sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Analoga Geçtim Ve Sonuç...

Arkadaşlar çok oldu kendisi konuyu açalı ama Stahl'ın "Yeni aşkım 12xp" sinden çok etkilendim eskiden dijital varken hayatta uğraşılmaz dediğim analogu özledim ve yeni bilgilerimle uygulamak istedim

Zira en son elime aldığımda fotoğrafçılık adına hiçbirşey bilmiyordum.

Hemen kemeraltından 100isoluk fuji film aldım çektiğim tüm fotolar çıktı ama 19 poz çekip daha fazla beklemeye dayanamadım ve filmi sardım ve banyoya verdim
Sanki hiçbiri çıkmayacakmış gibi bir his, güvensizlik vardı içimde ama %100ü çıktı.

Babamın kıbrıstan aldığı nerdeyse 30 senelik Yashica Fx-3 ve Yashica ML 50mm f:2 ile çektim.
Vizör kocaman ama çok net değil ama müthiş zevk verdi.

Özellikle makinanın sağlam ve küçük yapısı çok haz veriyor plastik çok az kullanılmış. Diyafram ve netleme halkası hala ilk günkü gibi ve sert-sağlam.

Sonucu sizlerle paylaşmak istedim öyle sıradışı şeyler olmasa da umarım beğenirsiniz:

Bunda üsküdarda yarım saat kalabildiğim için bu şartlarda çekebildim arkası fazla parladı, bulutlu bir deseni isterdim açıkçası..

Başlık yetmediği için analoga geçtim dedim yoksa kısmen geçtim diyecektim

Fotoğrafları lexmarkın 3'ü 1 aradasının tarayıcısıyla taradım, biraz kayıp oldu tabi ki.. Silik geçişlerin olduğu yerler bozuk gözüküyor ama hemen hemen renkler aynı.

#sercan85' tarafından 11.02.2009 21:15:55 tarihinde düzenlendi.

#sercan85' tarafından 13.04.2009 01:52:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:34 - İp: 78.***.**3.198
trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

Merhaba antika
Cocuga nazar degecek masallah, sunun güzelligine bakin ,ve fotografin renklerine derinligine canliligina bir bakin ,kim ne derse desin filimli makinenin verdigini resmi ´bence yani benim kanaatim hic bir digital makine vermiyor,tabii bu benim kanaatim baska türlü düsünen arkadaslar olabilir.
selamlar
[email protected]

Tarih: 12 Şubat 2009, 13:34 - İp: 77.***.**5.34
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

analog keyfi budur arkidiş

bugün bonyodan aldım filmi, güzel çıkmış kareler, ters ışık mışık, netleme sorunu.. hepsi keyifli, üstelik ufak rutuşlar da yaptın mı fotoşopta .. tamamdır... dslr elbette şart, bu işten zevk alıyorsan, ama film den de vazgeçmem asla..

Tarih: 12 Şubat 2009, 20:08 - İp: 78.***.**0.224
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

O ne keyif öyle tam film keyfi olmuş

3 milyon şahane hakikaten ben de baskı yerine öyle yaptırayım tatilden dönünce sorayım fotoğrafçıya.

Ben baya memnunum bastırdığım yerden baskıları kağıtları çok kaliteli, eskiden baskıyı başka yere yaptırdığımda daha kötüydü.

Aslında dslr kullanmak da güzel ikisinin de keyfi ayrı ama 3ytl olduğunu bilseydim belki slr kullanırdım.

Baskılar hep 10-15tl diye düşünüyodum ve sadece baskı diye.

Tarih: 12 Şubat 2009, 21:00 - İp: 85.***.**4.236
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

film 5 ytl.. banyo tarama cd ye çekim 3 ytl..

ayda bir makara harcıyorum... ayda bir 8 ytl vermek çok da zorlamıyor beni... iki korsan kitap parası , ama olsun, zenitle çekmek büyük keyif...

Tarih: 12 Şubat 2009, 22:18 - İp: 78.***.**5.49
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Hiç de pahalı değil gerçekten, aslında dslrye alternatif olabilir alamayanlar için,
dslr alabilenler için de dslryle parale gidebilecek müthiş zevk

Tarih: 12 Şubat 2009, 23:05 - İp: 85.***.**4.236
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Trojaner bu arada aklıma geldi orda ille manzara çekmek gerekmez binaları insanları yaşamı çekebilirsin..

Arkadaşlar aldınız mı bilmiyorum birkaç ay önce (yoksa yazın mıydı) national geog.in 18xx'den günümüze national geographic objektifinden Türkiye eki vardı ince bi dergi, eski fotolar vardı..

O da aşırı ilham verdi orda kuyumcuda çay keyfi diye bir fotoğraf var ortalarda..

İşte yaşamdan bir kesit deyince aklıma geldi.. Gören var mı o fotoğrafı??

Tarih: 14 Şubat 2009, 01:24 - İp: 81.***.**9.111
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bana denk gelmedi malesef görmedim.

Tarih: 14 Şubat 2009, 02:48 - İp: 88.***.**6.22
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Orda filmliyle çekilmiş çok hoş ve nostaljik bir hava veren bol grenli Türkiye fotoğrafları var.. 7. yıl özel sayısıydı galiba ek olarak vermişti nat. geo..

Bilmiyorım bulabilirseniz bence herkesi filme özendirir

Tarih: 14 Şubat 2009, 13:35 - İp: 88.***.**0.108
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Herkezin dijital kullandığı günümüzde ben de yaklaşık 7 ay önce Analog ile bu meraka başladım ve Nikon FM2 aldım. İleride bile dijitale geçmeyi düşünmüyorum. Mükemmel bir şey.

Tarih: 15 Şubat 2009, 14:04 - İp: 88.***.**7.178
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

evet, o eki almıştım... 1908-2008 arası 100 yıllık fotolardı sanırım.. ben özellikle güneydoğu anadoluda çekilen bir kareye bitmiştim... bozkırda...

Tarih: 16 Şubat 2009, 00:22 - İp: 78.***.**3.175