ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Canon S1 Is Topici

Anladığım kadarıyla forumda birkaçtane s1 kullanıcısı var. Ortak sorunlarımızı ve çözüm önerilermizi bu topicte paylaşabiliriz.

Size sormak istediğim birinci şey makinen altında "made in japan" mı yoksa "made in china" mı yazıyor?

Makineyi Türkiyeden garantilimi aldınız yoksa yurtdışından mı getirttiniz.

Eğer makinenizde bir problem varsa bu iki soru önemli.

Yeni bişey keşfettim, artık Türkiyedeki Canon kullanıcıları da www.cig.canon-europe.com sitesine kayıt yaptırıp 100 mb photo albüm alan alacakları ve farklı teme ve ses dosyaları yükleyebilecekler.

Bu arada firmware update yapmayı unutmayın.

Tarih: 27 Ocak 2005, 21:22 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

selam ohara
benim makina made in japan.
Makinayı arkadasa Amerika'dan getirttim.
Makina ile ilgili su an icin herhangi bir sorunum yok.
Benim 1.0.2.0 FW yüklü geldi.Onun için herhangi bir sey yapmama gerek kalmadı.

Su anda http://www.netfotograf.com/forum/msgdetail.asp?msg_id=2529 konusunda macro, wide angle ve tele converter konusunu tartışıyoruz.

Yanlış hatırlamıyorsam S1'e ilaveten bir de DSLR almayı düşünüyorsun.
Bana şu an S1 yetiyor ama kafamda hala acaba DSLR alsam ne gibi avantajlarım olur sorusu da yok değil.
Diğer konuda da yazdığım gibi 250-300$lık bir harcama ile 25mm-900mm image stabilized, 1:2 makro yeteneği olan bir makina olacak S1. Bu özelliklerde bir DSLRa sahip olmak için en az 3000$ ayırmak gerek.
Senin bu konudaki düşüncelerin ne?

Tarih: 28 Ocak 2005, 00:36 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

Walla fotoğrafçılıkla iyiden iyiye uğraşan biri için bence hem copmact hem de SLR bir makine lazım. Yeni bi SLR alsam bile S1'i satmay düşünmüyorum zaten.SLR'nin acelesi yok, elime çok para geçtiği bi anda alıcam hem her ay yeni bi model çıkıyor, yeni modeller çıktıkça eskileri ucuzluyor.

Benimki de made in japan ve benim makinede de bir sorun yok. Sadece vizöre çok küçük bir toz parçası kaçmış onu çıkaramıyorum. O toz parçası lenste değil buna eminim,vizörde ama nasıl çıkar bilmiyorum. Çok dikkatli bakınca anca gözüküyor.

Bu arada mevcut türkçe kullanma klavuzu biraz yetersiz ben canon sitesinie girip ingilizcesini okudum ve yeni şeyler keşfettim.

http://web.canon.jp/Imaging/pss1is/206-e.html

Çok araştırdım hem video çekimi iyi olan hem de yüksek zoomlu tek makine hala S1.

Tarih: 28 Ocak 2005, 00:47 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

S1 ile ilgili, benim şu anda aklıma gelen tek problem arka arkaya fotoğraf çekerken ekranın donması.
Hareket eden birşeyi çekerken LCD ya da EVF donduğu için ikinci kareyi çekmek mümkün olmuyor.
Bir de aslında bu makinada RAW kayıt etme yeteneği varmış ama FW ile kapatılmış. (300D'nin bazı özellikleri gibi)
Bu iki problemi çözecek bir FW çıksa...

Yeni çıkan KM Z5 S1den daha iyi. Daha satılmıyor ama...

Tarih: 28 Ocak 2005, 01:11 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

bozbey "S1 ile ilgili, benim şu anda aklıma gelen tek problem arka arkaya fotoğraf çekerken ekranın donması. Hareket eden birşeyi çekerken LCD ya da EVF donduğu için ikinci kareyi çekmek mümkün olmuyor. " demişsin.

aslında bu bi problem değil ayar olayı menuye girip rec. menu kısmında "review" bölümünde çektiğin fotounun ne kadar süre ekranda kalacağını ayaralayabilirsin. eğer onu off yaparsan çektiğin photo hiç ekranda gözükmez.ama ben çektiğim fotonun iyi olup olmadığını görmek için o kısmı 2 saniye olarak ayarladım ama sen madem hiç istemiyosun orayı off yapman lazım. gördünmü ufacık şeylerde bile küçük bir bilgi eksikliği ayar olayını sana kusur gibi gösterebiliyor. bu topicin bu tür hadiseleri engelleyeceğini düşündüğüm için açtım zaten..

raw olayına gelince ben böyle bişey hiç duymadım.sen nerden duydun? kaynak sağlammı? canonun bu makineye raw koyacağını hiç sanmıyorum çünkü hitap ettiği kitle raw'dan anlamaz.

konica konusunda ise sana katılmıyorum, konica canona rakip bile olamaz. canonun tek rakibi nikondur. konicanın z3 de dahil diğer modellerini inceledim hepsinden bir sürü kusur vardı bu son modelin reviewleri çıksın gör bakalım ne kadar kusurlu bi alet.

#ohara' tarafından 28.01.2005 01:48:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2005, 01:52 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Keske o kadar basit olsaydı bu EVF donma olayı
Mesela, review kapalıyken, makinayı peşpeşe çekim moduna al ve yolda yürüyen bir insanı ya da yoldan geçen bir arabanın fotoğrafını 4-5 kare çekmeye çalış. Ne demek istediğimi anlarsın.
Hareket eden bir cismi takip etmek mümkün değil.

RAW konusu için kaynağım ise:
http://canon.ca/pdf/PowerShot%20Full%20Line%202004.pdf adresinde 14. sayfa.
Bir de diğer bütün S serisi canonlarda RAW var. DIGIC islemci RAW formatı zaten destekliyor. Bence S1'e yeterince malzeme koyduk raw da olmasın dendi.

Forumlarda da S1 raw falan diye aratırsan insanlar S1'i hackleyecek biri çıksa diye bakıyorlar .

#bozbey' tarafından 28.01.2005 02:23:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2005, 02:25 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

ne demek istediğini anladım.sen istiyosun ki ben lcd'den nesneyi takip edeyim ama çekim yaptığımda hiç LCD ekrana yansıma olmasın diyosun. peki bu özellik diğer aletlerde varmı?bu pek mümkün değil gibi geliyor bana.

fw olayına gelince google biraz arama yaptım bunun canon reklamlarındaki küçük bir hata olduğu ve düzeltildiği yazıyor. zaten canon bu makineye raw formatı koyup tekrar bunu inactive yapması pek mantıklı gelmiyor.

Tarih: 28 Ocak 2005, 02:45 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

LCD'ye yansıma değil. LCD'nin belli bir süre kararması benim dediğim. (tekli çekim modunda)
Çoklu çekim modunda da bir önce çekilmiş fotoğrafı gösterdiği için takip etmek istediğin nesneyi takip edemiyorsun.

RAW da bence DIGIC kullanan bütün canonlarda açılabilir. Sonuçta işlemci white balance vs. yapıp JPEG çevirirken RAW data'yı kullanıyor. Bunu sadece işleyip yazacağına işlemeden yazacak.

#bozbey' tarafından 28.01.2005 03:18:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2005, 03:15 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Merhabalar,
Ben Türkiye'den www.btdepo.com 'dan aldım. Made in Japan. Erkayalar garantili. Önce raw kayededip sonra jpeg'e dönüştürmesi mantıklı. Ama o zaman diğer makinalarda da aynı durum sözkonusu olması lazım. s1'e has bir durum değil. Ohara ne diyorsun converte ve close up konusuna? Bozbey maalesef şimdilik çözümü olmayan bir problemden bahsetmişsin. Belki ileride düzeltebilirler. Diğer makinalarda durum nasıl bilmiyorum.

Tarih: 28 Ocak 2005, 10:56 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

bendeki abd den gelme ve made in japan. makine fw 1.0.2 yüklü geldi.
arkadaşlar bu raw formatı meselesi biçokları için işe yaramaz... kaç kişi bilgisayar başına oturup ta bir foto için "saatlerce" renk-ışık vs ayarı yapmak ister? ben istemem doğrusu. raw formatı daha ziyade profesyonellere uygun. zaten profesyoneller de canon s1 kullanmaz !

#ocum' tarafından 28.01.2005 17:53:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2005, 17:56 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

beyler s1 sahipleri olarak size bir önerim olacak. hepimiz s1'le ilgili ihtiyaçlarımızı belirleyelim ve ABD'den toplu sipariş verelim çok ucuza gelir.

mesela ben bi teleconvertor, su kabı, 2 gb CF kart ve uzaktan kumanda olmaya dşünüyorum.

ne dersiniz buna benzer ürün almayı düşünürseniz beraber sipariş verelim .malum bu ürünler türkiyede çok pahalı.

Tarih: 28 Ocak 2005, 18:24 - İp: yok