sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Analoga Geçtim Ve Sonuç...

Arkadaşlar çok oldu kendisi konuyu açalı ama Stahl'ın "Yeni aşkım 12xp" sinden çok etkilendim eskiden dijital varken hayatta uğraşılmaz dediğim analogu özledim ve yeni bilgilerimle uygulamak istedim

Zira en son elime aldığımda fotoğrafçılık adına hiçbirşey bilmiyordum.

Hemen kemeraltından 100isoluk fuji film aldım çektiğim tüm fotolar çıktı ama 19 poz çekip daha fazla beklemeye dayanamadım ve filmi sardım ve banyoya verdim
Sanki hiçbiri çıkmayacakmış gibi bir his, güvensizlik vardı içimde ama %100ü çıktı.

Babamın kıbrıstan aldığı nerdeyse 30 senelik Yashica Fx-3 ve Yashica ML 50mm f:2 ile çektim.
Vizör kocaman ama çok net değil ama müthiş zevk verdi.

Özellikle makinanın sağlam ve küçük yapısı çok haz veriyor plastik çok az kullanılmış. Diyafram ve netleme halkası hala ilk günkü gibi ve sert-sağlam.

Sonucu sizlerle paylaşmak istedim öyle sıradışı şeyler olmasa da umarım beğenirsiniz:

Bunda üsküdarda yarım saat kalabildiğim için bu şartlarda çekebildim arkası fazla parladı, bulutlu bir deseni isterdim açıkçası..

Başlık yetmediği için analoga geçtim dedim yoksa kısmen geçtim diyecektim

Fotoğrafları lexmarkın 3'ü 1 aradasının tarayıcısıyla taradım, biraz kayıp oldu tabi ki.. Silik geçişlerin olduğu yerler bozuk gözüküyor ama hemen hemen renkler aynı.

#sercan85' tarafından 11.02.2009 21:15:55 tarihinde düzenlendi.

#sercan85' tarafından 13.04.2009 01:52:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:34 - İp: 78.***.**3.198
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

İstanbul da dia banyo yu nerde yaptırıyorsunuz ? Ben metrofotoğrafta yaptırıyordum en son ama galiba kapanmış orası ?

dijitalin zevki analogun özellikle dianın yanından bile geçemez bence. iyi bir tarayıcım olsa birde dia banyoyu kendim yapabilsem aslında dijitale elimi bile sürmem nerdeyse.

Tarih: 16 Şubat 2009, 01:52 - İp: 88.***.**8.248
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ya bencede sence oki..

çok güzel bir topik olmuş inşaa edenlerin eline sağlık..

Zaten şöyle bir durum varki ; biz analog tutkunları , analoğun dijitale göre avantajlarını yada fazlalıklarını burada anlatamayız.. gösteremeyiz.. yazamayız..

bi kere ortam dijital bir kere..
analogtaki DR'i yani Dynamic Range yi, yani renk tonu aralığını film ve kart harici nasıl verelim ki.. jpeg dosya formatı buna engel bu bir.. sonra herkesin monitörü crt değil bu iki..

bir diğer analog avantajıda tuhaf bir durum..
elinizde negatif yada pozitif film olunca fotoğraf çekme hakkınız sınırlı... dijitaldeki gibi bas deklanşöre basabildiğin kadar !!!!!!! çek hafıza kartına çekebildiğin kadar !! DEĞİL..

bir kompozisyon için birkaç hakkınız var filmde..
hal böyle olunca en iyi açıyı, en iyi ışığı, en enleri yakalayabilmek için bazan beklersin, bazan koşarsın, bazan yatarsın, bazan akrobatik hareketler denersin..
e neticede emek harcanmış bir fotoğraf ayrı bir tatlı çıkar..

dijitalde noluyor.. birbirinin çok benzeri 15-20 foto.. bak bak sıkılıyorsun.. aralarından en iyi seçtiğin bile bir süre sonra banal-sıkıcı görünmeye başlıyor.

çevremde pek çok arkadaşım-akrabam benim çektiğim analog fotoğraflara özenerek dijital fotoğraflarını karta bastırıyorlar.. sonuç fıssss.. sonra kimi senin makine güzel diyip bana çamur atıyor, kimide sen fotoğrafçısın diyip makineme çamur atıyorlar.. ikisine birden çamur atan bi dijitalci çıkmadı daha karşıma..

yazarken yazarken kendimi gaza getirdim..
akşam ışık sistemini ve makineyi eve götüreyimde oğlanın yeni hallerini çekeyim..
bu arada eve giderken kodak iso200 alacam... ben bu filmden memnunum...
tabi parlak kağıda tab yaptıracam..
mat kağıt bana göre değil...

Tarih: 16 Şubat 2009, 14:21 - İp: 85.***.**9.12
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Selam arkadaşlar,

fujisever eve onlar da güzel, ordaki fotoların nerdeyse hepsini beğendim hepsi özendirdi beni.

60larda 70lerde çekilen fotolar var çok güzel, renkleri farklı.

Kısacası stahlın "yeni aşkım zenit 12xp" konusu ve o dergi beni çok etkiledi.

Ben şunu gördüm, dijital vazgeçilmez ancak bir kompakt alınır onlarca hatıra fotoğrafı ve video çekilir.

Ama ciddi fotoğrafçılık aktiviteleri için DSLR ille de şart değil.

En iyisi hem DSLR hem de SLR , ama SLR mutlaka kullanılmalı.
Renkler hakikaten daha değişik ve doğal.

Rokometin dediği gibi bu dijital ortamda ve monitörlerimizde tam potansiyelini gösteremiyor hele tarama ucu tarayıcıyla fotoğraf kağıdı üzerinden yapılıyorsa..

Şunu da eklemek isterim, uygun bir makinayla hiçbir film yanmıyor.
Eski zentilerde sorun duydum, arkadaşımın makinesinde de vardı. Belki perdeleri eskimiştir.

Ama uygun bir makinede çekilen her kare çıkiyor bunu anladım.

#sercan85' tarafından 16.02.2009 20:47:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2009, 20:40 - İp: 88.***.**9.146
okyanus.
okyanus. (üye)

Roko şöyle bir sorunda yok mu.

Kart baskısı yaparkende artık makineler direk filmden değil, önce filmi tarayıp sonra elde ettiği dijital veriyi basmıyor mu ?

Tarih: 19 Şubat 2009, 20:37 - İp: 85.***.**4.182
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

aslında konvansiyonel film banyo - tab işleminde bilgisayar (dijital ortam) hiç kullanılmaz..
ama günümüzde yaygın olarak fotoğrafçılardaki minilablad söylediğin gibi dijital..
ancak onların bile filmi tarafıp karta baskı yapma aşamasındaki DR kaygı gördüğüm kadarıyla DFM (deki sensörlere) göre daha az..

bunu profesyonel çalışmalarımda da hissediyorum..
reklam sektöründe "doğal fotoğraf" pek aranılan unsur değildir. Fotoğrafı kullanacak kişi için mümkün olduğunca "ham" olması iyi olur. DR ne kadar açık olursa yani fotoğraflardaki renk tonları aralığı ne kadar açık olursa kullanacak kişi o kadar rahat ve özgür hareket eder. Beyazı daha beyaz yaptığında beyazın içindeki bir ayrıntı ölüyorsa bu istenmeyen bir durumdur..

Film kaynaklı dosyalar, dijital kaynaklı dosyalara göre daha esnek oluyor..

Tarih: 23 Şubat 2009, 13:22 - İp: 88.***.**0.41
okyanus.
okyanus. (üye)

Bu arada dia aşkı depreşince bir tane canoscan 9950f tarayıcı aldım. Gerçi daha henüz teslim almış değilim.

Yokmu hiç bu tarayıcıdan kullanan. Bayağı iyi bir tarayıcı diye aldım ama bilmiyorum daha.

Tarih: 23 Şubat 2009, 13:53 - İp: 85.***.**4.182
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bende yeni tarayıcı aldım
epson V10

epson 4490 almaya gittim.. son anda kararımı değştirdim.. gerek yok diye düşündüm

Tarih: 24 Şubat 2009, 15:34 - İp: 88.***.**0.41
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta 404si + Minolta 24-105 F3.5-4.5 + Buıltin Flash + Fujifilm ISO100 negatif
Noritsu Koki QSS 32_33'ün 6 MP'lik orijinal taramasının %50 oranında küçültülmüş halidir.

Tarih: 12 Nisan 2009, 01:13 - İp: 88.***.**1.211
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Çok net jilet gibi keskin.. sevimli kerataya bak sen güzel foto antika..

Tarih: 13 Nisan 2009, 01:51 - İp: 85.***.**1.118
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta 404si + Minolta 50mm F1.7 + Fujifilm ISO 100 negatif

Noritsu Koki QSS 32_33'ün 6 MP'lik orijinal taramasının %33 oranında küçültülmüş halidir.

#antika' tarafından 26.05.2009 02:44:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 02:42 - İp: 88.***.**3.107