sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Analoga Geçtim Ve Sonuç...

Arkadaşlar çok oldu kendisi konuyu açalı ama Stahl'ın "Yeni aşkım 12xp" sinden çok etkilendim eskiden dijital varken hayatta uğraşılmaz dediğim analogu özledim ve yeni bilgilerimle uygulamak istedim

Zira en son elime aldığımda fotoğrafçılık adına hiçbirşey bilmiyordum.

Hemen kemeraltından 100isoluk fuji film aldım çektiğim tüm fotolar çıktı ama 19 poz çekip daha fazla beklemeye dayanamadım ve filmi sardım ve banyoya verdim
Sanki hiçbiri çıkmayacakmış gibi bir his, güvensizlik vardı içimde ama %100ü çıktı.

Babamın kıbrıstan aldığı nerdeyse 30 senelik Yashica Fx-3 ve Yashica ML 50mm f:2 ile çektim.
Vizör kocaman ama çok net değil ama müthiş zevk verdi.

Özellikle makinanın sağlam ve küçük yapısı çok haz veriyor plastik çok az kullanılmış. Diyafram ve netleme halkası hala ilk günkü gibi ve sert-sağlam.

Sonucu sizlerle paylaşmak istedim öyle sıradışı şeyler olmasa da umarım beğenirsiniz:

Bunda üsküdarda yarım saat kalabildiğim için bu şartlarda çekebildim arkası fazla parladı, bulutlu bir deseni isterdim açıkçası..

Başlık yetmediği için analoga geçtim dedim yoksa kısmen geçtim diyecektim

Fotoğrafları lexmarkın 3'ü 1 aradasının tarayıcısıyla taradım, biraz kayıp oldu tabi ki.. Silik geçişlerin olduğu yerler bozuk gözüküyor ama hemen hemen renkler aynı.

#sercan85' tarafından 11.02.2009 21:15:55 tarihinde düzenlendi.

#sercan85' tarafından 13.04.2009 01:52:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:34 - İp: 78.***.**3.198
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bunlar çok güzeller.

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:48 - İp: 78.***.**6.24
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Çok teşekkürler mavi izci, müthiş haz aldım ve doğal olması renklerin yanıklığı, makinanın sadece mekanik ve çok sağlam olması çok hoşuma gitti.. Baskı yaptırınca gece uyuyamadım o haz tarif edilmez..

Çoğu zaman dijital kullanacak olsam da arada filmden vazgeçmem..

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:53 - İp: 78.***.**3.198
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

daha gerçekçi daha HDR'msi geldi bana. Vallahi tebrik ederim. Cesaretliymişsin. Ben olsam sabırsızlıktan ölürdüm.
özellikle üstten 2. fotoğrafı beğendim.

film tadındada olmuş desem yeridir. dedim gitti..

#remi5861' tarafından 11.02.2009 03:07:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2009, 00:23 - İp: 88.***.**6.22
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkürler remi, üstten 2.yi çekmek için baya uğraştım aslında, yarım saatten fazla kız kulesinin oralarda dolaştım nerden değişik bişey çekebilirim diye baktım bunu yapabildim

Tarih: 11 Şubat 2009, 11:59 - İp: 78.***.**3.10
trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

Tebrikler sercan85
Valla ne yalan söyliyeyim bendede ayni hastalik var ,elimde 84 model bir Canon F1 var üzerinde altinyaldizla yazilmis Los Angeles 1984 yazisi ve olimpiyat halkalari var en güzelide 1,4/50 canon objektifi takili ,öyle vitrinde duruyor bazen elime alip bakiyorum ve cok zevk aliyorum deklansöre bastigimda o cikartmis oldugu ses bambaska, birde gene eskilerden Nikon F5 im var oda vitrini süslüyor,iki makineyide cok seviyorum galiba filimli makinelerin kiymeti zaman gectikce daha iyi anlasilacak.
selamlar.
[email protected]

Tarih: 11 Şubat 2009, 13:07 - İp: 77.***.**0.171
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Bence arada çek onlarla da çok zevk alırsın.

Bir de analogta sadece güzel fotolar çekiyorsun.. Az ve öz.. Çektiklerin daha değerli oluyor

Tarih: 11 Şubat 2009, 13:35 - İp: 78.***.**3.10
trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

Evet sercan tabiiki güzel olurda ben Almanyadayim öyle Türkiyedeki gibi yerler bulamazsinki veya cekecek birseyler ,hersey monoton kaliplasmis ve sakin bir durum var burda yani insana ilham verecek birseyler bulmak zor buralarda.

Tarih: 11 Şubat 2009, 17:07 - İp: 77.***.**5.34
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

doğru karar...

ben de zenit ime geçenlerde yeni lens taktım, revue 55mm f1.7 , onunla bir makara çektim sardım verdim arkadaşıma... o banyo edip tarayacak, yarını deli gibi iple çekiyorum... bu heyecan bile yeter...

iyi çekimler...

Tarih: 11 Şubat 2009, 19:23 - İp: 78.***.**5.141
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkürler fuji,

Sanki çekilmemiş yanacakmış gibi bi hisse kapılıyo ama çıkınca çok sevinmiştim

Yarın için sabırlar

Tarih: 11 Şubat 2009, 21:01 - İp: 78.***.**3.72
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dayımın emektar 35 küsür yıllık Minolta SRT101'i bozuldu, perde arızası. İstanbul'da tamir ettirebilirm belki diye bana verdi. Ben tamire değmeyeceğini düşünüp makinayı 7-8 yaş gençleştirmeye karar verdim. Hayyam'dan Minolta XG2 (1977 model) aldım, dayımın Minolta 28mm F2.8 MC lensini takıp bir makara deneme çekimi yaptım.

Hiçbir sharp filtresi, renk değiştirme vs. yapmadım, sadece fotograf stüdyosunun Noritsu minilabından 6MP çıkan görüntüyü 1/3 oranında küçültüp aynen koyuyorum. Kodachrome 100 ISO negatif film kullanıldı, pozlama otomatik, merkez ağırlıklı diafram öcelikli (zaten başka otomatik modu yok), sıfır pozlama telafisi :

Tarih: 11 Şubat 2009, 21:07 - İp: 85.***.**8.111