thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Ve Sanat

Fotoğrafın sanat olma kimliği, fotoğrafçısının sanatçı olma gerekliliğini taşıması, herkes tarafından bilinir.Sanatçı olmanın yolu da üretimlerinin sanat olması ve ispat edilmesi gerekliliği taşıdığına göre, fotoğraf sanatçısı nasıl biri olmalıdır ki, üretimi sanat olarak kabul görebilsin?Yani kısaca tavuk ve yumurta sorunu.Ama bir gerçek gözardı edilemiz ki; her güzel fotoğraf pozlayan vatandaş , fotoğraf sanatçısı olamaz.Sizlerin bu konudaki düşüncesi nedir?Nasıl oluyor da önüne gelen ben fotoğraf sanatçısıyım diyebiliyor?Sanat nedir sizce?

Polemik için değil , gerçekten bu konuda çekincesi olan, düşünen bireylerin fikirlerini merak etmekteyim..

#thalassa' tarafından 29.09.2005 22:22:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Eylül 2005, 20:36 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

sn dadaganast, sanatı size tek bir cümle olarak anlatmaya çalışırım ama, yine de uzun bir cümle olur bir kaç sayfa kadar Böyle kısa bir tarifle ben karşılaşmadım dostum.. Hele benim aklım inanın hiç almıyor.. Çünkü sanat sadece tek bir şeyden oluşmuyr.. Çoğu insan duygu diye nitelendirir ama duygu sanatın içinde sanıldığı kadar büyük bir yer tutmaz.. Sadece duygu ile üretilenler duygulu müzik, duygu yüklü fotoğraf veya resim ama sanat değildir diyeyim..

Tarih: 2 Ekim 2005, 13:58 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ayni anda yazi yazmisiz..

sanat neden kopya olamaz thalassa? neden ayni konu alinamaz?
birsey soracagim.. bir van gogh'un 12 tane cicegin bir vazodaki resmi neden cok basarili farzediliyor mesela? simdi baska bir ressam, bir vazoda duran bir duzine cicegin resmini yapsa kopyaci mi olacak? ..ha tabii ki akim onemli oluyor bu seferde.. peki her ikisi de ayni akimin etkisinde kalarak yaratilmissa?
..
kopya veya tekrar.. onemli olan ayrintilardir eserlerde..
daha oncede konusmustuk; bir akarsunun dusuk shutter'da fotograflamayi herkes yapiyor.. ama acaba herkes cok mu basarili? hayir degildir.. ayrintilar sayesinde sanatta basari yakalanir..

..
matematik dediginiz gibi sanatla icicedir.. kesinlikle katiliyorum.

Tarih: 2 Ekim 2005, 14:06 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sanat kültür ile doğrudan ilgilidir.Kültürünüz veya biz buna medeniyet diyelim ne kadar ileri ise sanatçılarınız o kadar üstün olacaktır.Veya üstün özellikli eserler verecektir.
Mesela;
Cumhuriyet dönemine ait eserler içinde sanat eseri diyebileceğimiz bir yapı gösterebilirmisiniz.Veya Osmanlı son dönemine ait.Yok .Bulamazsınız.Hep yabancı ların eserleri bulnmaktadır.
Ama Osmanlı gelişme dönemi muhteşem eserler ve gerçekten sanatçı eseri olduğu belli olan pek çok yapı barındırmaktadır.
Ortaçağ sonrası avrupa içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. SAnat maalesef belli bir emek ve maddi güç harcanmasını zorunlu kılmakatadır.Eğer avrupanın son 300 yılı ile ilgili eserler okursanız pekçok zenginin tüm variyetini bu yolda harcadığını görürsünüz.Neticede ortaya çıkan eserler resim olsun, müzik olsun, yapı olsun hepimiz tarafından hayranlıkla izlenmektedir.
Neticeten anlatmak istediğim şu Türkiye toplumunda şu anda nitelikli sanatçı yetişmesini ben mümkün görmüyorum.Çünkü cumhuriyetimiz bir medeniyet değildir.Devlettir.Maalesef öylede kalmıştır. Bu nedenle sanatçılarını besleyecek bir alt yapıya sahip değildir.İstisnalar ise kaideyi bozmaya yetmemektedir.
Zaten maalesef istisnalarımızda belli menfeatler karşılığında istisna haline getirilmektedir.Mesela Ermeni soykırımı ili ilgili ülken aleyhine şeyler söyle ödülünü al. Olmadımı bunlar.Oldu. Sakın beni kafatasçı falan zannetmeyin .Bir vakıayı ortaya koyuyorum.
Belki değişik bir açıdan baktım ve birçok kişi bana kızacak ama benim kanaatim bu.Kim kimin sanatçı olduğunu belirleyebilecek Türkiyede.Varmı böyle bir birikimimiz.

thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar ,
sn dadaganast, ben kopya derken kopyadan bahsediyorum, kopyalayarak hayatını kazanan milyon mertebesinde ressam vardır.Bunlara sanatçı nasıl deriz? Akımları yaratanlar bir de takip edenler vardır, o akımların içinde yer tutmuş yeni fikirler le toplum karşısına çıkmış sanatçılar da var. Bu tekrar veya kopyacılık değildir. Bunu ayırt etmeliyiz..Eğer bu ayrımı yapamazsak 3000 bin yıldan beri sanatla zanaatın ayrıılmasına sebep olan düşünür söylemlerini hiçe saymış olacağız ki , bu da çok akla yatkın bir şey olamaz.

pazar beyin yazısının başlangıcına bakarsanız bir hata var.. toplumların kültürlerini belirleyen sanatçılardır. onlar eklerler ilmik ilmik sanatla kültürü..

Sanatçının toplum ilersinde olma zorunluluğu vardır demekteyiz, bu da toplumun sanatçıya taşınması yani onu anlamaya çalışması gerekliliğini getiriyor ki , bu da aslında, yine santçının sanatı ile ettiği o cezbedici davet sayesinde oluyor. O nedenledir ki onu yerini diğer olmayanlardan ayrı tutmalıyız..

Tarih: 2 Ekim 2005, 14:41 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"toplumların kültürlerini belirleyen sanatçılardır. onlar eklerler ilmik ilmik sanatla kültürü.. "
ilmik ilmik ekleme lafini cok begendim dogrusu..
diger yandan pazarbeyin soylediginde bir hata da goremiyorum ben.. sanat, kultur ile dogrudan ilgilidir, dogru bence..
sanatcilarin toplumun otesinde olmalari lafini da anlayamiyorum dogrusu.. neye gore ondeler.. sanatci olmayan salak midir yani?.. (tabii ki espri yapiyorum..) kim kimin ilerisindedir? herkes bir konuda digerinin ilerisindedir.. illa sanatci olmak gerekmez.. cok mu yaniliyorum?..
eger sanatci toplumun cok ilerisindeyse, yani toplum cok gerideyse; sanatcinin sanatini nasil algilar?.. toplum da ileride olmali ki sanatciyi anlayabilsin..

Tarih: 2 Ekim 2005, 15:48 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sanat nedir sorusunun cevabını "toplumun itici gücü" olarak kısaca özetleyebilirim.Sanatçı kimdir sorusu buradan hareketle toplum dinamiğidir.
toplumun gelişimini sağlayan toplumun önünde gidenleridir.Sanatçılar bu bakış açısıyla toplum önderleridir. Toplumda her kesimin bir meziyeti vardır.Sanatçıların özelliği eserlerinde adlandırılamayanı ifade ederek aslında bizlerinde hissetiği,düşündüğü ama bir türlü ifade edemediği,başkalarına aktaramadığı hislerimizi kendi eserleri ile becerebilmesi.
Hiç kendinize ben en çok neyi beğeniyorum veya en çok neye gülüyorum diye sordunuz mu?Cevap kültürel birikiminizle doğru orantılıdır. Bazı sanatçıların öldükten seneler sonra anlaşılabilme talihsizlikleri onların aslında içinde bulundukları toplumun ne kadar ilerisinde veya bir başka değişle o toplumun ne kadar kadirşinaslığı ile ilgilidir.
Metin Serezli (tiyatro sanatçısı ) bir röportajında ....çok harika bir mesleğim var ancak yanlış ülkede doğmuşum...derken sizce şikayet ettiği bu ülkede x kere gelip x kere gidenler olabilir mi?

Tarih: 2 Ekim 2005, 16:33 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"Hiç kendinize ben en çok neyi beğeniyorum veya en çok neye gülüyorum diye sordunuz mu?Cevap kültürel birikiminizle doğru orantılıdır."

birikim olcusunde birseylere guler veya severiz demek istiyorsun.. ama burkay, kultur sadece birikmez.. kulturden azalmalar olur, eklemeler olur, eklenenler eskilerini kacirir falan..
neyse asil soylemek istedigim; ben eskiden kemal sunal'a belki cok gulerdim ama simdi little britain'a cok guluyorum.. gecenlerde bir turk filmi seyredeyim dedim, fazla gulemedim dogrusu..
demek ki edinilen kulturden kayiplar oluyor.. aliskanliklar degisebiliyor..
..
benim anlayamadigim toplumun onderi olmalarini yakistirmaniz sanatcilara.. hangi ulkede sanatcilar toplumun onderleridir?.. onder ama ancak sanat alaninda onder olabilirler.. ki bu da normal..
her alanda onderler farkli olacaktir.. bana gore toplumlari ileriye tasiyan insanlar bilim adamlaridir.. tabii bilim adamlarini da sanatci olarak kabul ederseniz sorun kalmaz..

Tarih: 2 Ekim 2005, 16:54 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ya arkadaşlar Akşam karanlığında bile farlarını yakmayan bir toplumun insanlarıyız.Varmı ilerisi .Bu toplummu sanatçı çakaracak. Bu toplumun sanatçılarımı toplumun önünde olacak.
Almanlar 2. dünyü savaşında yenildiklerinde Ruslar derki bunları artık patates tarlalarında çalıştırılım.Amerikalılar ise derki hayır böyle bir milleti patates tarlasında çalıştıramazsınız. Hakikaten Amerikalıların dediği çıktı.DEmekki toplumları zengin eden onların yetişmiş bireyleri.Yani kültür.
Tabiki bu adamlar her alanda ileri olacaklar.Geri kalmış bur ülkenin herhangi biir sanat dalında ileri olduğunu duydunuzmu.Mümkün değil.

burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

yani bir hukuk adamının görüşleri bu kadar gerçekçi olmamalı...
Bilim ve sanat içiçe fakat farklı kulvardadırlar.Biz burada sanatı inceliyoruz. İspanyol ressamın "guernica"sının hikayesini okursan sanat adamlarının toplumu nasıl etkilediğini anlayabilirsin.

Tarih: 2 Ekim 2005, 19:00 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar dostlar,
tabiidir ki bilim adamları da toplumun önünde yer alırlar, ama onlar da dahi, bu ayrım konuyor; buluşu yapanlar ve yapamayanlar..Onların tekil veya gurup olarak adları anılırken, diğerleri o kadar da bir katkı sağlayamadığından, takıları mesleği ile anılır oluyor..
Sanatçı sanat ile anlattıklarını, toplum genelde çok sonradan görmekte ve anlamakta idi , yani uzun yıllar geçmesi gerekiyordu, bundan çok yıllar önce. ,Çünkü anlatımlarını yayabilecek , yapıtını tanıtacak iletişim araçlarından yoksundu dünya , ama bugun herşey değişti, yeni fikirler, aynen buluşlar gibi, çok kısa bir sürede dünyaya yayılıveriyor.. Bu sanatçının varlığını küçümsemeyi gerektirmiyor..
Sn Pazar beyin ise söyleminin toplamında hata yoktur, ama o cümle yalnıştır. Çünkü sanat ilk tarihlerde sanatçılar ile bilim adamları aynı yerden besleniyordu , hatta zanaat ustaları da aynı sınıftan sayılırlardı, daha sonra filozofların düşünceleri ile bugünkü ayrımlara kadar varıldı.. Ben inanıyorum ki; sanatçı ile toplum arasındaki düşünsel farklılık daha da açılacaktır; ki bunun olmaması , toplumun geleceğe ve gelişime olan inancını kaybetmesine sebep olur..Kısacası, nereden bakarsak bakalım , hangi hesabı yaparsak yapalım ,önümüzde böyle bir ayrımın gerekliliği çıkmaktadır.. Bir yazımda yazdığım gibi , bundan birileri hoşlanmayacaktır, çünkü yerleri sarsılacaktır, bu gercek daha çok kişi tarafından bilindikçe ve kavranıldıkça..
Sn dadaganast herkesi sanatçı ve sanat yapardan sayarsak , bugun türkiye de olduğu gibi, acık gözler kendilerini sanatçı diye ilan ederler ve bugunkü kimin ne olduğu konusunda toplum bilinci şaşırtılıp ,kapital sistem ''sanata para veriyorsunuz'' söylemiyle zaten zar zor kazandıkları üçbeş kuruşu da ceplerinden alırlar insanların. Bu bugun Türkiye de öyle çok yaşanıyor ki, bunu gören ve anlayan insanların bir kısmının kustuklarına bile inanmaktayım.

Sevgiler herkeslere..

#thalassa' tarafyndan 02.10.2005 22:57:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2005, 19:22 - İp: yok