fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Doğu Karadeniz

Sevgili dostlar.
İki gün sonra Sinop'tan Artvin'e bir doğu karadeniz turuna çıkıyorum.
Trabzon ayasofya kilisesi, ardanuç kalesi gibi fotograflamam gereken yerler var. Dönüşü Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan ... yolundan olacak.
Maalesef doğu karadeniz iyi bildiğim bir yöre değil, ilk defa gidiyorum. Bu rotada fotografçı gözüyle görülmesi gereken yerler hakkında bilgi veren olabilirmi ? Tabii güzelliklerin yanısıra Özellikle eski yapılar, köprüler, kiliseler, camiler......

Tarih: 30 Mayıs 2007, 14:03 - İp: 85.***.**1.161
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Buffalo,
Geçen yıl Batı Karadeniz'i gezmiştim. Bu yıl doğusuna hazırlık yapıyorum. Sağolasın. Nikon 5700 yetmediği için A100 almakla işe başladım. Fotoğrafladıkça aklımda olacaksın. Şimdiden heyecanlandım.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:10 - İp: 88.***.**4.223
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

buffalo artvinliler hakkında ki düşüncelerin için teşekkür ederim...

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:41 - İp: 88.***.**4.171
fotomat
fotomat (üye)
Ordu / Meraklı

buffalo gerçekten güzel özetlemiş
yalnız Ünye'den sonrayı ben biraz düzelteyim...Fatsa'nın sahiline bayılacaksınız,sahilden sonra yeni Ordu yolu ile 15-20 dakikada Ordu'ya gidebilirsiniz ama 1 saatlik eski yolu tercih edip önce Bolaman'a mutlaka uğrayın (tercihe göre pide,balık...)5-6 km sonra yolun sol tarafında Pelitdibi çay bahçesi var bişey yemeseniz de mükemmel Fatsa manzarası karşısında mutlaka çay için mutlaka...virajlar tehlikeli ama tünel yapıldıktan sonra gayet sakin ,

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:05 - İp: 88.***.**4.109
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bir ara bende kayseri icin bir yazı yazayım öyleyse. Gerci buraya hic bir fotografcı gelmiyor

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:14 - İp: 88.***.**8.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oftan gectinizmi yahu???
uzungolu kesinlikle gormeli,yaylalara mutlaka cıkmalı..bol bol ve derin nefes almalı..

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:23 - İp: 88.***.**8.222
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkürler fotomat.
Eski yollar fotografçılar için daha iyi, genellikle o yolları tercih edeceğiz. Fatsa'ya karşı çay içmek güzel olur.
Kontrast, dönüşte belki Kayseriden geçeriz. Sen yaz..ne olur olmaz.
Aslında kayseride eksik fotografım var..
Objektifler bölümünde tamron 200-500 başlığının sonuna bir baksana, o camiyi biliyorsan kesin gelirim.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:28 - İp: 85.***.**1.161
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

karadenize gelmeyin uleeeyyyyynn

buyrun buyrun...

#nedimy' tarafından 30.05.2007 18:29:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:28 - İp: 85.***.**4.72
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim arkadaşlar Bu kadar beğeneceğinizi bilsem daha çok yazardım.
Ben Samsun-Artvin-Erzurum hattını elimin içi gibi bilirim
Karadeniz e gezi düzenleyen firmalar var. İnsanları güya gezdiriyorlar. Sahilde bir tur atıp dönüyorlar.O firmalardan uzak durun derim.

Karadeniz' de , hangi tür fotoğraf çekerse çeksin, her fotoğrafçıya yetecek malzeme var.

@tatarbeyim; Biliyorsun vosvos şenlikleri var yazın Ordu' da. Geleceğin zaman haberim olsun. Gerçi Ordu' da değilim ama yazın 1-2 haftalığına da olsa mutlaka gideceğim.

@Mesut Abi; Size de bir rota çizeriz
@Fotomat;Hemşehrim, Ünye dururken fatsa' da ne işi var fatih Bey'in Şaka, zaten Ünye' yi gezen Fatsa' yı mutlaka gezer.
@Kontrast; Şöyle bir hafta Karadeniz gezisine çıksan sana 2 sene yetecek manzara çekersin
@Rokomet, her yeri gördüm de batı Karadeniz i ben de görmedim , yazsan iyi olur aslında.

@Gürhan, ben teşekkür ederim, Artvinliler bambaşka insanlar.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 19:55 - İp: 88.***.**1.46
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograflarını gördüğüm ark gibi tek kemer olan o zarif eski osmanlı köprüleri nerelerde var ?

Tarih: 30 Mayıs 2007, 20:54 - İp: 85.***.**1.161
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fatih Bey, o bölge Osmanlı eserleri konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir, pek fazla eser olduğunu söyleyemem. Erzurum da epeyce Selçuklu eseri var.

Ünye' de Kadılar Yokuşu denen mahalle de sayıları iyice azalmş eski konaklar var. Bir de çok eski tarihten kalan orta camii var, şehir merkezinde. O da klasik Selçuklu yapısı. Yine Ünye' de çok eski tarihlerden kalma bir kale kalıntısı var, ama Türkler tarafından hiç kullanılmamış orası , Persler' e kadar uzandığı söyleniyor geçmişinin.Ünye-Niksar karayolunun 10. km sinde olmalı.

Kemerli Köprü Karadeniz in sahil şeridinde hiç görmedim.
ama böyle bir ya da daha fazla köprünün Rize' de olduğunu biliyorum. Turizm büroları size yardımcı olurlar.Bayburt' ta da eski bir köprünün olduğunu söylemişlerdi, ama anayoldan epeyce içerdeymiş ve tek kemerli değil de daha küçük boyutlu çok sayda kemerden oluştuğunu söylemişlerdi. Oraya gidememiştik. Bunun dışında eski İran yolu denen tarihi Trabzon-Erzincan yolu bu gün kullanılmasa da şu anki yolun hemen altında kıvrılıyor.

Kars ve Ardahan' a gidemedim, çok terste kalan bir yolları var ve bildiğim kadarıyla Kars havaalanı kapatıldı.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 21:46 - İp: 88.***.**1.46