kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

K10d Nin Renkleri

Tezim: k10d renklerinde yeşil ve sarı vardır- KOyu alanlar da yeşil renk kendini gosterirken açık alanlarda ise sarı renk açık bi şekilde kendini gotermekdedir.

Bu topic altında benzer tespitler ve kullanıcı gorusleri aynı zamanda izleyici gorusleri vardır.

İyi seyirler

#kontrast' tarafından 12.05.2007 22:28:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2007, 15:38 - İp: 88.***.**4.70
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ortalık toz duman... fikir olarak ne beyan etsek harman olup gidecek :9

biraz sakinleşelim.. alınganlık, laf atma, bozulma falan olmasın.

Bu renk konusu, doğallık veya orjinaline sadakat konusu bi parça mesleki uzmanlık alanım.. "Bir parça" diyorum çünkü
-Objektif
-Sensör
-Dijital Çevrim
aşamalarından sonra benim profesyonel olduğum alana giriyor..
Yani -Renk süzüm, -tarama, -baskı (CMYK) ..
ortalık sakinleyince birşeyler yazarım... (yani umarım)

Tarih: 8 Mayıs 2007, 19:26 - İp: 85.***.**0.130
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar cevaplarınıza dikkat ettimde hep başa dönüyor bu olay=))sonuçta ayarların bozuk olması bu durumun nedeni...kimse hiç bi makinayı kötülemesin gerek yok...herkes istediği makinayı kullansın.. bende pentax k100d var ama hiç bi zaman nikonu canonu olympusu ya da diğerlerini ezmem çünkü saçma olur=) sonuçta insanların kafasında soru işareti kalabilir...burdaki ortak amaç ztn fotoğraf çekmektir arkadaşlar

Tarih: 8 Mayıs 2007, 19:30 - İp: 88.***.**9.30
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Hüseyin fuarda çekilen 3 fotoğraf ve sonradan forumdan alındı dediğin fotoğrafın çekim ayarları portre ve konu mankeni insan ise hepsi yanlış hocam.
sRGB renk temsilini bu tip fotoğraflarda kullandığında gerçek renkleri alamazsın.
Ama gün ışığında manzara ve yapı gibi objeleri çekiyorsan sRGB kullanılır.Ben bu tür çekimler için sürekli adobergb kullanıyorum.
Fuarda çekilen fotoğrafların hepsinde cilt renkleri farklı çıkmış.Makinanın beyaz ayarını hangi ortama göre yaptıysanız onun fotoğrafını koymalısın.Bir yerde ayar yapıp aynı ayar ile başka bir yerde fotoğraf çekimi yapılırsa renkler doğru oturmaz.
Stüdyocular sende biliyorsun genelde makinalarını ilk aldıklarında stüdyolarındaki ışığa göre bir kez ayar yaptırırlar ve o ayarları yıllarca değiştirmeden kullanırlar.Ama aynı ayarlar ile başka bir stüdyo çalışması yapılırsa fotoğraftaki renkler önceki gibi oturmaz.
Aslında bunların hepsini sende biliyorsun ama yine yüklediğin fotoğrafların aynı ayar ile farklı ışıklar altında çekilmiş örneklerini gördüğüm için hatırlatayım dedim.
Neyse sen yarın birde benim yaptığım çekimlere bak.Ondan sonra daha iyi yorumda bulunabileceksin.Yeterki şu izin işini bir halledeyim.

Tarih: 8 Mayıs 2007, 20:12 - İp: 88.***.**6.187
murat-d80
murat-d80 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

adnan abi affına sığınarak bişey sormak istiyorum sana yani k10d hassel'den ve nikon d200'den daha iyi sonuç verdi demekmi istiyosun yoksa benmi yanlış anlıyorum

Tarih: 8 Mayıs 2007, 20:28 - İp: 85.***.**7.81
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

oysaki ben de srgb nin portre icin ideal bir cozum oldugunu dusunurdum.

Adobe rgb ile Srgb arasında rgb her zaman icin bri adım ondedir. Ama bu farklı bir anlamda. Daha fazla renge sagip oldugu icin daha iyi renkler alırız. Daha iyiden kastım yogunluk kıvamında ve renklerin birbirine pek karışmaması.

Pratikde srgb ile rgb arasında cok fark yok portre cekimleri icin. Nihayteinde adobe rgb yide srgb ye cevirmek zorundayız. Cunku matbaada basmıcaz. photo printerde basacaz.

Srgb yanlıştır fikrine katılmıyorum.

Tarih: 8 Mayıs 2007, 20:33 - İp: 88.***.**8.2
onixon
onixon (üye)

kontrast ben fotolarda Whitebalance'ını sturasyonunu değiştim ,kendi monitörüme göre ayar yapmıştım.

Tarih: 8 Mayıs 2007, 22:12 - İp: 85.***.**1.57
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ama renk mudahalen kalibrsyon anlamında yapıldı. renk icinde renge mudahale etmedin dimi serkan? Ama orda da demiştim sana renk yeşile kayıyor diye. Ordan aklıma geldi o fotograflar.

BU arada bir de amatinin fotografı var. Beyaz renge dikkat edilirse...

Tarih: 8 Mayıs 2007, 22:15 - İp: 85.***.**9.127
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Kontrast, R1 i kaça sattın?

Neden uğraşıyorsun anlamadım doğrusu, seni D200 paklar, boş yere uğraşıp durma, D70 ten sonra gidip D80 aldın, direkt D200 e atlamalıydın bunu sen de biliyorsun Aynı sensörü taşıyor, 1500 lira daha ucuz, D80 aalınca aslında d200 almış olmuyorsun işte, anlamışsındır Şimdi durmuş pentax bakıyorsun, ama korkarım 2 ay sonra onu da satacaksın

Aslında senin başka bir ilacın daha var, A100 + zeiss 16-80.
Söylenenin aksine R1 in üstündekiyle alakası bile yok, R1 in üstündekinden çok çok daha iyi. photozone.de adresindeki testi incele.

Ama ilacın D200, ama onu alıp da ne takacaksın o sorun var tabi... O nedenle zaten A100+ 16-80 e bak diyorum. A100 + 16-80 sanırım 2300-2400 liraya patlar sana , türkiye garantili olarak...
Onixon un fotoğraflarını eklemişsin, aynı yerde muratsenin fotoğraflar da var. Onların beyaz ayarını beğendin mi?

Gerçi yine de söylüyorum, seni D200 paklar, orta formata ya da FF ye geçene kadar götürür seni....Kasma boşunaaaa

#buffalo' tarafından 08.05.2007 22:43:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2007, 22:41 - İp: 88.***.**1.160
onixon
onixon (üye)

6350k senin çektiğin,renk ısı değeri 6150 ve 6600k arasında imiş ben stüdyoda 5000k civarından ayrıldığımızı görmedim.Ayar yapıldı demişiz heralde yapmamışlar exif'de Auto WB,NOT Color Space.3-4 isim vermiştim biraz daha verebilirim,reklam ve moda fotoğrafçılarının.

6350

5000k

4900k

4800k

benim mon,eski resmiler srgb ama makinem adobergb olduğu için mutlak yanlış görmekteyim.

#onixon' tarafından 08.05.2007 23:15:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2007, 22:56 - İp: 85.***.**1.57
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili murat bu kadar sayfayı okudum a ama daha hiç bir kimsenin d200 kötüdür dediğini okujmadım.Ancak buna rağmen öyle bir gardını aldın ki birini patakladın pataklyacaksın gibi duruyorsun.Lütfen sakin ol. d200 3000 YTL lik makine K10d ise 2000 YTL lik..

Kontrast evet fotograflara fözlüklü baktım..Zaten gözlüksüz seni bile bayan zannederim. Ama benim çok hoşuma gitti..Ve evet bence gerçekten ten rengine çok yakınlar..

Belki de bu burdaki insanlar ile Asın çektiği insanların ten rengleri aynı olduğu içindir...Ya da terrsi..Zaten iç anadolu insanı karasal iklimden dolayı nispeten esmerimsidir..Siz bana gerçek insan teninin rengini söyleyebilir misiniz?

Tartışmaya katılmak istemiyorum aslında.Çünkü renklerle aram hiç iyi değildir.Ama yukarıdaki leylek fotolarında evet beyaz yeşile yakındır.Ama nikonun fotolarında da genel olarak kırmızıya yakın tonlar mevcuttur.Yani bu sizce normal mi?..Ve asıl problem beyazı tutturmak.peki ekran ayarlarımız ne kadar uygun?Benim bu monitörden gördüğüm ve beğendiğim bir fotograf başka bir monitörden berbat görüne biliyor..

yani işin içine sanal ortam girince o kadar etkileyici faktörler var ki, bir tez ileri sürerken hepsini düşünmek gerek.

Son olarak xtolga makineden memnunluk durumumu sormuşsunuz.. Makinemi çok sevdim.Ama müsadenizle sadece hoşuma gitmeyen yönlerini söyleyeyim

1-Default ayarları ile çekilen fotolar bir compaktan farklı değil..Not.Keskinliği ve diğer bir kaç ayarı yapınca da inanılmaz fark görülüyor.

2-Netleme yaparken ayarı merkeze alsanız bile yoğunluk neredeyse oraya göre yapıyor netlemeyi.(Bu benim yanlışlığımdan olabilir ..Emin değilim)

3-Yazılımı..Gerçekten kötü..kullanışsız..

Makinemi henüz tam olarka tanımış değilim.tanımaya çalışıyorum.Yukarıya sadece iki madde yazabildim çünkü diğer tüm özellikleri beni fazlasıyla tatmin ediyor..Özellikle de yardımcı af ışığı olmadığı halde odaklama hızı mükemmel..Saniyleik iş..Üstelik ıso 1600 bile kullanılabir netlikte..

Neyse sizler Adnan beyin cevbını bekleyiniz isterseniz..

Tarih: 8 Mayıs 2007, 23:42 - İp: 88.***.**4.124