fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Doğu Karadeniz

Sevgili dostlar.
İki gün sonra Sinop'tan Artvin'e bir doğu karadeniz turuna çıkıyorum.
Trabzon ayasofya kilisesi, ardanuç kalesi gibi fotograflamam gereken yerler var. Dönüşü Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan ... yolundan olacak.
Maalesef doğu karadeniz iyi bildiğim bir yöre değil, ilk defa gidiyorum. Bu rotada fotografçı gözüyle görülmesi gereken yerler hakkında bilgi veren olabilirmi ? Tabii güzelliklerin yanısıra Özellikle eski yapılar, köprüler, kiliseler, camiler......

Tarih: 30 Mayıs 2007, 14:03 - İp: 85.***.**1.161
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili fatih bey..
Sinopa ne zaman geleceksiniz acaba..Ve sinopa gelip de Erfelek şelallerini ve Akgölü görmemek bir fotografçı için çok büyük kayıp olur derim.

Sinopa geliş tarihinizi söylerseniz ve sizce de tabiki uygun olursa Erfelek şelalerine ve Akgöle seyehatinize ben de eşlik etmek isterim..

Tarih: 30 Mayıs 2007, 14:45 - İp: 212.***.**2.138
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

ben doğu karadenizliyim. yani artvinin arhavi ilçesi benim memleket. sana tafsiyem; doğu karadenizde artvin-yusufeli yaylaları ve artvin-arhavi-yaylalarına git uğra mutlaka. zaten bu bu yaz haziranın 25-26'sı gibi bende artvinin arhavi ilçesine gidiyorum...

bu bahsettiğim bölgelerde tarihi yapılardan fazla yok yasda ben görmedim.. ama en az 100 yıllık belki daha fazla; terkedilmiş evler var. ben bir mezar görmüştüm uzun süre önce gittiğimde. tam manzaranın önüne kurulmuş ve hiç bir ev veya mezar yoktu.
böyle ilginç şeyler çok var...

#gurhan_87' tarafından 30.05.2007 15:12:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 15:08 - İp: 88.***.**4.171
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sefer bey,
teşekkür ederim ilginize.
Cuma sabah yola çıkacağız, Safranbolu'da çekeceğim yapı fotografları var. Pazar sabah Safranbolu'dan ayrılıp Kastamonu üzerinden Sinop'a geleceğiz. Küre dağlarında biraz oyalanarak İnebolu-Abana üzerinden gelsek bile Pazar Akşam Sinop'ta oluruz sanıyorum. Sinop ve civarını sizinle gezmek bir zevk olur.
İsterseniz bana telefonunuzu bir mesajla iletin, Pazar günü sizi arar durumumuzu bildiririm.

Sevgiler

Tarih: 30 Mayıs 2007, 15:27 - İp: 85.***.**1.161
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler Gürhan_87

Tarih: 30 Mayıs 2007, 15:33 - İp: 85.***.**1.161
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fatih Bey merhaba;
Bir karadenizliyim ve erzurum çevresini de az çok bilirim.

Sinop konusunda çok bilgim yok, Sefer yocam tardımcı olur, biz zaten Sinop' u karadeniz saymayız
Karadeniz Ünye' de başlar

Şaka bir yana ben Ünye' den itibaren anlatayım. Samsun büyükşehir artık, hem yasal anlamda hem de gerçekten büyükşehir. O nedenle pek değinmeyeceğim.

ÜNYE; Ünye' de upuzun bir plaj var, Çamlık mevkiinden başlar, 7-8km uzanır. Deniz henüz ısınmamıştır ama denize girebilirsiniz. Şehir merkezinde Yalı mahallesine gidin mutlaka. Eski Ünye evleri dediğimiz tarihi evler var. Bunlar Ermeniler ,özellikle de Rumlar dan kalmış binalar.
Mutlaka görün derim.
Ünye' de ne yenir derseniz , Çakırtepe' ye çıkın, şehi,r içinden dolmuşla 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Güzel manzarası vardır, orada pide yenir Kiremit köfte de iyidir.

Karadeniz gezisine çıkanların bir yanıılgısı vardır, hemen Rize' ye açılmak isterler. Ordu' yu es geçerler.
Ben hazır Ünye' ye varmışken 60km içerde olan Akkuş' a gitmenizi öneririm. Ünye Akkuş yolu 62km dir ve Akkuş -Niksar arası 40km kadardır ama 1,5 saat kadar çeker.

Ünye-Niksar arasında kalan Akkuş küçücük bir ilçe, Google earth programında ayrıntılı olarak gözleyebilrsiniz.
40'47,34-37,00,03 koordinatlarında.
İlçe küçük bir kasaba, pek bir şey de yok. Ama çevrede muhteşem doğa güzellikleri var. Hani 1 hafta kalsanız ancak gezebilirsiniz. Yeşilin binbir tonu egemendir orada. Ordu' nun meşhur derelerinin yüzlercesini kır yolculuğunda görebilirsiniz. Manzara fotoğrafı için benzersiz bir yerdir.
Bir arabanız varsa kesinlikle gidin derim. Ünye-Akkuş yolu biile insanı etkiler, Akkuş-Niksar karayolu daha da etkiler.
Ama ilçe merkezinde oyalanmayın, çünkü bir şey yok. Fazla dolaşma imkanınız olmasa bile Argan yaylasına ilçe merkezinden 20-30 dakikada ulaşabilirsiniz. Kertil denen bir piknik yeri var, hala faaliyet gösteriyor mu bilemiyorum, ilçe merkezine 2km mesafede.
Akkuş' a gitmişken Çamiçi yaylasına da gitmek lazım ama rotanızdan fazla sapmış olursunuz.
Akkuş-Ünye arasında dumantepe denen bir mevki var, orada kebap oacağı var bir tane, yolun solunda, Rakı-Kuzu pirzola mükemmeldir. Rakıyla aranız iyiyse içmeden geçmeyin

----
Akkuş' a rotadan sapma pahasına gidin derim, en azından sabah 7-8 civarı gidip akşam Ünye' ye geri dönün.

Karadeniz sahilindeki ilçelerin büyük kısmı benzerdir, hepsine uğramaya çalışmayın.
Karadeniz i gezenler hep sahildeki ilçeleri gezer, birbirinin benzeri olan ilçeleri görmenin çok anlamı yok, içerdeki ilçeleri ihmal etmemek lazım.

Ünye' den sonra Fatsa gelir, zaten çok yakınlar. Ünye' yi gezdikten sonra fatsa yı gezmemek olmaz. Ama Ünye' de 1 gün geçirdikten sonra orada da 1 gün geçirmeyin tabi.

Fatsa' dan sonra iki seçeneğiniz var;
-Ya yeni yapılan otoyoldan 30 dakikada Ordu' ya varmak,
-Ya da eski yoldan 1,5 saatte Ordu' ya varmak. İkincisini tercih edin. Türkiye' de görüp görebileceğiniz en muhteşem yerlerden birisidir, Bolaman virajarı. Yol üstünde et lokantaları ve meşhur uzun saçlının yeri var. Uzun saçlının ülkemizdeki en güzel çayı yaptığı söylenir, doğrudur. Ama kahvesi de güzeldir

Bolaman virajlarında mükemmel manzaralar çekebilirsiniz.

Daha sonra sırasıyla Perşembe ve Ordu geliyor. Ordu ve Perşembe zaten 10 dakika . Perşembe şirin bir ilçe.
Ordu' da boztepe ye çıkılır. Güzeldir.

Ordu' dan sonra Giresun ve Trabzon' a kadar irili ufaklı bir sürü birbirine çok benzeyen ilçe var. Birini gezerseniz hepsini gezmiş olursunuz

Giresundan sonra yine iki seçeneğiniz var,
-Ya Giresundan 20-30 km sonra Gümüşhane yoluna sapıp oradan Bayburt üzerinden Erzurum a gideceksiniz, Erzurum dan Artvin e geçme şansınız var, oradan da Trabzon a dönebilirsiniz.
-Ya da Trabzon a gideceksiniz.

Bence ikincisini seçin. Trabzon' da nereler gezilir? Akçaabatta köfte yenir.
Sümela manastırına mutlaka gidilir. Manastır Trabzondan 20-30 dakika içeriye gittikten sonra karşınıza çıkan Maçka ilçesinde. Maçka' -manas

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:26 - İp: 81.***.**7.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu arada ülkemizi gezen bir Alman gezginin hazırladığı site de size yardımcı olur. Onun rotası çok mantıklı bir rota.

http://www.pbase.com/dosseman/root

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:28 - İp: 81.***.**7.49
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili buffalo o kadar muhteşem öyle güzel anlatmışsın ki şimdi arabaya atlayıp gidesim geldi.

Bilgisayarıma kopyaladım.

Karadenize daha hiç inemedim ama indiğim zaman mutlaka tavsiyelerine uyacağım.

Bizim vosvos derneklerinin yayla organizasyonu oluyordu ona katılırsam eğer dönüşü free değerlendirmek istiyorum.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:53 - İp: 213.***.**2.98
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle zahmetinize teşekkür ederim,
çok detaylı ve faydali bilgiler var, yazıcıdan alıp yanımda götüreceğim.
Dosseman'ı biliyorum, hatta divriği'de onun fotografları nedeniyle uğrayacağım bir gün.
Artvin'e kadar olan rotada çok güzel yerler belirlediniz, mümkün olduğunca çoğuna uğrayacağım. Çayı çok severim, çok yerde çok çeşit çay içtim, bence dünyanın en güzel çayı Rize'den geliyor. Şahsen en güzel çayı (şimdilik) Sinop'ta deniz kenarındaki avcılar kulübünde(aslında bir balıkçı lokali) içmiştim. Çayı güzel dediğinize göre Uzun saçlı'yı bulup çay içmek şart oldu.
Artvin-arhavi kalesini fotograflamam lazım, oradan Kars'a Ani'ye bir kez daha gitmek istiyorum. Erzurum kalesi de fotograflamam gereken bir yer, son gidişimde tadilat vardı, istediğim fotografı çekememiştim.
Üzerinde çalıştığım proje nedeniyle Sinop, Trabzon, Artvin, Ardahan, Erzurum ve Bayburt'tan geçmem lazım. Gerisini keyfimize göre dolaşacağız. Yazdığınız bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Çok yararlı olacak.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:00 - İp: 85.***.**1.161
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

yazıcı alsaydım bende yazıcıdan cıktı alacaktım. Bu sene kesin karadeniz gitmeliyim

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:02 - İp: 88.***.**8.164
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ben bi kenara kopyeleyim bari..
bu kadar övgü aldığına göre hoş bişiler yazıyordur..
şu an okuyup anlayacak zihinsel takatim yok sanırım.
bufalo saolasın.. bende bir ara ılgazı yazayım misilleme olaraktan.. hoş bir atışma çıkabilir.. herkes bildiği yerle karşılık verir sana..

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:09 - İp: 88.***.**7.170