kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştiriler Sınırlansın..

başlığa bakıp "sanatta sınırlamak" olur mu demeyin.

Ben "iltifat çöplüğü" haline gelen galeri eleştirilerinin daha kıvamında olması için gün içindeki eleştiri sayısının 10 la sınırlandırılmasını talep ediyorum.

Bana göre bu sayede. Eleştiri yapacak kişi "kadraj-ufuk çizgisi" gibi kelimelerle eleştiriyi geçiştirmek yerine fotografla daha cok ilgilenip daha orjinal eleştiriler yapacagını umut ediyorum.

günlük 10 eleştiri yapacak kişi eleştiri yapacagı fotografları secerkende - hem seçtiği hemde seçmediğüi fotograflarla daha çok ilgilenecek.

hoş olmuş tebrikler derken... neresinin hoş oldugunu ve neden hoş oldugunu soyleyecektir.

ışık güzel durmuş derken- ışıgın neden ve ne şekilde gzel oldugunu açıklayarak fotograf gondericiye daha iyi ışık tutacaktır.

Bu tarz eleştiri yapacak kimse var mı? diyenlerede eleştiri yapmayı bilmeyenlerin forumdali ilgili yerleri okumasını hatta başka kaynakları okumasını araştırmasını tavsiye ederim.

boyl ebir sistemin daha öğüretici ve yol gösterici olacagı kanaatindeyim..

bu fikir çok saçma diyenlere de saygılarımı sunarım..

Tarih: 6 Eylül 2006, 09:11 - İp: 88.***.**0.40
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

hasan beyan kim yahu..

Tarih: 13 Eylül 2006, 20:25 - İp: 85.***.**3.164
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hasan beyanı f ekere sormalasın.

Tarih: 13 Eylül 2006, 20:44 - İp: 85.***.**7.221
tugrax
tugrax (üye)
Kütahya / Doğa Fotoğrafçısı

"iltifat çöplüğü" bu sözü tuttum.

Fikirlerine katılmanın ötesine geçemiyecem. Aklına sağlık...

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:26 - İp: 88.***.**0.20
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Eleştiren ilk 10 kişi yeni üye olursa? Sıra kapma yarışı bu fikrinizi engeller.
Seçiciler Kurulu ve aday adayı gibi kavramlar gündeme gelir ki bunlar oldukça ciddi karmaşaya neden olur, tadı kaçar.
Site yöneticileri ve usta üyelerin ortaklaşa yarattıkları kurallar genel oylamaya açılabilir. Bu suretle kimse gocunmaz, demeokratik katılımla bu konu yeni düzenine kavuşur.

Tarih: 13 Ekim 2006, 09:57 - İp: 85.***.**6.176
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

merson tam anlayamadım. yada benimkileri sen anlayamadın. FOtografların toplam eleştirisi 10 olarak değil eleştiri yapcak kişi gunde 10 eleştiri yapcak seklinde dusunmustum.

Tarih: 13 Ekim 2006, 13:25 - İp: 85.***.**0.205
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Uyar. Sonuçta; site satışı yapılmışken, değişik öneriler yapılıyorken bu konu da bir kurala bağlansın diye katıldım açılalı 1 ay olmasına rağmen. Hani profesyonel profesyonelliğini, amatör de amtörlüğünü bilsin, oratakşa kabul edilecek kurallara uysun herkes, konuları dağıtmadan sınırlarını bilebilsin. Gerçek bilgilere ulaşılır, konuların özü daha iyi kavranır böylece diye düşünüyorum.
Konuyu ustalıkla ele alacak avukat üyelerimizin yol gösterici olacağına inanıyorum. Hazırlayacakları küçük bir kılavuz, herkesin işine yarayacaktır.

#merson' tarafyndan 13.10.2006 14:30:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ekim 2006, 14:24 - İp: 212.***.**1.234
umutyağmur
umutyağmur (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Uzun zamandan beri yazmayı düşündüğüm bir konuyu sevgili "kontrast" yazmış,düşüncelerine katılıyorum,ancak bu sitedeki üyelerin genel eğilimi bu yönde olduğu için yapacak fazla birşey yok,ben aynıfotoğrafları fk ya da gönderiyorum orda aldığım eleştiri ve yorumlar sayesinde kendimi geliştirdiğimi sanıyorum,bu sitede de fk deki şekilde eleştiri ve yorumları ilk zamanlarda yaptım ,ancak pek olumlu karşılanmadım,kimin fotoğrafını eleştirerek yorum yazdıysam ondan yorum alamaz oldum,küstüler ,bunlardan biri de fotoğraflarını herzaman beğeniyle takip ettiğim sevgili "pazarbey"dir,birsüre sonra bende bu sitedeki genel eğilime uydum,"yaşa,çok güzel,eline sağlık,bravo"tarzında yorumlar yazmaya başladım,malesef bu tür yorumların fotoğraf sahiplerinin daha hoşlarına gittiğini üzülerek gördüm,butür yorumlar sitenin kalitesini düşürüyor,ama yukarıda belirttiğim gibi üyelerin çoğunluğu bu sitede bunu istiyor,görüşlerine saygı duymak lazım.

Tarih: 13 Ekim 2006, 22:58 - İp: 85.***.**7.43
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

Arkadaslar uyelerin cogunlugu bunu istiyor diye (ki zannetmiyorum) sitenin kalitesini assagiya cekemeyiz ben "harika,bravo,yuruuu kim tutar seni, bende bende,yuh,inanilmaz,bravoo diye gecistirilen ve ozellikle "yaw surda yuzyuze bakiyoruz kotu olsada ben buna bir gaz vereyim" seklinde alinan elestiriler laf kalabaligi kalitede ise geriye gitmeden baska birsey degil. Iltifattan ziyade yol gosterici olmasini tabiki yeglerim ben bu sitede cok sey ogrendim fkdada uyeligim var ama aktif degilim cok kaliteli ve bircok ustalarimizin olmasina karsin netfotograf bana daha anlamli ve sicak geliyor..
Uzun lafin kisasi bu konuda kontrastla ve eminim bircok uye arkadasimizla hemfikirim.. Saygilarimla..

Tarih: 14 Ekim 2006, 21:37 - İp: 196.***.**7.69
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

BU SENİN İSYANIN KONTRAST

(Ben "iltifat çöplüğü" haline gelen galeri eleştirilerinin daha kıvamında olması için gün içindeki eleştiri sayısının 10 la sınırlandırılmasını talep ediyorum.

Bana göre bu sayede. Eleştiri yapacak kişi "kadraj-ufuk çizgisi" gibi kelimelerle eleştiriyi geçiştirmek yerine fotografla daha cok ilgilenip daha orjinal eleştiriler yapacagını umut ediyorum.)

BUDA SENİN YORUMLARIN(KUSURA BAKMA ÇOK YORUMUN VAR İLK SAYFADA GELENLERİ EKLEDİM SADECE...)

yine mi taş..

rokomet ben bişey anlamadım bu işten. NAsıl yaratıcılıktır bu

nasıl yani bu fotograf hic yorum almadı mı şimdi. kutlarım çok güzel ve özel..

başarılı bir tonlama. kutlarım

cok guzel karelemişin. eline saglık hemsom

anadoludan guzel kareler gonderiyorsunuz istikrarnız adına kutlarım sizi

cok hoş bir enstantene herkese denk gelmez valla. Tebrik ederim

agac ve çalı çalışmaları arasında en sevdigim bu oldu. Kadrajın geniş olması ve agacın tamamına yakınının gokyuzuyle butunleşmesi buna etken tabi. kutlarım

eline saglık. sevdigim tarzda bir fotograf yuklemisin

KUSURA BAKMA SANA KARŞI Bİ PROBLEMİM YOK SADECE YAZDIKLARINLA UYGULAMALARININ NASI GÖRÜNDÜĞÜNÜ GÖSTERMEK İÇİN.

#nedimy' tarafyndan 19.10.2006 01:43:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2006, 01:40 - İp: 85.***.**7.210
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

nedimy merhaba.

Öncelikle bu vesileyle de olsa galerime ugradıgın icin teşekkür ederim.

BUDA SENİN YORUMLARIN(KUSURA BAKMA ÇOK YORUMUN VAR İLK SAYFADA GELENLERİ EKLEDİM SADECE...)

Bu cümlen aslında benim diğer yorumlarımıda okudugunun bir gostergesi. özellikle büyük harfle yazman ise benim "AMA BENİM DİGER YORUMLAR BOYLE DEĞİLKİ" cumleme önlem olarak yazılmış gibi.

Neyse gelemim sorunun cevabına. Bu konunun acılış tarihi 6 eylül..Forumun 2. sayfasında site yöentimi bu yönde bir karar alamicanı duyurdu.

bu yuzden 6 eylül sonrası yorumlarım eleştirel değildir. BU sessiz bit tepkidir

öncesi yorumlara bir bakın. Sonra yien konusuruz. Vakit ayırdıgın icin teşekkür ederim tekrardan.

Tarih: 19 Ekim 2006, 17:44 - İp: 88.***.**4.32