azelea
azelea (üye)
Sakarya / Doğa Fotoğrafçısı

Canon Eos350d Makinesi Hakkında....

hayırlı günler;

Arkadaşlar bende bayadan beri Dfm bakıyorum ilk önce sony almaya karar vermiştim. fakat bu forumla tanışınca canon almaya karar verdim. forumu bayadan beri takip ediyorum. o zamanlar 350d daha piyasaya çıkmamıştı. 300d ciddi ciddi düşünüyordum. sonra 350d piyasaya çıkınca ona aklım takıldı. tabi bu cihazlara epey bir para vereceğimizden dolayı 10 tartıp bir almalıyım. onun için bir kaç sorum olacak sizlerden;

1. Pil durumundan hiç bahsedilmiyor. Ne tür bir batarya kullanır.
2. Çoğu makinede Optik zoom ön plana çıkartılıyor. Bu makinede öyle bir şey göremedim, ve tabi ki bunda zoom vardır fakat nasıl olur farkı nasıldır. Niye 8x 10x vs. gibi tabir edilmiyor.
3. bu makinelerin ne türlü bakımları vardır. Bunları kendimiz yapabilirmiyiz.
4. otomatik ayarları varmıdır. Yani şöyle her zaman manuel ayar yapmak mı gerekiyor. Bazı makinelerde olduğu gibi otomatik ayarlar mevcutmu.
5. ben yurtdışından getirttireceğim. Ne gibi önlemler alıp ne gibi şeylere dikkat etmem gerekecek

şu anda aklıma bu sorular geldi. arkadaşlar hepinizin fikrini beklerim şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 27 Nisan 2005, 00:51 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Dadanagast verdiğin bilgiler için çok sağol. Gerçekten çok aydınlatıcı oldu benim için. Böyle paylaşmayı seven arkadaşlara rastlayınca mutlu oluyorum. Sanırım Canon EOS 350D'de karar kıldım. Bu kadar yazdığın bilginin üstüne son bir soru sorarsam ayıp olmaz umarım.. EOS 350D'nin 300D'ye göre %25 daha küçük olduğunu duydum. Bu durum 350D'ye bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı sağlıyor?

Bu arada İstanbul dışında ikamet ediyorum ve buradaki fotoğrafçılardan hiç hayır yok.. Adamlar netteki fiyatlardan bile daha fazlasını istiyor ve taksitte bir de vade farkı bindiriyor üstüne.. En ucuza metrofotograf.com'dan buldum. Makina ve EF-S 18-55 Objektif Kiti; 890£ + KDV. Cardfinans'a peşin fiyatına 8 taksitle ordan almayı düşünüyorum. Sence bu fiyat uygun mu yoksa İstanbul'a kadar gelip fotoğrafçılara bir baksam daha uygun bir fiyata bulma şansım olur mu? Tekrar teşekkürler..

Tarih: 29 Nisan 2005, 02:03 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Dadanagast flaş senkron hızı dahili flaşı iiçin 1/200. Pekala harici flaş için kaç? 10d'nin haric ex serisi flaşlar ile uyum hızı 1/4000 imiş. Yine 10D'nin dahili flaş ile uyum hızı 1/200 imiş. 350 D'ye takılan Harici flaşlarda da mı aynı hız. Aydınlatırsan sevinirim.

Tarih: 29 Nisan 2005, 09:28 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Enteresandır 20 D ex serisi flaşlarla high-speed sync. 1/250 . Nasıl oluyor ? 10 D'de 1/4000, 20 D üst bir model olmasına rağmen 1/250 ? 1DS'de high-speed sync 1/8000 imiş. Anlaşılan Canon bu özelliği tam pro. makinalara kaydırmış.

#suysal1' tarafından 29.04.2005 10:11:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2005, 10:01 - İp: yok
azelea
azelea (üye)

#azelea' tarafından 02.10.2007 08:28:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2005, 10:48 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Azelea merhaba;

8x, 10x'lere kafayı takmışsın ama ondan önce objektiflerin odak uzunluklarının ve buna bağlı olarak görüş açılarının ne ifade ettiğini, çarpan faktörünün etkisini, sabit ve teleobjektiflerin ışık geçirgenlikleri arasındaki farklılıkları, diyafram açıklığının önemini vs. araştırıp öğrenmeni tavsiye ederim. Forumu tararsan bu konularla ilgili yeterli bilgi bulabilirsin. 18-200 mm objektif ile 28-300 mm objektifin her ikisi de hemen hemen 11x yakınlaştırma sağlar. Ama aralarında geniş açıda 10mm, tele'de 100mm gibi bir fark vardır. Bunlardan hangisinin senin amacına daha uygun olduğuna karar verebilmen için bahsettiğim konularda biraz bilgi sahibi olman gerekir. Bilgin arttıkça belki de daha farklı kombinasyonlarda objektiflerin ihtiyacına daha uygun olduğunu keşfedersin. Özetle 10x herşey değildir diyerek noktayı koyayım.

Tarih: 29 Nisan 2005, 11:49 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Tradewind, etradecenter.us'u hiç uygun bulmadım ben. Kar payları çok fazla sanırım. Evet metro fotoğrafta 200-300 $ daha fazlaya geliyor ama peşin fiyatına 8 taksit imkanı ve firma garantisi var. etradecenter.us'da bunların ikisi de yok. Bu durumda hiçbir cazibesi kalmıyor. Bence etradecenter.us en az 1000 $'ın altına düşürmeli ki bize ordan almayı düşündürsün..

Tarih: 29 Nisan 2005, 14:05 - İp: yok
azelea
azelea (üye)

#azelea' tarafından 02.10.2007 08:30:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2005, 17:43 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ozgur,

sor sor, niye ayip olsun ki.. burada paylasmak icin variz.

350D'nin 300D'ye nazaran daha kucuk boyutta olmasi cok buyuk bir avantaj..

ben 300D'yi hic begenmemistim; plastikimsi tutusu cok rahatsiz ediciydi.. fotograf kalitesine, ozelliklerine diyecegim yok.. 350D de plastik, aynen nikon D70 gibi.. ama makineyi eline aldigin zaman 300D gibi olmadigini rahatlikla hissedebiliyorsun.. ki 300D'nin bir eksisi D70'e gore body yapisiydi..

ben kameraya big zoom lensleri bile takip denedim; harika bir his.. ama; keske 20D gibi olsaydi, ama 20D'nin fiyati 300-400 pound daha yuksek..

fotograf makinelerini daha da ufaltmaya calisiyorlar; ne kadar hafif ve ufak olursa tasinimi da kolay olur.. bu kesinlikle bir arti.. bir fotografciya gidip bakarsan eger; bir d70'yi bir de 350'yi eline al incele.. D70 tam bir kulce gibi.. eger ki disarida gezip dolasacagim, fotograflar cekecegim diyorsan 350D en iyi Dslr'lardan biri bu gun icin.. bu dedigimi 5-6 saat disarida dolasinca anlayacaksin..

.. ozgur ben ingilterede yasiyorum; turkiye fiyatlarindan hicbir haberim yok..

ben olsaydim senin yerinde; eminonune gider fiyat alirdim; orada birsuru fotograf dukkanlari vardi.. fiyatlari da makul olmasi lazim.

Tarih: 29 Nisan 2005, 20:59 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tam olarak net bir bilgim yok dogrusu; high-speed flash sync kullanilan harici flasa bagli olarak degisecektir.. ama eminim eger ki 10D'de 1/4000 ise 350D ve 20D de aynidir.. diger yandan 1/4000 olacagini da zannetmiyorum.. benim hatirladigim 1/1000 gibi bir rakamdi..(yaniliyor olabilirim..)

bu arada bir iki sey daha soylemek isterim.. 350D'nin flashinin guide numarasi 13 mesela.. D70'de bu 11.. 350D'nin flasi daha kuvvetli yani.. diger yandan; evet D70 de flash sync speed 1/500 ama high speed flash sync (focal plane) yok.. daha yavas hizlarda harici flash ile bile 1/500'i asamaz.. (yanlis bilgilenmissem duzeltin lutfen..).. ayrica 350D'nin flashi ile 17mm (lenste)'de flasi kullanabilirsin; oysaki D70 'de bu rakam 20mm.. yani o kadar genis acida D70'in flasi yetersiz kalacak.. bir diger diyecegim; herkesde bir de D70'in maximum shutter speed'inin 1/8000 oldugunu soyluyor.. ben bir kere denedim 1/4000'de.. bircok object icin 1/500 bile yeterli olacaktir normalde.. gunesin icine icine baka baka bile fotograf ceksen 1/4000 kullanamazsin.. digeri; nikon D70'in eyepoint'inin 18mm olmasi; 350D'de bu 21mm.. bir dergide okumustum; bir DSLR'da onemli olan en azindan 20mm eyepoint degerinin olmasi ve eger ki bu deger 20mm'den asagiysa viewfinder coverage degerinin de %100'e yakin olmasina dikkat edilmesiymis.. nikon ve canon'un viewfinder coverage degerleri %95.. bilemiyorum; usb1.1'e karsi 2.0 350D'de.. sanirim herkes nikon D70'in lensinin kalitesinden dolayi aliyor makineyi.. ama gelecek acisindan dusunuldugunde canon'un lens secenekleri cok daha fazla; zaten DSLR demek lens demek bir yerde.. sonra; 3.0 fps'e karsi 3.0 fps 350D'de.. ama kimse sunu soylemiyor; 350D'nin aldigi fotograflar 8 megapixel.. D70'in'ki ise 6 megapixel.. daha fazla pixel kaydediliyor karta.. bunu en guzeli her ikiside 2 veya 4 megapixelde fotograf kaydederken olcmek gerekir.. tabii o zaman da sonuc almak sorun olacaktir; cunku 350D mesela 4 megapixeldeyken susmak bilmiyor.. oh be rahatladim..

Tarih: 29 Nisan 2005, 21:23 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam azelea,

en iyisi belki de 10x gibi bir zoom'la baslamak; mesela sigmanin 18-200 zoom'u.. eger ki u zoom lensi kesinlikle almaya kararliysan da 18-55mm lense bosu bosuna para verme.. sadece 350D body al; bir de 18-200mm zoom lens.. mukemmel bir ikili olacaklar.. sigmanin 18-125mm lensi cok basariliydi; 18-200mm lensi icin de ayni seyler soyleniyor.. ben simdiye kadar kotu konusani duymadim dogrusu.. boyle bir zoom lensle baslaman cok isine yarayacak, cunku daha sonrasinda hangi ozelliklere sahip bir lens secmen gerekecegini rahatlikla soyleyebileceksin.. 18mm'den baslayip 200mm'ye kadar uzaniyor; yani genis acidan super telephoto'ya.. bir baska lense ihtiyacin bile olmayabilir..

... peki ne demek bunlarin anlami?

normal gozlerimizle gordugumuz ile kameralarda 43mm'de bakmak ayni sey.. yani 43mm lens kullanarak fotograf cekersek ayni normal gozlerimizle fotograf cekermisiz gibi.. bilmem anlatabildim mi? sanirim basaracagim..

43mm'den daha dusuk acilarda kameralarla dunyaya daha genis aciyla bakariz.. yani fotograf karesine daha fazla alani sigdirabilirsin..

o halde 43mm'den daha dusuk ve daha yuksek degerleri kaplayan degerlerde bir zoom lens secmek cok mantikli..

ama.. amma.. bu bizim dijital SLR makinelerde bir carpan var.. canon'un 350D veya 20D'sinde bu deger 1.6x iken 1D ve mark II'da 1.3 ve 1Ds ve mark II'da ise 1x.. aslinda uzun hikaye.. kisaca; dijital slr'larin sensor buyuklukleri 35mm kameralara gore (36x24mm) daha dusuk.. fotograf isigin sensor uzerine dusmesi ile aliniyor.. mesela 1Ds'in sensor buyuklugu 36x24mm; oysaki 350D'de bu rakam 22x15mm (gibi) bir deger.. bu kameralarin her ikisine de ayni lensi taktigimizi dusunelim.. 1ds'in sensoru buyuklugunden dolayi daha fazla isik alacak ve o 1x faktor, uzerine takilan lensin degerine esit olacak.. iyice karman corman ediyorum.. dur dur.. demek istedigim 350D'de focal factor degeri 1.6x oldugundan, mesela uzerine 18 mm degerli bir lens taktigimizda aslinda biz dunyaya 18mm'lik aciyla bakmamis olacagiz.. 18x1.6 ile yani 28.8mm ile bakmis olacagiz.. 28mm icin mesela 44.8mm olacak bu deger.. soyle dusunebiliriz; isigin lensin icerisinden gecerek sensor uzerine dustugunu hayallersek 350D'de daha kucuk bir alan uzerine dusmus olacagindan aslinda biz lensin acisiyla fotograflamamis olacagiz..

genis aciyla bakmak onemli; cunku her zaman uzaktaki nesneleri fotograflamayacaksin.. veya baziu fotograflarda iyice genis acida bakmak isteyeceksin nesnelere.. iste bu nedenlerden oturu 18-200mm lens 28-300mm lense gore daha avantajli.. ayrica 200mm ile 300mm arasinda o kadar da aman aman farkliliklar yok.. kus fotografi cekmedigin surece 200mm herseye yeterli.. diger yandan ona da yeter aslinda.. 8 megapixel kameraya sahip olacaksin; micro kus fotografini bile cekersin artik.. tabii varsa.. bu da 8 megapixel fotograf makinesinin 6 megapixel'e olana ustunlugu.. tabii gonul isterki 500mm lens sahibi olup kus fotograflari cekmek ama.. neyse cok konustum yine..

#dadanagast' tarafından 29.04.2005 22:00:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2005, 21:55 - İp: yok