kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştiriler Sınırlansın..

başlığa bakıp "sanatta sınırlamak" olur mu demeyin.

Ben "iltifat çöplüğü" haline gelen galeri eleştirilerinin daha kıvamında olması için gün içindeki eleştiri sayısının 10 la sınırlandırılmasını talep ediyorum.

Bana göre bu sayede. Eleştiri yapacak kişi "kadraj-ufuk çizgisi" gibi kelimelerle eleştiriyi geçiştirmek yerine fotografla daha cok ilgilenip daha orjinal eleştiriler yapacagını umut ediyorum.

günlük 10 eleştiri yapacak kişi eleştiri yapacagı fotografları secerkende - hem seçtiği hemde seçmediğüi fotograflarla daha çok ilgilenecek.

hoş olmuş tebrikler derken... neresinin hoş oldugunu ve neden hoş oldugunu soyleyecektir.

ışık güzel durmuş derken- ışıgın neden ve ne şekilde gzel oldugunu açıklayarak fotograf gondericiye daha iyi ışık tutacaktır.

Bu tarz eleştiri yapacak kimse var mı? diyenlerede eleştiri yapmayı bilmeyenlerin forumdali ilgili yerleri okumasını hatta başka kaynakları okumasını araştırmasını tavsiye ederim.

boyl ebir sistemin daha öğüretici ve yol gösterici olacagı kanaatindeyim..

bu fikir çok saçma diyenlere de saygılarımı sunarım..

Tarih: 6 Eylül 2006, 09:11 - İp: 88.***.**0.40
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

vakit ayırdığın için bende teşekkür ederimde.. son mesajındaki fikri biraz saçma buldum kontrast..

"değiştiremiyorum bari uyayım" yada..
"madem evlası bu bende yapayım" tarzında bir yaklaşım şeklinde bir tepki.. yanlış anlamadıysam..

iyide kontrast; bu topiği açmandaki amaç: yanlış olan bir "şeyi" düzeltmekti. "harika-şahane-çok hoş" tarzında yorumların foto çekene birşey katamayacağını düşündüğünden daha yapıcı eleştirel, daha eksikleri gösterici yada gerçekten üstünlükleri gösterici olması gerektiğini savunurken, böyle olması gerektiğini vurgulayan bir topik açıyorsun ve bu topiğe yönetim tarafından onay yada destek gelmeyince FOTOĞRAFLARA YAPILAN YORUMLARIN değişiyor..

Birde şöyle bir konu varki.. belki hepimizde vardır bu.. Bazan çevremizdekilerin ilgili konuda bizimle aynı seviyede olmasını bekleriz.. Daha üst seviyede olanlara gıpta, kıskançlık gibi duygularla bakarken görmezden gelme yada bir şekilde haklı haksız alakasız eleştirme yoluna gideriz.. daha alt seviyede olanları ise sürekli eleştirme hakir görme, alt seviyede oluşlarını daha doğrusu kendimizin daha üst seviyede oluşumuzu çeşitli vesilelerle belirtme ihtiyacı hissederiz...

Bu siteye "üye çoğunluğun" azınlığı senin gibi tecrübeli ve stüdyo fotoğrafçı/sanatçıdır..
fikirlerimi yanlış anlamaman dileklerimle..

Tarih: 20 Ekim 2006, 12:08 - İp: 81.***.**8.30
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Kİmi yerde haklısın rekomet. Ama bu durumdan kimse şikayetci değil. Sadece begendigim ve ilgilendigim fotografcıların fotograflarına yorum yazıyorum artık. Begenmediklerime bisey yazmaz oldum.

BU durumdan kimse şikayetci değil.

Tarih: 20 Ekim 2006, 13:50 - İp: 88.***.**5.41
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

fotoğrafa göre değil fotğrafçı ya göre yani muhteşem

no comment!!!!!!!!

Tarih: 21 Ekim 2006, 15:52 - İp: 88.***.**1.126
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Sadece begendigim ve ilgilendigim fotografcıların fotograflarına yorum yazıyorum artık..

Bu cümlede anlatım bozukluğu oluşmuş dogrusu şöyledir.

Sadece begendigim fotograflara ve ilgilendigim fotografcıların fotograflarına yorum yazıyorum artık..

O yazının geneli okundugunda zaten ikinci cumledeki anlam çıkacaktır.

Gördügün gibi hem fotograf hemde fotografcıya göre yorum yapıyorum.

Yani yarı comment diyebilirsin

Tarih: 21 Ekim 2006, 15:56 - İp: 88.***.**3.137
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

fotoğrafçı hiç bişeydir fotoğraf olmasa

seni sen değil bırak fotoların anlatsın

ne yazdığımı ben bile anlamadım!!!

#nedimy' tarafyndan 21.10.2006 16:02:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:01 - İp: 88.***.**1.126
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Öylede işte. Benim şevkim kırıldı fotograf eleştirisi yapma hususunda. Kimi zaman ukalaca degerlendirebilebiliyorum. Kİmi zaman kötü bisey yapmışım gibi kendi fotograflarıma misilleme duzenleniyor. Düzenlenmesi daha iyi tabi.

Sonucta sizde biliyorsunuzki bu kadar insan biraradayken daha fazlası öğrenilebilir. Çok kısıtlı kriterler etrafında dönüyoruz. Bu da bence fotograflara yeteri kadar vakitn ayrılmmasından kaynaklı.

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:08 - İp: 88.***.**3.137
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Klasik yazılı yöntemden test yöntemine geçsek, yönetim de rahat eder, gönderen de , yazan da:
Işık, poz, kadraj, renk, uyum, gibi kutucuklar her fotoğrafın altına konsa, buralara söz gelimi 1 den 5 e kadar not yazabilsek. Buraları doldurmak zorunlu olsa.
Ayrıca bir kutuyu da yorum için kullanabilsek:
1- Bir daha böyle fotoğraf gönderme (fotoğrafik özelliği olmayan)
2- Bu çalışmayı beğendim gibi
Bu tür kural koymaya ne dersiniz, denemeye değmez mi?
not:
Kutularda istenecek bilgileri örnek olarak yazdım. Ustaların, üyelerin önerileriyle şekillendirilmesi en uygunudur.

#merson' tarafyndan 21.10.2006 17:19:46 tarihinde düzenlendi.

#merson' tarafyndan 21.10.2006 17:22:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:47 - İp: 85.***.**1.63
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

merson. Fikrin bence guzel .

Am ben artık karışmıyorum. Küstüm.

Tarih: 21 Ekim 2006, 20:15 - İp: 88.***.**3.137
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Kontrast'a kısmen, Merson'a tamamıyle katılıyorum. Evet, fotoğrafların o şekilde altına seçenekli puanlama kutucukları konsa, herkeste bu kutuları işaretlemeye veya puan vermeye mecbur olsa, puanlama yapan kişi bir kutuyu dahi boş bıraktığı takdirde eleştirisi sistem tarafından onaylanmasa, ÇOK AMA ÇOK İYİ OLUR!!

Böylece puan verecek olan kişiler, mesela ışık yönünden kötü bir fotoğrafa tam puan veremezler. Çünkü verirlerse kendi bilgisizlikleri ortaya çıkar.Böylece daha gercekçi eleştiriler görürüz.

HARİKA OLUR YAA.. TUTTUM BU FİKRİ..

Ayrıca ben de burda benzer bir forum açtım. Biz kullanıcıların günlük fotoğraf ekleme sayısının bire indirilmesi talebiyle.. Böylece birçok kalitesi düşük fotoğrafın arasında, hakeden kaliteli fotoğraflar kaybolmayacak. 2 ay sitede durup ta, sadece 1 eleştiri almış güzel fotoğraflar görüyor ve üzülüyorum. Kendim için değil, (kendi fotolarım ceple çekildi ve eleştiri bolca aldım,kötü olsalar da..) gercekten emek veren,işini iyi yapan arkadaşlar için istiyorum.

Tarih: 21 Ekim 2006, 20:39 - İp: 88.***.**1.252
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bir şeyi atlıyorsunuz. asıl sorun pek çok fotoğrafın hiç yorum almaması ve çok az izlenmesi değil mi?
bunların içnde pek kaliteli fotoğraflar da var.

puanlama ise çok anlamsız bence. çok gündeme geldi, hiç gerek yok böyle şeye.
fotokrıtikte var. yok efendim kısa yazmayınmış, 15 ten az kelime varsa puan değerlendirmeye alınmazmış vs. vs....

''merhaba mahmut bey;
ne güzel fotoğraf böyle!renkler harika, keskinlik iyi. kadaraj soldan hafif kesilmeli. ''

kaç etti?

15.
merhaba mahmut bey yerine mahmut merhaba dersem puan değerlendirilmiyor.
hem ben mahmut a neden puan veriyorum ki. ya da mahmut bana.

niko orada hep 10 puan, 10 puan, 10 puan daha 60 puanla şampiyon olmuyor mu?

Tarih: 22 Ekim 2006, 00:26 - İp: 85.***.**6.194