azelea
azelea (üye)
Sakarya / Doğa Fotoğrafçısı

Canon Eos350d Makinesi Hakkında....

hayırlı günler;

Arkadaşlar bende bayadan beri Dfm bakıyorum ilk önce sony almaya karar vermiştim. fakat bu forumla tanışınca canon almaya karar verdim. forumu bayadan beri takip ediyorum. o zamanlar 350d daha piyasaya çıkmamıştı. 300d ciddi ciddi düşünüyordum. sonra 350d piyasaya çıkınca ona aklım takıldı. tabi bu cihazlara epey bir para vereceğimizden dolayı 10 tartıp bir almalıyım. onun için bir kaç sorum olacak sizlerden;

1. Pil durumundan hiç bahsedilmiyor. Ne tür bir batarya kullanır.
2. Çoğu makinede Optik zoom ön plana çıkartılıyor. Bu makinede öyle bir şey göremedim, ve tabi ki bunda zoom vardır fakat nasıl olur farkı nasıldır. Niye 8x 10x vs. gibi tabir edilmiyor.
3. bu makinelerin ne türlü bakımları vardır. Bunları kendimiz yapabilirmiyiz.
4. otomatik ayarları varmıdır. Yani şöyle her zaman manuel ayar yapmak mı gerekiyor. Bazı makinelerde olduğu gibi otomatik ayarlar mevcutmu.
5. ben yurtdışından getirttireceğim. Ne gibi önlemler alıp ne gibi şeylere dikkat etmem gerekecek

şu anda aklıma bu sorular geldi. arkadaşlar hepinizin fikrini beklerim şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 27 Nisan 2005, 00:51 - İp: yok
tradewind
tradewind (üye)
İstanbul / Firma

selamlar ozgur,

270$ fark %25 daha cok oduyorsun manasina geliyor.
bir cok insan icin bence %25 cok sey demek.

ama tabiki bu nokta kisisel tercih meselesi.

Tarih: 29 Nisan 2005, 22:17 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Dadanagast 10D'nin Canon EX serisi flaşlarla high-speed sync. 1/4000. İstersen burayı tıklayarak kullanma kılavuzunu indirip bakabilirsin. 20D'de 1/250. Dediğim gibi 1Ds gibi pro makinalra kaydırmışlar.

High-speed sync. 'in kullanıldığı yerler :
1-Konunun gözlerinde ışık ve gölge oyunları yapılmak istendiğinde.
2-Gün ışığında senkron flaşı kullanarak ve geniş diyafram değerlerini vererek, arka planı flu yapmak istediğimizde.
3-Gölgeleri yok etmek için dolgu flaşı olarak kullanılmak istendiğinde gerekli. (Canon 10D kullanma kılavuzunda benzer açıklamayı bulabilirisiniz).

Özellikle arka plan biraz koyu veya gölgeli ise High-speed sync. özelliğini (mesela 1/2000-1/4000) kullanarak arka plan simsiyah konu ise flaş ile yeterli aydınlatma sayesinde çok güzel fotoğraf çekmek mümkün. Dadanagast tabi moralini bozma bu iş için 1/500 (D70) yeterli olmayacaktır çoğu zaman

#suysal1' tarafından 30.04.2005 10:29:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Nisan 2005, 10:15 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Selam Tradewind,

%25 indirim elbette az değil. Hele ki makinanın fiyatı iki milyara yaklaşıyorsa hiç az değil. Ancak bu indirim peşin parası olan için ideal. Benim durumum ancak taksitle almaya elveriyor. Yoksaki peşin param olsa belki ben de düşünebilirdim onlardan almayı..

Bu arada birşey sormak istiyorum. Diyelim ki yurt dışında bir tanıdığımız var. Onun aracılığı ile yurt dışından bir dijital fotoğraf makinası alacağız. Bu kişinin Türkiye'ye gelirken makinayı bizzat kendisinin mi getirmesi gerekiyor yoksa postalasa da olur mu?

Kaynağı hatırlamıyorum ama yurt dışındaki bir kişinin herhangi bir ürünü, adedi bir taneyi geçmemek koşuluyla Türkiye'den birine gönderebildiği şeklinde bir bilgiye rastlamıştım nette. Bu durumda ürünün 'hediye' kapsamında değerlendirildiği ve herhangi bir vergiye tabii olmadığı söyleniyordu. Bir de yanlış hatırlamıyorsam gönderen kişinin yabancı uyruklu olması gerekiyordu.. Tabii dediğim gibi, bunlar kaynağını hatırlamadığım bir bilgiden. Rastladığım bilgi asılsız olabilir ya da ben yanlış hatırlıyor olabilirim.. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim..

Tarih: 30 Nisan 2005, 15:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam suysal.. merak etme moralim bozulmaz benim kolay kolay..

isin gercegini her ne kadar tam olarak bilemesem de; 350D'nin ve 20D'nin manuellerine baktigimizda, high-speed flash sync (FP) kullanilarak, flash sync hizini -1/200 (350D icin) ve 1/250 (20D icin)- asilabilecegi soylenmis.. yani 1/200sn veya 1/250 sn ile sinirli degiller.. ayrica sinirli olmus olsalardi, focal plane'nin bir manasi kalir miydi suysal?

bana kesin olarak nerede okudugunu gosterebilir misin? ..

...

D70'in 1/500 ile acik bir ustunlugu var o noktada dogrusu.. ama kaybettigi nokta focal plane kullanilamayacagi.. yazik.

Tarih: 1 Mayıs 2005, 20:50 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ozgur..

evet haklisin.. eger ki bir arkadasin oradan sana postalayabilirse sorun kalmamis olur.. dedigin gibi hediye kapsamina girdigi takdirde vergi gibi sorunlar kalmamis oluyor.. arkadasinin ozellikle "hediye" oldugunu belirtmesi gerekiyor postalarken.

Tarih: 1 Mayıs 2005, 20:59 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Merhaba Dadanagast,

Yukarıda verdiğim linkten kullanma kılvuzunu indirerek 10D'nin kullanma kılavuzu sayfa 102'de ve 20D 'nin kullanma kılavuzu sayfa 97'de yazıyor.

Yüksek Hız Senkronizasyonu (High Speed Sync.) Juggler

burada açıklamış. Hareketi donduramada kullanılamıyormuş. Dolgu flaşı ve portre fotoğrafçılığında çok kullanışlıymış. Aklında bulunsun

Tarih: 2 Mayıs 2005, 10:20 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Yüksek Hız Senkronizasyonu (High Speed Sync.)=FP (Focal Plane) demek yani.

Tarih: 2 Mayıs 2005, 13:46 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaslar, demin bu tartismalar uzerine 20d ile sigma dg 500 super flas kullanarak deneme yaptim, 1/8000 f4.5 3200 asa da gayet guzel cekiliyor fotograf..

dadanagast, hayirli ugurlu olsun, bak bekledigine degdi

hadi fotograflari yolla...

Tarih: 2 Mayıs 2005, 17:18 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Sağol Juggler. Tanıdığım biri 20d alıyordu az kalsın vazegeçirecektim. Kullanma kılavuzunda 1/250 yazıyor. Hem de EX serisi flaş kullanılırsa High-speed sync. olayından yararlanılıyor, diğer markalarda yararlanılamıyor diye okumuştum (10D) . Juggler 350'de High-speed sync'den özelliğinden yararlanabiliyor muyuz ? Maximum uyum hızı kaç ?

Tarih: 2 Mayıs 2005, 18:13 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Kılavuzda bahsedilen Canon'un harici flaşlarının yüksek senkronizasyon hızlarında çekim yapabilmeleri orada geçen 1/250 zaten makinanın kendi flaşı o hızda çekim yapabildiğinden o değerden daha yüksek uyum hızına ihtiyaç dululduğunda harici flaşla bu işin yapılabileceği senkronizasyon uyumu makinenin değil flaşın özelliğidir makinenin perde hızı ne ise (20D için 1/8000 350D için 1/4000) bu hıza uyum sağlıyacak bir flaş varsa elinizde istediğiniz hızda çekim yapabilirsiniz kendi üzerlerindeki falaşların uyum hızlarının düşük olması sizi yanıltmasın bu flaşın özelliğidir makinanın değil

Tarih: 2 Mayıs 2005, 18:29 - İp: yok