sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Analoga Geçtim Ve Sonuç...

Arkadaşlar çok oldu kendisi konuyu açalı ama Stahl'ın "Yeni aşkım 12xp" sinden çok etkilendim eskiden dijital varken hayatta uğraşılmaz dediğim analogu özledim ve yeni bilgilerimle uygulamak istedim

Zira en son elime aldığımda fotoğrafçılık adına hiçbirşey bilmiyordum.

Hemen kemeraltından 100isoluk fuji film aldım çektiğim tüm fotolar çıktı ama 19 poz çekip daha fazla beklemeye dayanamadım ve filmi sardım ve banyoya verdim
Sanki hiçbiri çıkmayacakmış gibi bir his, güvensizlik vardı içimde ama %100ü çıktı.

Babamın kıbrıstan aldığı nerdeyse 30 senelik Yashica Fx-3 ve Yashica ML 50mm f:2 ile çektim.
Vizör kocaman ama çok net değil ama müthiş zevk verdi.

Özellikle makinanın sağlam ve küçük yapısı çok haz veriyor plastik çok az kullanılmış. Diyafram ve netleme halkası hala ilk günkü gibi ve sert-sağlam.

Sonucu sizlerle paylaşmak istedim öyle sıradışı şeyler olmasa da umarım beğenirsiniz:

Bunda üsküdarda yarım saat kalabildiğim için bu şartlarda çekebildim arkası fazla parladı, bulutlu bir deseni isterdim açıkçası..

Başlık yetmediği için analoga geçtim dedim yoksa kısmen geçtim diyecektim

Fotoğrafları lexmarkın 3'ü 1 aradasının tarayıcısıyla taradım, biraz kayıp oldu tabi ki.. Silik geçişlerin olduğu yerler bozuk gözüküyor ama hemen hemen renkler aynı.

#sercan85' tarafından 11.02.2009 21:15:55 tarihinde düzenlendi.

#sercan85' tarafından 13.04.2009 01:52:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:34 - İp: 78.***.**3.198
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Çok net gözüküyor ve renkleri güzel..

Tarih: 11 Şubat 2009, 21:18 - İp: 78.***.**3.72
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selam Sercan;
Fotoğraflar çok güzel. Eskiden bende bir tane Ricoh vardı ama öylesine çekiyordum. dijitalden sonra birgün laf olsun diye Pentax ME Super aldım. O gün bu gündür sadece filmli çekiyorum. Derken bir tande de Pentax LX, sonra da Kiev 4AM derken iyice filmci olduk, dijitalden soğudum resmen. Bence hala filmlerdeki güzellik dijitalde yok. Uzun yıllar filmden vazgeçmeyi düşünmüyorum, en azından dijitalle paralel olarak filme devam. Yıllar sonra belki de bu fırsatı bulamayacağız bence tadını çıkarmak lazım.

Tarih: 11 Şubat 2009, 22:44 - İp: 85.***.**3.135
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

antika hocam, muhteşem fotoğraf.. sanki digitalle çekilmiş gibi.. çok iyi taranmış...

Tarih: 11 Şubat 2009, 23:14 - İp: 78.***.**5.141
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Sağol tayfun, haklısın ben de dijitalden soğudum..

Herşeye yapay aşırı işlenmiş gözüyle bakıyorum.. Keskinlik bile sanal veriliyor sadece lensin marifeti değil..

Farklı bir tatmış gerçekten..

Benim tarayıcı ucuz, biraz bozdu ama yine de bilgisayara atsak bile o atmosfer var.
Bir de makinanın mekanik ve metal, sağlam olması, eskiden kalma havası da çok zevk veriyor.. Nostaljik bir hava.. Hem makina hem renkler farklı..
Diyaframı da halkayla ayarlıyosun vizör kocaman.. çok zevkli..

Ben de paralel gitmeye karar verdim yanımda filmli de bulunduracam artık ve sadece güzel olabilecek kareleri filmliyle çekicem..

Bilmiyorum insanın içinden geliyor bu haz..

Tarih: 12 Şubat 2009, 01:39 - İp: 78.***.**3.109
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Daha önce de bir makara filmi işime yakın bir yerde banyo+taramaya vermiştim, sonuç gerçekten sefildi, 2MP'lik mat taramalar, üstelik bayağı işlek bir dükkandı. Onca para kazanıyor bu işten neden doğrusunu yapmazlar anlamam. Doğrudan tembellik, nasıl olsa kalite çoğu müşterinin umrunda değil, ver parlaklığı, düşür kontrastı, indir MP'yi, salla gitsin, üstelik ucuz da değiller.

Bu makarayı oturduğum yere yakın bir stüdyoya götürdüm, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş, banyoya vermeden önce bayağı bir sorguya çektim, işte sonuç bu oldu, 6 MPlik, gölgesi gölge, aydınlılığı aydınlık yüksek kontrastlı naturel renkli resimler. Bundan sonra hep burayla çalışacağım. Birtek sorun pozitif (dia) banyo yapamıyorlarmış.

Aslını ararsanız İstanbul'da bile pozitif banyo yapabilen yer çok az. Benim tespit ettiğim tek yer Sirkeci'de KristalFoto, henüz onlara hiç film banyo ettirmedim. Ayrıca en ucuz film ve banyo yeri de orası, 100ISO'luk negatif filmi 3YTL'den satıyorlar, 2YTL'ye banyo ediyorlar. Gerçi ben 2-3 haftada ancak bir makara bitirebildiğim için fiyat çok problem değil, çok fazla film tüketenlerin aklında olsun.

İşte %100 crop, biraz büyük bir dosya ama kusura bakmayı olacak o kadar.

Burada kullanılan flaş TTL değil, mesafe sensörlü Minolta 200x, sanıtrım o da 1977 model.

Tarih: 12 Şubat 2009, 01:44 - İp: 85.***.**8.111
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ne güzel..

emeğe geçiş yapmışsın sercan.. emeğine sağlık

Tarih: 12 Şubat 2009, 01:45 - İp: 88.***.**5.78
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Sağolasın Mustafa, tam geçiş demeyelim dijitalle birlikte paralel

Filmliyle çekince aslında zoomdan da soğudum biraz, böyle sabit odak olsun kadraj için daha çok uğraşalım ne güzel dedim o bile hoşuma gitti
dijitale de sabit odak almayı düşündüm ciddi ciddi, param olunca tabi ki arada iyi gider

Antika ben de sorayım bastırdığım yerde belki bilgisayara atmışlardır hatta önce tarayıp sonra basmışlardır, böyle ev taramasıyla hem zor hem kalitesiz oluyor.

Ben de izmirdeyim pozitife hiç niyetlenmedim bulamam diye

Tarih: 12 Şubat 2009, 02:10 - İp: 78.***.**3.109
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben hiç bastırmadımki, filmi veriyorum, banyo+tarama diyorum, CDye basıp veriyorlar.

Benim bildiğim (yanlışım varsa düzeltin lütfen) bu minilab denen şey zaten banyo-negatif-tarama-baskı şeklinde giden süreci otomatik olarak el değmeden yapıyor, sadece kağıdını ve kimyasallarını veriyorsun, Bu sektörde en dominant markalar Fuji, Kodak, Noritsu diye biliyorum.

En makbul film Fuji Velvia, insan ten rengi için Fuji Provia, en güzel kağıt Fuji Crystal diye biliyorum. Noritsu makinesi Fuji kağıt ve kimyasalları ile çalışabiliyor diye biliyorum.

Ve en önemli faktör insan, çok eski olmadığı sürece makinanın markasından ziyade tarama ve baskıyı yapacak adamı sorgulamanızı tavsiye ederim.

Tarih: 12 Şubat 2009, 02:41 - İp: 85.***.**8.111
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

eleman konusu sadece bu tip işlerde önemli değildir. Her işte bu böyledir. Her ne kadar makina ile çalışıyorsakta insan faktörü çok önemli oluyor. Bence herkes dijitale geçtiği için sizin gibi konuya hassas yalaşan olunca biraz tedirgin olmuşlardır.
Burada>> bu tip olay yüzünden biraz tartıştık.

Tarih: 12 Şubat 2009, 04:58 - İp: 88.***.**6.22
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

benim bir arkadaşım var, sarıyorum filmi, veriyorum, o banyo+ tarama + cd yapıp öbürsü gün veriyor bana.. 3 ytl alıyor... genelde fuji alıyorum, klasik 100 iso... burada pek velvia falan bulunmuyor...

1544*1024 uunluğunda tarıyor.. en kalitelisi bu abi diyor, makinesi noritsu, fuji kağıda basım yapan...

iskenderun da , idare ediyorum...

ama 6mp gerçekten iyi, dijitalden farkı yok o taramanın...

Tarih: 12 Şubat 2009, 11:22 - İp: 78.***.**5.141