mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Karşılaştırma Sitesi Sonuçları

Merhaba arkadaşlar;
İntrenette gezerken bir siteye denk geldim, Lens karşılaştırma sitesi birçoğunuz biliyorsunuzdur elbet ama benim sormak istediğim bunun güvenilirliği ve sonuçları
Tıklayın

60d kullanıyorum ve üzerinde 18-135 var kesinliği daha önce kullandığım d7000 18-105 gibi asla olmadı ve ona alışıncada hep kusurlu gelid fotolar. forumda da bunu dile getirdim makineden zanettim ama değilmiş. Neyse sizlere sormak istediğim örn ben tamron 17-50 ve canon 18-135'i karşılaştırdım.. bu kadar sonuç var mı gerçekten...

Bulanık olan 18-135 Benimde sorun olarak gördüğümde buydu hep fotoğraflarımda 18-105 böyle bir sonuc vermiyordu...
Sizin bu konuda fikirleriniz nelerdir.
Yukarıdaki linkte site'deki karşılaştırma vardır oradan da tam boy vs. bakablirsiniz... Lens alırken bu tür siteleri dikkate almak ne derece doğrudur...

#fuadoner' tarafından 26.11.2012 23:24:28 tarihinde düzenlendi.

#fuadoner' tarafından 26.11.2012 23:25:13 tarihinde düzenlendi.

#fuadoner' tarafından 26.11.2012 23:26:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2012, 23:22 - İp: 46.***.**2.140
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir seyler yazacagim - marka fanatikligine yorulacak.

Ust seri/pro lenslerden bahsetmiyorum - Nikon olsun, Canon olsun birbiriyle yarisacak lensler yapiyorlar ust seviyelerde. Birinin bariz ustunlugu soz konusu degil - profesyonel spor/muhabir/vahsi hayat/manzara fotografcilari ortadan ikiye bolundugune gore.

Ama is ucuz kit lenslere gelince, gozlemledigim kadariyla Nikon sunabildigi en iyi kaliteyi, lens ucuz da olsa yillardir sunuyor. Nikon'un 18-55mm, 18-135mm, 18-105mm lenslerini alin , kendilerinden 10 kat pahali pro lenslerle kiyaslayin - keskinlikte fark goremezsiniz.

Canon ise - bir sure onceye kadar diyecegim - kit lenslerinde hep kisitli kalite sundu. Sitede fotograflari inceledigimde, Canon kit lensler ile cekilmis cogu fotografta keskinligin/ goruntu kalitesinin ( ozellikle eski 18-55mmlerde ) hep sorunlu oldugunu gozlemledim. Emin olmamakla beraber sanirim yenilenen 18-55mmlerde , Canon "iyiyi pahaliya verme" stratejisini degistirdi; sunabilecegi keskinligi/kaliteyi sunmaya basladi .

DSLRlerde de gecmiste farkli olmadi Canon'un yaptigi - detaylarina girmeyecegigim. Ust ozellikleri hep $5000-8000'lik modellerine sakladi - Nikon koyabildigi tum ozellikleri ( AF motoru haric ) giris seviyesi modellerine bile koyarken. Canon kullanicilarinin forumlarda en cok sikayet ettigi konu diyebilirim.

Gecenlerde yine sitede D90/D7000 sonrasi 60D+18-135mm kombinasyonuna gecen bir arkadasimizin o lens konusunda sikayetleri vardi.

Diyecegim Fuadoner, gozlemlerin dogrudur muhtemelen. Lens testleri de bir lensin keskinligini/cozunurlugunu/kalitesini anlamanin en guvenilir yoludur. Her firsatta forumda orneklerini sunmusumdur - lens tavsiyesi isteyenlere.

Tarih: 27 Kasım 2012, 09:10 - İp: 96.***.**5.17
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotografin o kadar dibine girip ne yapiyorsun ki
Ilk versiyon 18-135mm cok cok iyi degil, sadece idare eder. Yalniz 18-105mm biraz daha iyi olmasina karsilik fark yukaridaki kadar degil. Yukaridaki karsilastirmayi Tamron ile yapmissin ki Tamron cidden cok iyidir.
Bir de Nikon govdelerde JPEGlerde CA duzeltme var, Canon nihayet en son govdelerine bunu koyabildi (o da profil listesi ile yapiliyor, yani her objektifte calismiyor). Bu duzeltme sayesinde Nikon objektiflerin CA sorunlari JPEGlerde gorunmuyor. Objektif tasarimlarinda birseylerden odun vermen lazim, "hersey mukemmel olsun" olmuyor. Bu govdedeki duzeltme sayesinde Nikon yeni objektiflerinde CA duzeltmesine cok yuklenmeden (tabi onun da limiti var) keskinlik ve kontrasta daha cok onem verebiliyor.
Yeni 18-135mm STM IS'in Nikon 18-105 kadar iyi oldugunu soyluyorlar.

Tarih: 27 Kasım 2012, 12:01 - İp: 95.***.**6.64
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur abi tamamen haklısınız yazınız okumadan önce bir kaç kişiye daha sormuştum onlarda aynı fikirde. Canon'un kit lensleri 24-70 ve 24-105'ler hariç tabiki, çok fazla bir şey bekleme dedi... Sigma 17-70 f2.8 önerenler oldu. 18-135'i elimden çıkartıp bir lens almak istiyorum tamron 17-70 mi sigma 17-70'mi sizin düşünceleriniz nelerdir iki lens hakkında

Tarih: 27 Kasım 2012, 20:59 - İp: 46.***.**2.140
trcnde
trcnde (üye)
Ankara / Amatör

http://www.dpreview.com/lensreviews/widget/Fullscreen.ashx?reviews=1,7&fullscreen=true&av=3.667,3.667&fl=18,18&vis=VisualiserSharpnessMTF,VisualiserSharpnessMTF&stack=horizontal&&config=/lensreviews/widget/LensReviewConfiguration.xml%

Bu sayfadaki karşılaştırmaya göz atmanızı tavsiye ederim.Birçok kişinin kullandığı en genel kit lenslerin bir karşılaştırması.

Tarih: 27 Kasım 2012, 21:09 - İp: 94.***.**9.90
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" tamron 17-70 mi sigma 17-70'mi sizin düşünceleriniz nelerdir iki lens hakkında "

Bilmedigim lensler - fikrim yok o sebeple... Ama ne kadar kisa aralik, o kadar iyi kalite. 70mm'e uzanmanin fazla bir getirisi yok . Tamron 17-50mm kullananlar da memnun olduguna gore, en iyi secim o olmali.

Yine de acele etme, biraz elindeki lensi daha efektif kullanmayi dene derim. Dun bir bugun iki - boyle her aklina geldiginde lens degistirilmez . Her lensin zayif ve kuvvetli yonleri vardir. Diyaframi ortalardan sec, kenarlari/koseleri kroplayacak sekilde kadrajla, uc limitlere zoomu dayamamaya calis - mutlaka bir seyler farkedecektir. Baktin onlar da ise yaramiyor - o zaman dusunursun.

Tarih: 28 Kasım 2012, 08:59 - İp: 96.***.**5.17
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

bir ara canon 60d kullanırken tamron 17-50 ve sigma 17-70 lensleri denedim ,her iki lenste gayet iyidir ,eğer sabit f2,8 çok gerekmiyorsa sigma 17-70 lens işini rahatlıkla görür ve gayette iyi performansı vardır ve ayrıca tamrona göre 20 mm avantaj ve macro özelliği sağlar ,yalnız eski versiyonu yani OS olmayanı tavsiye ederim ,kısa bir süre OS olanı deneme şansım oldu ve eski versiyonuna göre pek performansını beğenmedim açıkçası.
kısacası her iki lenste 60d üzerinde canonun 18-135 lensinden daha iyi performans gösterir .ihtiyaca göre karar verirsiniz ...

Tarih: 28 Kasım 2012, 12:46 - İp: 85.***.**8.129
  • 1