kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

K10d Nin Renkleri

Tezim: k10d renklerinde yeşil ve sarı vardır- KOyu alanlar da yeşil renk kendini gosterirken açık alanlarda ise sarı renk açık bi şekilde kendini gotermekdedir.

Bu topic altında benzer tespitler ve kullanıcı gorusleri aynı zamanda izleyici gorusleri vardır.

İyi seyirler

#kontrast' tarafından 12.05.2007 22:28:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2007, 15:38 - İp: 88.***.**4.70
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

yemeğe çıkıyorum. 13.00'de dönecem.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 12:03 - İp: 213.***.**5.242
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

benim demek istedigim şu. Yaklaşık iki hafta once cektigim bir fotograf var. R1 ile çektim dışarda. AWB. Yani pek bisey yapmadım . Diyafram oncelikli mod.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 12:05 - İp: 88.***.**0.198
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire, burayı devlet dairesine çevirdin, mesai saatleri dışında bilgi almaz zor senden

Tarih: 7 Mayıs 2007, 12:16 - İp: 212.***.**0.50
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

kontrast;

Dışarıda çekmek başka, güneş altında çekmek başka. Bulmuşsun yumuşacık ışığı çekersin tabii.
Neyse kaldığım yerden devam edeyim. Hangi ten renklerinin daha doğru olduğunu anlamak için lcd ekrandaki görüntüleri tanımadığım konu mankenlerimin kafalarının yanında tutup kontrol etme şansım olmadığı için şöyle bir yol izledim. Bu sefer ayakkabımın iki fotoğrafını çektim. Yine birini kendi tabanından aldığım referansla manuel olarak, birini de Auto white balance'de. (Maksat çok karmaşık bir test yapıyormuşum izlenimi vermek. )

Üstteki manuel wb. Alttaki Awb

#bitpire' tarafından 07.05.2007 14:14:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 14:13 - İp: 213.***.**5.242
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bit pire biz ne bilelim senin aykkabının rengini.

İf you want güneş ışıgı da gondereyim

Tarih: 7 Mayıs 2007, 14:28 - İp: 88.***.**0.198
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Devam ediyorum. Sonra her iki fotoğrafın lcd ekran görüntülerini ayakkabımın yanına tutarak baktım. Awb'de çekilenin doğru renkleri verdiğini gördüm. Tabandaki turuncu şeritler, ayakkabının kendi mavi rengi, nike ambleminin sarısı, çimenlerdeki sarı ve yeşil birebir aynıydı.

Ben bu testin sonucunu şöyle yorumluyorum. Güneşli havada sert ışıkta da Awb'nin ayakkabı testinde doğru renkleri verdiğini gördüm. Ayakkabı testinde doğru renkleri verdiğine göre ten renginde de vermiştir diye düşünüyorum. Yani her ne kadar sarıya çalıyormuş gibi gözükse de portre fotoğraflarında alttaki fotoğrafların daha gerçek ten renklerini verdiğini söyleyebilirim. Fakat bu ten rengi denen şey gerçekten bela bir şey. Çok yakından tanıdığınız insanların bile farklı tonlarda çekilmiş fotoğraflarına baktığınızda hangisinin gerçek tonları verdiğine karar vermekte zorlanabiliyorsunuz.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 14:45 - İp: 213.***.**5.242
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

örnek fotograflarında vivid renk modu kullanılmış gibi renkler cok canlı. Haberin olsun

Tarih: 7 Mayıs 2007, 15:02 - İp: 88.***.**0.198
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Uzun lafın kısası herkes bir adet ExpoDisc alsın

Tarih: 7 Mayıs 2007, 15:05 - İp: 88.***.**1.240
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

expodisc de nedirki. Wb filtresi filan mı?

Tarih: 7 Mayıs 2007, 15:14 - İp: 88.***.**0.198
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

expodisc le ilgili şöye kısa bir açıklama var.

Karmaşık ve zor ışık koşullarında doğru renkler için zaman harcamaya son.
Gri ve beyaz kartların yerini alacak ExpoDisc Profesyonel White Balance filtreleriyle doğru renkleri hızlı ve kolayca yakalayın.
Kabul etmek gerekir ki digital fotoğraf makinesi kullanıcıları, çalıştıkları farklı ışık şartlarında en iyi renkleri alabilmek için custom white balance ayarlarını doğru kalibre edebilmelidir. ExpoDisc custom White Balance Filtresi renk kalibrasyonunu saniyeler içinde doğru olarak kolayca yapmanızı sağlar. Her türlü doğal ve yapay ışık altında, stüdyo aydınlatmasında, zor ve karmaşık ışık koşullarında bile doğru renkleri kolayca almak artık sizin elinizde.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 15:21 - İp: 212.***.**0.50