husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştiriler-cevaplar-bakış Açıları

ELEŞTİRİLER-ELEŞTİRİLERE CEVAPLAR-BAKIŞ AÇILARI-FOTOĞRAFIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE FOTOĞRAF SAHİBİ ve ELEŞTİREN İLİŞKİLERİ-FOTOĞRAF MI DOĞRU, ELEŞTİRİ Mİ-HEM FOTOĞRAF HEM ELEŞTİRİ Mİ YANLIŞ-HEPSİ ya da HİÇBİRİ!

Sitede galeri bölümüne yüklenen fotoğraflara yazılan eleştiriler ve bunlara verilen cevaplar bağlamında aklıma gelen bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Bir fotoğraf siteye , çekenin tercihleri doğrultusunda yüklenmiş, belki fotoşopta düzenlenmiş ve izlenmesi ve eleştirilmesi için sitede eleştiriye açılmış demektir. (Gerçi eleştiri istemiyorum seçeneğimiz de var şu anda sitede ama, işaretleyenlerin genelde bilmeden işaretlediğini düşünüyorum o seçeneği)... Yani durup dururken bir fotoğraf bir paylaşım sitesine yüklenmez sanırım, ya beğeni almak hedeflenmiştir, ya, acaba eksiklerim var mı, birilieri söyler belki bedavadan diye düşünülmüştür, çeşit çeşit sebepleri olabilir ...

Ama siteye yüklenmişse ve eleştiriye açılmışsa, artık birileri o fotoğrafın altına, kendi gördükleri ekrandan bir şeyler yazacaktır, "çok güzel olmuş tebrikler" kalıbı dışında bu eleştirilerden almak, bir şanstır diye düşünüyorum, hatta genel hissiyatın aksine, "çok güzel olmuş, bravo" yerine, eğer gerçekten eleştiri, eksik belirtme, öneri sunma gibi kelimelerle eleştiri yapılmışsa, kaymaklı baklava gibidir.

Eleştiri nedir peki, nasıl bakmalı eleştiriye? Eleştirilerin amacı, olması gereken ideal duruma ait izleyenin görüş ve beklentilerini sunmaktır, yoksa gerçekten de, orada kimbilir şartlar nasıldır, izleyen, eleştiren bunu bilmez, belki de bir uçurum kenarındaki tek çiçeği, çekilebilecek tek açıdan çekmişsinizdir tamamen atıyorum

O nedenle eleştiri aldığınızda dert etmeyin, fotoğraflarınızı paylaşmış ve eleştiri almışsanız mutlu olun, biz de, yani izleyenler de, kendimize göre ideal şartların nasıl olması gerektiğine dair ahkamlarımızı keselim, elbette ki, bu sadece, YAZANA GÖRE'dir, doğru olması gerekmediği gibi, külliyen yanılıyor ya da yanlışları söylüyor da olabiliriz ... fotoğraf ve eleştiri bu platformda buluşmuş ve bir görüş alış-verişi yapılmıştır o fotoğraf hakkında, yükleyen ve eleştiren arasında..

keşkeleri içerir eleştiri ve değerlendirmeler, ama NŞA (normal şartlar altında) ve eleştirenin penceresinden ve eleştirenin bakış açısıyla, ama çekenin şartları normal olmayabilir, mekanın sınırlamaları olabilir, ekipmanın sınırlamaları olabilir vs vs vs ...

netice itibariyle, yazan en doğrusunu yazmamış ya da değerlendirememiş olabileceği gibi, çekenin ortam/mekan/araç şartlarının uygun olmaması da o fotoğrafın değerlendirilmesine engel değildir, fotoğraf sunulduğu haliyle eleştiriye açılmıştır, eleştiren de gördüğü şekliyle ama kendi bildiği kadar ve kendi penceresinden eleştirisini yapacaktır, bu ortam da işte bu işe yarayacaktır zaten ...

Bunları neden yazdım? Kesinlikle birilerine bir cevap vermek , bir şeylerden şikayet filan adına değil, Gülter Hanım'ın bir cevabından aklıma gelen bazı şeyleri dökmek, bu konuda belki bir kaç şey daha yazan olursa, bir fikir alışverişi yapmak için ...
Hepsi bu ...

Saygı ve selamlarımla.

Tarih: 20 Kasım 2008, 19:25 - İp: 212.***.**1.146
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

hay ağzına sağlık....

Tarih: 20 Kasım 2008, 19:37 - İp: 78.***.**6.39
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Bu tür açıklamalar arttıkça forumun ve galerinin kaliteside artacaktır inancındayım.

Güzel hareketler bunlar

Tarih: 20 Kasım 2008, 19:54 - İp: 78.***.**1.110
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

kesinlikle hemfikir olduğum bir konu....ve her kelimesinin altına imzamı atarım....

bir yerde bir arkadaş bana şöyle demişti: eleştirileri çok ciddiye alma yoksa yanılırsın vs ...

aksine işini ciddiye alan kişi her zaman başarılı ve kazançlıdır...

Fotoğrafı çekmeye niyetlendiğimiz andan itibaren başlayan ve ürünlerimizi siteye eklediğimiz ana kadar ki geçen süreç sadece iyisiyle kötüsüyle bizim bildiğimiz,yaşadığım olaylarla doludur...çektiğimiz fotolar arasından en çok beğenilen kare özenle seçilmiştir....

gerekirse PS tarzı düzeltme yapılmıştır...

nihayet görücüye çıkmıştır burada,orada veya bir yerlerde....

geçen sürecin değerlendirilmesi elbette imkansızdır....

izleyenler monitörlerindeki gördüklerini kendi kriterleri doğrultusunda yorumlayacaktır...şurası şöyle böyle olmuş...şu da olsa iyi olurdu veya şurası olmamış vs...

elbette başarı tebrik edilecektir...

ama sadece tebrik olursa olur mu???

sadece eleştirmek adına eleştiri yapmak doğru mudur?

üyelerin görücüye çıkardığı her ürüne iyi kötü bir şeyler yazılır....

iyi bir bakış açısı ile izlenip gerçek anlamda olanın olmayanın yazılacağı eleştiri foto sahibine en büyük hediyedir...sadece "bravolar,tebrikler" ise havanda su dövmektir...foto sahibine hiç ama hiç bişey kazandırmaz....

"bana hatalarımı söyleyecek dost lazım" demiş birisi...

ne kadar doğru ve güzel bir söz...

söylenmeyen,gizlenen ,görmezden gelinen hatalar ise zamanla "doğru" olarak kabul görecektir...

kalitenin artması için sadece iyi fotoğrafların değil iyi eleştirilerinde olması gerekir...

zaten öncelikle eleştiri kalitesi artarsa fotoğraf kalitesi otomatikman artacaktır...

zaten istediğimiz şey bu değil miydi?

Tarih: 20 Kasım 2008, 20:17 - İp: 81.***.**2.58
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ah bir de fotoğraflar izlenseler...

Tarih: 20 Kasım 2008, 22:01 - İp: 81.***.**9.121
yoksul
yoksul (Objektif)
Adana / Amatör

çok güzel bir konu,
çok güzel bir temas...

geçen gün bundan dert yanıyordum arkadaşa,
diyorum ki adam güzel yazmış bari yaz neyi güzel...

eleştiri illaki yermek zorunda değil tabi ki,
öven de olur mutlaka ama söyle neyini beğendin neyi hoşuna gitti..

bir de yeni yeni farkediyorum,
kopyala yapıştır yorumlar oluyor,
adam bir giriyor siteye önüne gelene aynı şeyi yapıştırıyor...

malesef bunlar insanın canını sıkıyor,
ama düzelecek çok dah iyisi olacak eminim...

Tarih: 20 Kasım 2008, 22:11 - İp: 85.***.**0.160
bydesign
bydesign (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Konuya katılmamak elde değil...

Benden de minik bir öneri:

Eleştiriye teşvik olsun diye eklediğim her fotoğrafın açıklamasına, hazırladığım bir metni koymayı ihmal etmiyorum. Bunu çoğu üyenin forumlarda bu yazılanları okumadıkları düşüncesiyle yapıyorum.

Yorumların ve fotoğrafların kalitesinin, bireysel uyarılarla da artacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

Tarih: 21 Kasım 2008, 00:22 - İp: 88.***.**1.31
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben özellikle bu açıklamalara bakıyorum. Uzun olmamalı tabiiki.
Kısa hikaye + hangi teknik yada lenslerle yapıldığı yazılırsa daha bi süper oluyor.
Uzun yazıdan ziyade kısa kısa yazılması etkili olur düşüncesindeyim.

Tarih: 21 Kasım 2008, 16:01 - İp: 88.***.**3.78
mengenlix
mengenlix (üye)
Ankara / Amatör

husmenaga güzel bir konuya temas etmiş. Ancak ekledikleri fotoğraflara hiç eleştiri gelmeyen ve bu yüzden netfotograf sitesine girmekten soğuyan hatırı sayılır bir çok üye var.

Tarih: 21 Kasım 2008, 18:48 - İp: 88.***.**3.213
spring.
spring. (üye)
Artvin / Meraklı

Selamlar husmenaga.....

Belki kendimizce şartlara mekana makınaya göre artıları veya eksileri yardır...

Bunlar eleştirilmemek için sebep olamaz....

Gerçek anlamda eleştiriler bence zamanla mekanı, şartları, makınayı zorlmamamıza neden olur....

Buda zamanla öğrenerek daha iyilerini sunmaya....

Tarih: 22 Kasım 2008, 12:02 - İp: 88.***.**6.222
komedya
komedya (üye)
Antalya / Amatör

fotoğrafı eklerken
"eleştiriye açığım"
ikonunu tıkladıysan
"açık olacaksın arkadaş"
kendine göre
"iyisini alacan kötüsünü bırakacan"

başka lami cimi yok

sayın husmenaga konuya değindiğiniz için teşekkürler