serrex
serrex (üye)
İstanbul / Meraklı

Çalıntı Fotoğraflara Önlem ???

Merhaba gerçek fotoğraf tutkunları.

Ben bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum.Bu platformun sıcaklığını ve samimiyetini seviyorum ancak bazı sahtekarlardan dolayı soğumaya başladım.Belki ağır bir itham ama sinirimi oldukça bozan bir konu olduğundan yazmaktanda çekinmiyorum.

Daha önceleri bir kaç çalıntı fotoğraf yakalamış ve bildirmiştim.Ancak hepsini yakalayabilmek imkansız.

Mesela ismi lazım değil bir üyenin sayfalarca fotoğrafı var.Hiçbir fotoğrafta tarz ve benzerlik yok.Bu kadar alakasız fotoğrafların toplanması bana mantıklı gelmiyor.Ayrıca hiç birinde exif bilgisi olmadığı gibi her fotoğraf başka makinayla çekilmiş. Sayabildiğim kadarıyla 10 farklı makina. Sizde bu fotoğrafların gerçekçiliğine nasıl inanılabilinir.Bu kadar fotoğrafa nazaran sadece 4 fotoğrafa yorum yapması da hiç mantıklı gelmiyor. Eminim bu tarz bir çok üye var ve bizde bunlara yorum yapıyoruz.

Bunu önlemenin bir yolu yokmudur.Exif bilgileri olmayan fotoğraflar kabul edilmesin yada manuplasyon kategorisine atılsın.Aklıma başka bir şey gelmiyor ama bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Teşekkürler

Tarih: 21 Kasım 2007, 00:12 - İp: 85.***.**6.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

exif konusu daha oncede konusulmustu hatta ben onermiştim ama analog makinelerle cekilen fotografta exif diye bir sey olamayacagı için uygulanamaz bulunmustu.
bende ozaman dusunememişim sagolsun bir arkadas hatırlatmıstı.kim oldugunu hatırlamıyorum.
rokomet
tatarbey
buffalo
mete007
bunlardan biriydi sanırım

siz o calıntı oldugundan suphelendiginiz fotografları bana ozelden mesaj atabilirseniz bende bir bakmak isterim.

Tarih: 21 Kasım 2007, 06:45 - İp: 88.***.**8.225
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

dostum selamlar, exif bilgisinide caliyorlar gecenlerde pazarbey yakalamisti, adam tüm fotograflarina exifte koymus, bu calinti olayi fotokronikte cok ama cok yüksek boyutlarda netfotografta kronik,e göre cok az sayida calinti yükleniyor.
cözüm biraz zor gibi geliyor bana.

Tarih: 21 Kasım 2007, 07:26 - İp: 83.***.**5.128
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

ŞöyLe Bir Laf Varya ''Minareyi ÇaLan KıLıfını Uydurur.''

Nekadar Yapmayın Etmeyin Desekde Bir ŞekLini BuLup Siteye EkLiyorLar..

Tarih: 21 Kasım 2007, 11:03 - İp: 88.***.**2.37
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

çalıntı fotograf ile galeride yüzlerce yorum alınca ne değişecek o insanların hayatında merak ediyorum.
Burada amacımız kendimizi geliştirmek,hatalarımız düzeltmek,çıtamızı yükseltmek,ve kendi emeğimizi paylaşmak.
Bence hiç önlem için uğraşmayın,o kişiler böyle bir şeyden ne elde edecekler bir izleyelim ve görelim.
En beğenilen olunca ödül falan alacaklarınımı zannediyorlar.
Hatta fotoları silinmesin ,biz yorumlarla şişirip göğe çıkaralım ve orada patlatalım havasını.

Tarih: 21 Kasım 2007, 12:14 - İp: 85.***.**9.67
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

dün birtane çalıntı yakaladım anında sildiler hemde bayan bir üyeydi.sizin söylediğiniz kişiye ait olan fotolarada bakmak isterim özelden atarsanız teşekkürler

Tarih: 21 Kasım 2007, 13:54 - İp: 85.***.**6.90
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

calıntı fotograf ekleyen kişi sadece ego tatmini istiyor.ona gore o fotografın baskasına aıt olmasının bır onemi yok.
nede olsa biz baskasına ait oldugunu bılmıyoruz ve onun oldugunu dusunup onu alkıslıyoruz.
bu yuzden vıcdanı bır cekince duymuyor bu davranısta bulunanlar,hatta kendılerını cok komık sekillerde savunabiliyorlarda.
--
fotograf işi egoların had safhaya ulastıgı bir iş malesef,oyuzden kimse eleştiri almaya dayanamıyor,herkes daha cok alkıs daha cok alkıs dıye kıvranıyor,kimse eksilerini gormek istemiyor,kendini bir sey yaratmıs olarak goruyor ve en iyisini yarattıgını dusunuyor.
malesef durum bu.ego bu işin içine bukadar girmişken ilgiye ac insanların bu tıp davranıslara gırmesı kacınılmaz.

Tarih: 21 Kasım 2007, 18:03 - İp: 88.***.**8.225
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

genelde butür olaylar kışın oluyor

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:19 - İp: 88.***.**7.48
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

demekki yazın gezen ınsanlar bunlar

Tarih: 21 Kasım 2007, 19:23 - İp: 88.***.**8.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

exifi bulunmayan fotograflar calıntı degil.

Tarih: 22 Kasım 2007, 14:00 - İp: 88.***.**5.57
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Serrex şu an benimde izini sürdüğüm bir arkadaş var onunda senin bahsettiğin gibi donanımı çok zengin görünüyor acaba aynı kişimi?

Öneri olarak sunduğun exif bilgilerinin eklenmesi sevgili gaijinin de belirtiği üzere analog makina kullanan arkadaşlara haksızlık teşkil etmekle birlikte çalıntı fotoğraf işini engelliyceğini düşünmüyorum. Zira bir süre önce çalıntı fotosunu yakaladığımız bir üye arkadaşımız üyeliğinin iptaline rağmen farklı bir üye adıyla galeriye fotoğraf eklemeye devam ediyor. Bu yüzden öncelikle çalıntı fotoğrafı yakalanan üyenin bir daha siteye üye olma şansının ortadan kaldırılması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu nasıl olur bilen varsa söylesin.

Tarih: 22 Kasım 2007, 21:09 - İp: 88.***.**1.61