hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

İrticacı Avrupa Dosyası

Almanya' da öğretmenliğe başladığımda beni en çok şaşırtan, okullardaki irticai faaliyetler oldu. Evet evet yanlış okumadınız, irticai faaliyetler

Her girdiğim okulda, sınıflarda haç sembolleri vardı. Bizdeki gibi devlet liderlerinin resimlerini, sözlerini, milli marşlarını hiç bir okulun hiç bir sınıfında göremedim. Bunun yerine irticai semboller olan haçlar vardı. Sokaklar da ona keza. En işlek caddelerde, meydanlarda İsa'nın heykellerini (ben heykel diyorum, daha teknik terimi vardır) gördüm hep.

Okullarda din derslerinde kiliseye gitmek, orada uygulamalı öğrenmek normal bir uygulama. (Bizde dini cd izletti diye yaygara kopartılır, öğrenciler camiye götürülse, sadece o öğretmen değil, okul müdürü de, milli eğitim müdürü de, hatta bakan bile yerinden oynatılır haklı olarak.)

Din dersi nin sadece Din Derslerinde verilmediğini de öğrenmiş bulunmaktayım. Bu irticacı Avrupalılar, sosyal derslerde de, Dil dersinde de, hatta Matematik dersin de bile Din eğitimi veriyorlar. Hiç Din Desine gitmeyen öğrencilerim bile İsa'nın Allah' ın oğlu olduğunu kanıksamışlar bile. Bilmeden İncil' den yorumlar bile yapıyorlar.

Saçımı başımı yolduran bir örnek vereyim: İkinci sınıfta okuyan bir Türk öğrencim (o gün Din Kültürü dersi işlemiştik müfredata uygun olarak) dersin sonunda bana şu soruyu sordu:

-Öğretmenim, Muhammet' te Allah' ın oğlu dimi?

Bu çocuk hiç hıristiyanlık Din derslerine katılmamıştı, ama aldığı eğitimle o kadar inanmış ki İsa' nın Allah' ın oğlu olduğuna, Muhammed' in Allah' ın oğlu olduğunu söylememi istiyordu aslında içtenlikle. Çünkü bizimki Allah' ın oğlu olmazsa sanki onlarınkinden küçükmüş gibi hissedecek, aşağılık duygusuna kapılacaktı.

Haa, bir gün de, Hristiyanlık Din derslerine giren öğretmen, benim öğrencileri neden hiç Camiye götürmediğimi sordu. Buradaki Eğitim Ateşeliği ile irtibata geçerek bunda sakınca olmadığını öğrendim ve öğrencilerimi ben de camiye götürdüm. İstemeyerek te olsa irticai faaliyette bulundum. Türkiye de hiç izin verilmeyen bu tür faaliyetlere burada neden izin verilir, anlayamadım. ..

Bu irticacılara inanmazsınız diye, girdiğim okullardaki sınıflarda bazı fotograflar çektim. Bakınız, devlet büyüklerinin resimleri, sözleri olması gereken yerlerde ne resimleri, sembolleri var! En büyük irticacı bunlar!...

#hocha' tarafından 09.06.2008 00:55:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2008, 00:48 - İp: 84.***.**2.9
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Parismi dediniz. Hani nerde.

Tarih: 11 Haziran 2008, 01:06 - İp: 88.***.**7.153
kayseri
kayseri (üye)
Konya / Amatör

sayın hocha ne diyorsunuz yani biz neler asalım sınıflara
bilgilendirseniz bizleri.
yani orda dini özgürlük sınırsız mı demek istiyorsunuz?

Tarih: 11 Haziran 2008, 04:32 - İp: 212.***.**0.42
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Tarih: 11 Haziran 2008, 10:16 - İp: 88.***.**6.191
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

karikatür topiğinde verildi bu, ben verdim

Tarih: 11 Haziran 2008, 11:36 - İp: 81.***.**7.8
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

benim ne demek istediğimi daha önceki mesajlarıma bakarak anlayabilirsiniz kayseri. hatta bir önceki sayfada özetlemiştim, okursunuz inş. yine de ne demek istediğimi anlamadıysanız açarım iyice.

Tarih: 11 Haziran 2008, 14:09 - İp: 84.***.**6.76
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dİni özgürlük sınırsızmış diyor kayseri.

Tarih: 11 Haziran 2008, 18:48 - İp: 88.***.**1.159
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Aaaa linke bir bakın. M. Ali bRand askeri sözcü olmuş. Allah ALlah nolduki.
link

Tarih: 11 Haziran 2008, 18:55 - İp: 88.***.**1.159
kayseri
kayseri (üye)
Konya / Amatör

cahilliğimi bağışlayın ama yani bir mescit,havra v.b açabilir miyiz ordaki okullarda?

Tarih: 14 Haziran 2008, 01:45 - İp: 212.***.**0.42
eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

Hocam bu konuya nasi lbir aciklik getireceksin bende anlamis degilim anlamamak icin bu kadar niye direnme gösterilir onuda anlamis degilim

kisacasi su burada yasayan avrupali türklerin bir sorunu artik problemi bir yerlerde acip bu konuda fikir alisverisi yapmakta galiba suc oldu hocam buraya geldiginde siniflarda duvarlarda gördügü hac isaretlerini gürünce buraya gelip fotograflarini koymus Türkiyedeki okullardaki durum ile kiyaslama yapmis yani avrupadaki insanlarin artik bu konulari astigini kimin ne giydigi te taktigi nasil okula geldigi ilgilendirmiyor kimseyi
bende dedimki okullarda artik teneffüs lerde biel türkceyi yasakladilar yabanci kökenli cocukalri bilhassa türk cocuklarini girdigi ayri bir din dersi var ve burada müslümanligi sanki bir budha dini yada afrika kitasinda bir kabilenin heykele nasil taptigi anlatiliyorsa müslümanlikta o sekil anlatiliyor
bende kalbimden gecenleri yazdim dedimki okulalrda bilerek hiristiyanlik dinini bizim cocuklara asiliyorlar türkcemizi unutturmaya calisiyorlar yasakladilar cünkü

Zamaninda babalarimiz 1965 yillarin basinda almanyaya geldi diye
ve burada dogan cocuklar bütün haklardan mahrummu kalmasi lazim yani avrupada yasayorsun kardesim ceremesinide cekeceksin mantigimi yürürlügü girmeli yoksa banane kardesim denmesimi gerekiyor benim istedigim suydu burada anlatmak istedigim eger cocugum okula gitme mecburiyetinde ise okulda müslümanligi ögretmesinler ama hiristiyanligida ögretmesinler cok seymi istedik

kayseri insallah aciklamami anlamisindir birde soruna cevap vereyim tabi okul müdürleri kapida bekliyor her sabah buyrun buyrun mescidde acariz sinegogta kilisede ya hocam dalga gecmek icinmi yaziyorsun anlamadim gitti

hadi burada sokakta müslüman birini gördülermi artik terörist gibi görüyorlar bir talabaniden ayri tutmuyorlar artik müslümanim demeye burada insanlar cekiniyor camileri kapatmaya calisiyor belediyeler TR de örümcek kafali bagnaz cumhuriyet ilkellerini benimsemeyen biri gibi görüyorlar
ama medya ya da co ktecekkür etmek lazim bu konuda ellerinden geleni ardina koymuyorlar iki tane salaklik abidesini fatih altayli ekrana cikartiyor iki hanimefendi humeyniyi seviyorum diye biye bütün herkesi ayni tencereye koymak ne moda oldu ülkemizde
ne kadar solcu militan varsa hepsi bütün önemli tvlerin haber spikeri hala ayni yerde debeleniyoruz bazi seyleri asmamiz gerekiyor ama bunun icin bir 100 yil daha gecmesi gerekiyor

#eminakca' tarafından 14.06.2008 02:26:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2008, 02:20 - İp: 85.***.**7.213
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

hiç bu tür bir girişimim olmadı gayseri. ama namaz kılan arkadaşlarımın namazını rahat kılabilmesi için okul idareleri tarafından özel yerler ayarladıklarını biliyorum. hatta alman öğretmenlerden biraz islamı bilen birisi bana namazlarımı nerde nasıl kıldığımı sormuştu. ben de utanarak her zaman kılmıyorum malesef çok dindar bir müslüman sayılmam, demiştim.

Tarih: 14 Haziran 2008, 02:21 - İp: 88.***.**1.121