık.

 

Tarih: 5 Mart 2013, 15:47 - İp: 88.***.**9.115
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Önüme çıktıkça okuduğum ve yaralandığım bir yazı .
Görüyorum ki sitede çok fazla okuyucusu yok . Okuma özürlü toplum olduğumuz için çok şaşırtıcı değil .

 

Tarih: 21 Mart 2013, 14:21 - İp: 109.***.**8.237
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı


32.500 (otuzikibinbeşyüz) kez okunmuş...

 

Tarih: 21 Mart 2013, 15:51 - İp: 176.***.**1.69
gkozcan
gkozcan (üye)
Adana / Amatör

Sn paperman ;
Öncelike elinize sağlık demekle başlıyacağım. Ben 54 yaşındayım ara ara fotograf çekiyorum. Heves edip öğrenmeye çalışayım diyorum ama bir süre sonra takip etme alışkanlığını kaybediyorum. Benim önce bu duygumu halledip sonrada sabırla bu işi öğrenmem lazım. Yine teşekkür eder , başarılar dilerim. Saygılar.

 

Tarih: 21 Mart 2013, 16:55 - İp: 176.***.**0.255
zafercankiri
zafercankiri (üye)
Balıkesir / Amatör

Çok etkileyici bir sunum, daha önce de okumuştum ama bu defa yorumlarla birlikte okudum. En çok da uzunca sayılabilecek bir zaman geçmesine rağmen, hala yorumları okuyup gerekli gördüklerinize cevap yazmanız. Bence fotoğrafta da işin püf noktası bu: yaptığın işi ciddiye almak. Bazı arkadaşları görüyorum, en ufak bir eleştiride terslenmeye başlıyorlar. Onlar sadece takdir edilmek için fotoğraf paylaşıyorlar sanırım. Tecrübenin sadece geçen zamanla ilgili olmadığını düşünüyorum, o işe yoğunlaşmanızla daha ilgili diye düşünüyorum, bazı işlere süre verdiğiniz için söylüyorum. Uzunca süredir fotoğraf derneği aktif üyesi bir tanıdığımdan belli konularda danışmak ve dernek etkinliklerine katılmak için konuştuğumda, tahminimden çok daha az donanımlı olduğunu ve benim birkaş aylık bilgim düzeyinde bile olmadığını gördüm. Ben çok okumaya, çok fotoğraf görmeye ve incelemeye çalışıyorum. En zoru makinayı tüm fonksiyonları ile öğrenmek, hangi netleme seçeneklerinin hangi çekimlerde kullanılacağına karar vermek vb. gibi (kullanma kılavuzları çok yetersiz), bir de fotoğrafı işlemek. Sanırım belli yere kadar kendi kendinize öğreniliyor, sonrası usta-çırak ilişkisi içinde birebir eğitimle mümkün gibi.
Tekrar kutlarım, selamlar...

 

Tarih: 2 Nisan 2013, 02:38 - İp: 88.***.**0.190