ceyil
ceyil (üye)
Eskişehir / Amatör

Canon450dyle Az Işıkta En İyi Sonuç

yaklaşık 1 yıldır canon 450d kullanıyorum fakat gece çekimlerinde çok zorlanıyorum.
düşük ışıktaki çekimlerde Tv ayarına getiriyorum ama bu sefer flaş açmak zorunda kalıyorum.gündüz çekimlerinde kullandığım Av modu ise enstantene ayarını düşürdüğü için fotoğrafım siluetler halinde çıkıyor.
örneğin konser fotoğraflarında flaş kullanmadan çekmek istiyorum ama sonuç tam bi hüsran
bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.hangi modda hangi ayarda çekceğim konusunda epey şüphelerim var

Tarih: 23 Mayıs 2010, 15:50 - İp: 78.***.**8.202
cdemircan
cdemircan (üye)
İstanbul / Amatör

Düşük ışıktaki çekimlerde TV yerine olumsuzlukları biraz göze alıp asa değerini yükseltebilirsiniz.Av modunda ise siz diyaframı ayarlıyorsunuz makineniz buna göre enstantaneyi seçiyor,diyaframı yanlış ayarlamış olabilirsiniz.dikkat etmeniz gerek.

konser fotoğraflarına gelirsek dediğim gibi asa değeri yükseltirseniz flaş kullanmanıza gerek kalmaz fakat görüntü kalitesi biraz düşecektir.

Tarih: 23 Mayıs 2010, 19:25 - İp: 85.***.**3.186
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

450 iso performansı oldukca yuksek bir makine, isoyu mesela 800e cıkarın.
diyaframı olabildigince acın, ve enstantane degerini hareketi kacırmayacak bir degere kadar dusurun.(1/20 - 1/ 15 gibi)
eger ozellikle zor ısık sartlarında surekli cekim yapıyorsanız, dusuk diyafram degerleri veren lensler satın almaya aclısın..
zira elinizdeki lens buyuk ihtimalle telede f:5.6 diyafram degeri veriyordur.
sabit diyaframlı bir objektifle f2.8 gibi degerlerde, enstantaneden fazla fedakarlık etmeden isoyuda yukselterek daha aydınlık cekimler yapabilirsiniz.

dusuk enstantane hızlarında titremelere karsı tripod kullanmanız yararınıza olur.

Tarih: 23 Mayıs 2010, 20:02 - İp: 95.***.**7.240
sinad
sinad (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende Canon Eos 450D kullanıyorum. 1 ay oldu alalı gece çekimleri henüz yapamadım. Sadece flaş açık şekilde yapabiliyorum. Ama bu sefer arkaplan karanlık çıkıyor. Özellikle loş ışıkta çekim yapmak istiyorum ancak ayarları bir türlü bulamadım. Çektiğim zaman herkes ve her şey bulanık çıkıyor.

Tarih: 25 Mayıs 2010, 17:24 - İp: 88.***.**3.216
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sinad,
Makinayı "Night portrait" moduna getir, öyle çek. Yalnız unutma flaş çakar çakmaz resim çekildi iş bitti diye düşünme, ortamdaki ışığa göre perde biraz geç kapanabilir, perde kapanana (yani vizöre görüntü geri gelene) kadar makinayı sabit tut.

Tarih: 25 Mayıs 2010, 18:06 - İp: 88.***.**3.107
  • 1