kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

K10d Nin Renkleri

Tezim: k10d renklerinde yeşil ve sarı vardır- KOyu alanlar da yeşil renk kendini gosterirken açık alanlarda ise sarı renk açık bi şekilde kendini gotermekdedir.

Bu topic altında benzer tespitler ve kullanıcı gorusleri aynı zamanda izleyici gorusleri vardır.

İyi seyirler

#kontrast' tarafından 12.05.2007 22:28:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2007, 15:38 - İp: 88.***.**4.70
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Ben gözlüklü olanda ısrarcıyım

Tarih: 7 Mayıs 2007, 08:57 - İp: 85.***.**0.8
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Uyandım. Nerde kalmıştık. Müsadenizle bir çay içip kendime geleyim, sonra devam ederiz.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 09:36 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Cancaner seni de düşündüm merak etme. Sen de şunlara bak

#bitpire' tarafından 07.05.2007 10:31:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 10:30 - İp: 213.***.**5.242
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Cevap veriyorum.

1- Üstteki Canon 400D, alttaki Pentax K100D

2- İkiside Pentax K100D, Üstekinde sigma objektif kullanılmış, altatkinde Pentax

3- Her ikiside Pentax K100D, İşin içinde PS var.

4- Bilmiyorum.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 10:56 - İp: 212.***.**0.50
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

detayları alabilrmiyiz birpire..

Aşagıdaki fotografın nikon olacagını dusunuyorum her iki fotografta da.

Ama cekim degerlerini bir alabilirmiyiz. Nikonun rengi sanki landscape modunda cekilmiş gibi. Yani srgbII

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:00 - İp: 88.***.**0.198
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

xtolga;

doğru cevap 4. şık

Neyse sadede gelelim. Fotoğrafları K100d ve sigma 70-300 objektifle çektim. Yanımda %18 gri kartım olmadığı için referans olarak neyi kullansam acaba diye kara kara düşünürken birden gözüme spor ayakkabımın tabanı ilişti. Taban gri renkli ama yüzdesini bilmiyorum. Üstteki fotoğrafları ayakkabı tabanından referans alarak ayarladığım manuel white balance'da çektim. Alttakiler ise Awb'de. Tekrar yorumlarınızı alayım, devam edeceğim. Azz sonraaa

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:11 - İp: 213.***.**5.242
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Birde Beyaz ayarini,gunesli havada golge(Shade) moduna getir, bak neler oluyor o zaman.

Bir cok arkadas karsi cikiyor foruma ve birakin karsilastirmayi diyor ama su forumda yapilanlar ve karsilastirmalar bence internet uzerindeki sacma sapan,reklam kokanlardan daha iyi.

Hic olmazsa orjinal calismalar.

Belki pazarbey'i bile karar asamasina getirecek(cok zor ama)

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:33 - İp: 195.***.**2.71
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Kontrast;

Ben de farkında olmadan Pentax'la nikon fotoğrafı çekmişim galiba. Tolgaya göre de 400d fotoğrafı çekmişim.
Niye iki ayrı makine geldi aklınıza anlamadım. Halbuki önceki gün, yarın hava güneşli olursa beyaz ayarını manuel yapıp test yapacağım demiştim.
Evet arkadaşlar sizce manuel wb'mi yoksa Awb'mi doğru sonuç vermiş? Sonuçta sarı-yeşil ağırlıklı renk tonlarının beyaz ayarı ile ilgili olduğu anlaşılıyor.

#bitpire' tarafından 07.05.2007 11:57:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:35 - İp: 213.***.**5.242
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bitpire ben farklı makina olacak şekliden aklımda kalmış. Nİhayetinde de alttaki fotografın nikon olabilecegini ama landscape gibi bri manzara modunda olacagını dusundum.

Bu durumda ortaya şu cıkıyor. Wb ile ilgili olarak zaten renkler farklılaşacak bu kaçınılmaz.

Ama dikkatinizi cekiyormu bilmem. Modelin yüzündeki koyu yerlerde yine benim bahsettigim renk sapması var. Keza açık alanlarda da parlak sarı var.

Yani sözün özü ben bu renkleri sevmedim. GErcekci bulmadım.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:59 - İp: 88.***.**0.198
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bana göre manuel beyaz ayarı daha iyi sonuç vermiş ama tişört rengi her iki fotoda da farklı duruyor. bitpire gerçeğini sadece sen gördüğün için hangisi doğru ölçüm yapmış acaba demeden de edemiyorum.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:59 - İp: 212.***.**0.50