dadasnazim
dadasnazim (üye)
İstanbul / Amatör

Bu Manzara İnsanın Canını Acıtıyor.

ÇOCUKLARININ YEMİN TÖRENİNE ALMADILAR

8 Kasım 2008 22:10
Manisa'daki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine, 40 yaşın altındaki başörtülü asker yakınlarının alınmadığı iddia edildi
Türkiye'nin dört bir yanından çocuklarının mutluluğunu paylaşmak için gelen aileler, yemin törenini tel örgünün arkasından seyretmek zorunda kaldı. Kendilerine çifte standart uygulandığını belirten asker yakınları, "Bizi başörtülü olarak içeriye almıyorlarsa, o zaman evlatlarımızı da askere almasınlar." diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Türkiye'nin dört bir yanından Manisa'da vatani görevini yapan çocuklarının yemin törenine gelen aileler, günlerce yemin törenini bekledikten sonra sabahın erken saatlerinde geldikleri nizamiye önünde kuyruğa girdi. Ancak asker yakınları içeriye alınırken yapılan kimlik kontrolü sırasında ilginç bir olay yaşandı. Asker yakınlarının iddiasına göre kimlik kontrolünda, 40 yaşın altında olan başörtülü bayanlar içeriye alınmadı. Uygulama karşısında şaşkınlığını gizlemeyen asker yakınları yakınlarının yemin törenini tel örgülerin ardından izlemek zorunda kaldı. Maruz kaldıkları uygulamanın büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden aileler, bu muameleyi haketmediklerini söylediler.

57 YAŞINDAKİ HALAMI ALDILAR, BENİ ALMADILAR

Kardeşinin yemin töreni için geldiğini söyleyen Rabia K., yaşadıklarını şöyle anlattı: "Nizamiyede görevli askerler, 40 yaşından küçük başörtülü hanımların, başını açmadan içeriye giremeyeceğini söyledi. Yanımda 57 yaşındaki halam vardı, onu aldılar. Biz de diğer mağdurlarla birlikte az ileride, tel örgü arkasından töreni seyretmek zorunda kaldık. İçim burkuldu."

amacım sitede ortalığı karıştırmak değil....lütfen yanlış anlamayın....

nasipse bende aralıkta vatani görevimi yapmak için askere gideceğim.....hemde seve seve....

aynı şeyleri bende mi yaşayacağım.....düşünün kahramanca vatani börevinizi yapıyorsunuz....anneniz yemin törenine alınmıyor...ablanız yemin törenine alınmıyor....eşiniz yemin törenine alınmıyor.....bu durum sizin canınızı acıtmaz mı....

Tarih: 9 Kasım 2008, 00:08 - İp: 85.***.**0.172
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Okyanus;
Rus ayısı italyan tilkisi gibi birşey olduğunu sanmıyorum
Sanmak ya da sanmamak keyfine kalmış kimin umrunda? Aslolan var olduğu.

Sembol kullanma başka şey, sembolleri putlaştırma daha farklı birşey. Nedir yani milliyetçi olmak için illaki Kurt gibi hareketler mi yapmak lazım. Aynı Almanlar kartalları inceleyip, onlar gibi yaşamaya kalkmamıştır herhalde, ya da ne bileyim kafa tokuşturma, pençe selamı gibi hareketleri olduğunu da sanmıyorum. Ya da İngilizlerin Aslan gibi kükreyerek selamlaştığını hiç sanmıyorum. Afrikalılar ise cidden belirli hayvanlara taparcasına anlam yüklerler, ateş dansları şeklinde ibadet ederler vs. Senin savunduklarınla paralellik var yani.

Kendi kafamızdan bir ileri toplum yaratıp da olmayan hayal ürünümüze özenmeyelim.

Bu ileri toplumu biz kendi kafamızdan uydurmadık, ulu önderimiz Atatürk miras bıraktı. Ama sen geri kalmışlıktan memunsan, o da kendi tercihin, kafanıza göre uydurduğunuz geri toplumunuzda buyrun yaşayın.

Kurt simgesi bir ideolojinin simgesi değildir. Paraların üstüne bozkurt resmi bastıran (1926 larda falan çıkmış 5 lira veya kağıt beş kuruş olması lazım ) Atatürk mhp li değildi. Bozkurt Türklüğün simgesidir.

Atatürk ün paralara bozkurt bastırması, güneş dil teorisi araştırmaları, ya da Nihat Atsıza, İstatistik enstitüsü emrine verilerek Türkiyenin dört bir yanında kulaç ve kafatası ölçümü yaptırılması, millileştirme çalışmalarıdır, bu çok farklı bir konu. Kurt simgesi bir ideolojinin simgesidir, Ergenekon destanının neden yazıldığını bilmiyorsan, ya da gerçekten inanıyorsan o ayrı tabi. Yusuf Akcuralar, Yahya Kemal Beyatlılar ın az emeği geçmedi bu ideolojinin oluşması için.

Tarih: 19 Kasım 2008, 13:46 - İp: 78.***.**5.148
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

t yaman sanmıyorum derken, kafadan sallamış olmamak manasında söyledim. Ne Rusya ya gittim ne İtalya ya, ne de ayının Rus milletinin simgesi ne de tilkinin italyan milletinin simgesi olduğuna dair birşey okumadım. Kafadan sallamayalım, sen ayının tarihte rusların simgesi veya tilkinin tarihte italyan milletinin simgesi olduğuna dair birşey biliyorsan biz de öğrenelim.

Sembolleri putlaştırma diye birşey yok. bunları bizim kafamızda putlaştırdığımızı düşünmekle bir nevi sen putlaştırmış oluyorsun.

Bazı gereksiz şeylerde yazmışsın. Cevap veriyim de ayıp olmasın bari. Kimsenin kurt gibi davrandığı falan yok. Merak etme bizim de en az senin kadar aklımız başımızda.

Bazı milletlerin tarihten gelen bazı simgeleri vardır. Bunun illaki mantıklı matematiksel bir açıklamasının olması gerekmez.

Ergenekon efsanesi de tümden yalan veya efsane değildir. Çinli vakanüvislerin yazdıklarını inceleyen bir fransız da bu olayın gerçekten yaşanmış olduğu kanısındadır. Çin belgelerinde Türklerin yaşadığı böyle bir olay anlatılmaktadır. Tabi senin kadar kesin bilgili olmadığı için bu bilim insanı da sadece "kanısındadır". Çünkü çinliler her yıla ait olayları kayıt altına almış ve arşivlemişlerdir.

Herneyse tümüyle efsane olsaydı dahi değerinden birşey kaybetmeyecekti. Tarih boyunca Türklerle özdeşleşmiş ve Türklerin timsali olmuş bir simgedir bozkurt.

Biz ileri bir ülke olsaydık meselesi de şu. Bunu kahvedeki adamlar da söylüyor. Çoğu bulunduğu vilayetin dışına dahi çıkmamış insanlar da. Sanırsın ki adamlar senelerce diyar diyar gezdiler ileri ülkeyi geri ülkeyi bir güzel tetkik ettiler. Şimdi sen kafandan ileri ülkede böyle hayvan sembolleri falan milli bir sembol olarak kullanılmaz diye birşey düşünüyorsun. Ama yok öyle bir şey. İstersen alman eyalet bayraklarını da bir incele. Pek çoğunda bir sürü hayvan sembolü görürsün. Bir şekilde o insanlar o hayvanları kendi sembolleri olarak görmüşlerdir. Bu bir efsaneden kaynaklanmış da olabilir başka bir sebepten de. Yani afrikanın ilkel kabilelerine mahsus bir durum değil. Hayvana tapınmakla bir ilgisi yok söylediklerimin. Herhalde bu kez anlamışsındır artık. sanıyorum.. Dolayısıyla senin kafandaki ileri ülke tanımıyla uyuşmuyor gerçeğin kendisi.

Bozkurt simgesi bir ideolojinin simgesi değildir tekrar söyleyim. Türklüğün simgesidir. Tarihte böyledir bu. Nitekim Atatürk te bunu bildiği için bozkurt simgesini pekçok yerde kullanmıştır. Mesela posta pullarında, parada, kendi masasının üstündeki zil de. Ayrıca Atatürk e yabancı ülkeler tarafından yine bozkurt resmi vs. gibi hediyeler de gönderilmiştir. Adalet Bakanı Mahmut Esat'a Bozkurt soyadını bizzat Atatürk vermiştir vs.vs..

Bu simgeyi bugüne kadar mhp lilerin sahiplenmiş olması da onların ayıbı veya kusuru değil. Olsa olsa mhp liler dışındaki Türklerin eksikliğidir.

Ergenekon destanı sonradan yazılmamıştır. Çin kaynaklarında vardır bu olay. Kaldı ki sadece destan olsaydı bile farketmezdi. Bir milletin milli kültürünü ve benliğini oluşturan şeyler destanlar hikayeler türküler şiirler gibi çoğunlukla manevi ürünlerdir.

İdeoloji ideoloji diyorsun. Bozkurt hangi ideolojinin simgesi gerçekten merak ettim. Söylersin de öğreniriz umarım.

Tarih: 19 Kasım 2008, 20:50 - İp: 85.***.**5.248
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Müslümanlar için Hz. Muhammed(S.A.V) son peygamberdir. Ama bazıları için değil anlaşılan…
“Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’a biz o kadar bağlıyız ve aşığız ki bizim için adeta ikinci peygamberdir”

Bu sözler AKP Aydın il başkanı İsmail Hakkı Eser aittir!...
Aydınpost bknz.
Etikhaber bknz.

t_yaman yücelik diye kastettiğin böyle bir şeymi?

#mechul75' tarafından 19.11.2008 22:09:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2008, 22:02 - İp: 78.***.**0.39
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

t yaman sanmıyorum derken, kafadan sallamış olmamak manasında söyledim. Ne Rusya ya gittim ne İtalya ya, ne de ayının Rus milletinin simgesi ne de tilkinin italyan milletinin simgesi olduğuna dair birşey okumadım. Kafadan sallamayalım, sen ayının tarihte rusların simgesi veya tilkinin tarihte italyan milletinin simgesi olduğuna dair birşey biliyorsan biz de öğrenelim.

Okyanus;
Bilmediğin herşeye "kafadan sallanıyor" diyene kadar çok basit şekilde google da arasan aşağıdaki linlki bulurdun. Bu daha çıkan ilk link. Ben bunları öğrendiğimde internet yoktu Türkiye de. Rusya ya gitmeye gerek yok şimdi ne kolay herşey. SSCB yıkıldığında çıkan Coca Cola reklamını hatırladım şimdi. İki Beyaz Ayı kolalarını tokuşturup, havai fişek gösterisi izliyordu.

Rus Ayisi Linki

Bazı gereksiz şeylerde yazmışsın. Cevap veriyim de ayıp olmasın bari. Kimsenin kurt gibi davrandığı falan yok. Merak etme bizim de en az senin kadar aklımız başımızda.
İnşallah seni kafa tokuştururken ya da pençe tokası filan yaparken görmem.

Aslında yazdıklarımı sen tam olarak anlamamışsın. Hayvan sembolleri ile ilgili bir alıp veremediğim yok hatta Kurda "it" denmesini doğru bulmadığımı belirtmiştim ama tam okumamışsınız ilk yazımı. Ben Kurdun vasıflarını sıralayarak kurdun çok yüce bir hayvanmış gibi gösterilmesini yadırgadım, hala da aynı fikirdeyim. Sen bana göstersene o hayvan sembollerini kullanan Almanların pençe selamı filan yaptığını.

Ergenekon efsanesi de tümden yalan veya efsane değildir. Çinli vakanüvislerin yazdıklarını inceleyen bir fransız da bu olayın gerçekten yaşanmış olduğu kanısındadır. Çin belgelerinde Türklerin yaşadığı böyle bir olay anlatılmaktadır. Tabi senin kadar kesin bilgili olmadığı için bu bilim insanı da sadece "kanısındadır". Çünkü çinliler her yıla ait olayları kayıt altına almış ve arşivlemişlerdir.

Hadi canım sende. Kimmiş bu Fransız bilim adamı çok merak ettim. Cidden araştırmak isterim, ama söyleyeyim hemen de inanacak değilim.

Ergenekon destanı sonradan yazılmamıştır. Çin kaynaklarında vardır bu olay. Kaldı ki sadece destan olsaydı bile farketmezdi. Bir milletin milli kültürünü ve benliğini oluşturan şeyler destanlar hikayeler türküler şiirler gibi çoğunlukla manevi ürünlerdir.

Üzgünüm hayallerini yıkmak istemem ama maalesef sadece bir destandır ve sonrada yazılmıştır. Ancak Destan olması elbette onu çok da değersiz kılmaz elbette manevi bir değeri vardır bunun aksini hiç iddia etmedim. Ve evet bak sen de yazmışsın, millette milli benlik ve şuur oluşturmak için yazılmıştır. Ümmetçiliğe alışmış bir millete, milli benlik kazandırmanın çok kolay olmadığı kesin. Tabi inanmak inanamamak sana kalmış.

İdeoloji ideoloji diyorsun. Bozkurt hangi ideolojinin simgesi gerçekten merak ettim. Söylersin de öğreniriz umarım.
Pantürkizm yani Turancılık. Bence savunduğunuz fikirleri biraz daha araştırarak savunun.

Mechul;
Müslümanlar için Hz. Muhammed(S.A.V) son peygamberdir. Ama bazıları için değil anlaşılan…
“Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’a biz o kadar bağlıyız ve aşığız ki bizim için adeta ikinci peygamberdir”

Evet tam anlamıyla bu işte. Saçmalamanın ve putlaştırmanın zirvesi diyebilirim.

#t_yaman' tarafından 20.11.2008 10:43:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2008, 08:09 - İp: 78.***.**5.148
okyanus.
okyanus. (üye)

t yaman sen o verdiğin linki okudun mu? okuduysan da ne anladın ? Sen o verdiğin yazının tercümesini yaz bende okuduğuna birşey anladığına inanayım.

EFSANE SANILIYORDU

Bu olay 439 yılında geçti. Bu tarihte Çinlileşmiş Türk asıllı, Türklerin Tabgaçlar dediği Kuzey Liang hanedanı, Çin’in bu kesiminde imparatorluk kurmuşlardı. Kendileriyle aynı sülaleden inen Göktürkler’i kılıçtan geçirdikleri anlaşılır. Özetlediğimiz olay, İslam devri tarihlerinde yazıldığı şekliyle, Türkler’in bir destanı, yani efsane sanılıyordu. 1864′te Fransız sinologu (Çince bilgini) Stanislas Julien, 6.000 ciltlik Pien-o-tien adlı Çin kronikinde bu olayı bulup Fransızca’ya çevirince, tarihi ve gerçek bir vak’a olduğu anlaşıldı. Bilindiği gibi Çin kronikleri yıl yıl vak’a-nüvislerce tutulduğu için, verdikleri bilgi kesindir (Stanislas Julien, Documents Historiques sur les Tou-kious T(Turcs), journal Asiatique, Paris 1864, VI. Seri, cilt II, s.348-9, tam tercümenin metni: III, 325-67, 490-549, IV, 200-42, 391-430, 453-477).
Türk milletinin exodus’u (hurûc’u olan Ergenekon’dan çıkış, 535 yılındadır. Şu halde Türkler, Ergenekon’da 96 yıl yani 3 nesil (kuşak) kalmışlardır. Çoğalmışlar, büyük demir madeninin hemen yanında yaşamışlardır. Ergenekon’a Giriş’te Türkler’in başında Göktürk prensi Bilge Şad vardı. Ergenekon’da ölünce yerine oğlu Tavu Şad geçti ve önce yabgu (kral), sonra uluğ-yabgu (büyük kral) unvanlarını aldı. Tavu’nun yerine oğlu Bumın geçti. ( Kaynak : www.bilim.org )

Hadi canım bende.

Fransız bilim adamı Stanislas Julien. Documents Historiques sur les Tou-kious T(Turcs), journal Asiatique, Paris 1864, VI. Seri, cilt II, s.348-9. Fransızcadan bize de tercüme edersen bizim gibi cahillerin de duasını alırsın.

Konuyu saptırma. Mesele kurt gibi yaşamak değil. Konu baştan bu yana bozkurt un Türkler için nasıl bir simge olduğu konusu. Konuyu cıvıtıp meseleyi pençe selamı şuna buna getirme.

Kafa tokuşturma meselesine gelince. Ben kafa tokuştururum. Tıbben de faydalı olduğu kanaatindeyim. Onu da açıklarım ayrıca.

Üzgünüm hayallerini yıkmak istemem ama maalesef sadece bir destandır ve sonrada yazılmıştır.

O zaman sorayım ne zaman ve kim tarafından yazılmıştır. Şimdi benim kaynağın üstüne atlayıp çinliler yazdı deme sakın

Pantürkizm yani Turancılık. Bence savunduğunuz fikirleri biraz daha araştırarak savunun.

Turancılık ideolojisi ne zaman ortaya çıktı ? Google bakmadan cevap ver Bu destan ne zamandan beri var. İki tarihi yan yana koy. Söylediğin kendine inandırıcı gelecek mi?

Atatürk turancı değildi. Enver paşa turancıydı. Bozkurt bir ideolojinin yani Turancılığın simgesidir dediğine göre, Bozkurt simgesini çok kullanan Atatürk de Turancımıydı. Google bakmadan cevap ver

Tarih: 20 Kasım 2008, 12:13 - İp: 85.***.**5.248
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bi saattir okuyorum, neyi tartıştığınızı anlamadım..
ama allah için iyi yazıyorsunuz ha..

bu arada hayvanları en çok yüceltenler kızılderelilerdi..
bi alakası varmı bilmiyorum ama aklıma geldi..

Tarih: 20 Kasım 2008, 12:40 - İp: 88.***.**1.167
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

The Russian Bear is a national personification for Russia
Ne demek bu okyanus, sen çevirsene şunu. İngilizcesini anlamadıysan alttaki resimlere bak, senin için onları da koymuşlar.

Konuyu saptırma. Mesele kurt gibi yaşamak değil. Konu baştan bu yana bozkurt un Türkler için nasıl bir simge olduğu konusu. Konuyu cıvıtıp meseleyi pençe selamı şuna buna getirme.

Dedim ya konuya ortadan dalıp neye istinaden yazdığını da unutmuşsun. Konu Bozkurdun Türkler için nasıl bir simge olduğu konusu filan değil (en azından buna hiç muhalefet etmedim), Meçhulun Kurt için yazdığı olanca şeyi saçma bulmamı ifade etmem. Sen konuyu sapıtıp başka başka yerlere getirdin. İşine gelmeyince hep yaptığın iş zaten.

Kafa tokuşturma meselesine gelince. Ben kafa tokuştururum. Tıbben de faydalı olduğu kanaatindeyim. Onu da açıklarım ayrıca.

Tıbben faydalıymış . Oldu canım ben almayayım ama size kolay gelsin.

Atatürk turancı değildi. Enver paşa turancıydı. Bozkurt bir ideolojinin yani Turancılığın simgesidir dediğine göre, Bozkurt simgesini çok kullanan Atatürk de Turancımıydı. Google bakmadan cevap ver

İşinizi gücünüz düz mantık. Atatürk elbette turancı değildi. Atatürk Komünist de değildi ama Türkiye Komünist Partisini kurdu. Ben Atatürk ün neden bozkurt sembollerini kullandığını açıklamay çalıştım. Anlayana, hem de Türkçe.

Tarih: 20 Kasım 2008, 12:44 - İp: 78.***.**5.148
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

benimde soyadım tatarca kurt anlamına geliyor...

bizim atalar 93 rus harbinde sürgün yemişler o zamanlar kırımda yaşarlarmış 1877-1878 yılları savaş yılları olduğuna göre o zamanlarda gelmişler demekki en kesin tarihi ile birlikte ta o yıllarda bile Kurt Türkler için önemli bir hayvanmış.

yalnız şimdi bu duruma üzüleyimmi sevineyimmi onu çözemedim...

Tarih: 20 Kasım 2008, 13:11 - İp: 212.***.**8.38
okyanus.
okyanus. (üye)

The Russian Bear is a national personification for Russia

Bu yazdığının senin söylediğinle alakası yok. Sen o yazıyı tümden tercüme etsene. Neden bahsediyor orda. Personification ne demek. Bir de ingilizce dersine başlamayalım.

Atatürk ün Türkiye Komunist Partisi ni kurduğunu da ilk defa senden duyuyorum. Google da bir daha ara. Tkp mustafa suphi yaz da çok arama. O da mustafa bu da mustafa diyerek mi böyle bir sonuca vardın ??

Atatürk turancı olmadığı halde bozkurt simgesini kullandıysa demekki bozkurt simgesi turancılığın simgesi değil. Bin yıllardır var olan bir simge. Turancılık dediğin fikrin geçmişi 100 yılı bile bulmaz.
Fransız bilimadamına ne diyorsun ? Bilmediğim konularda çok sallamayım diyorsundur herhalde. Yada pay bırak. Kıvırma payı.

Tarih: 20 Kasım 2008, 13:12 - İp: 85.***.**5.248
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

o değilde mechul ben senin yaptığın şu "kurtun başı boş sürüye saldırmakla insanlara vermek istediği mesaj" saptamana takılıyım hala..

kusura bakma ama biraz saçma geldi bana..
ama inan çokta naif bir saptama..
sanamı ait yoksa daha önceden ünlü bir düşünürün makalesi falan mı ?

bence her insan bir hayvanata meyleder.. yada bir hayvanatı benimser..
bunun ilkellikle yada başka birşeyle alakası yoktur..

kendimce bazı sebeplerden dolayı kargaya özel bir hayranlığım vardır.
istediğiniz gibi dalga geçebilir yada yakıştırmalar yapabilirsiniz.
şu ara içinde bulunduğum açmazı buna bağlayıp burnumun nereye gömülü olduğu yerle ilgili bir takım şüpheler bile taşıyorum.

bence tartışmayı artık bozkurttan çıkartalım.. coğrafyamızın zengin habitatında envayi çeşit güzellik vardır.
misal tek eşlilik konusunda insanların yunuslardan alacağı dersler olduğunu düşünürüm..
Yunus.. ne güzel bi yaratıktır yahu..

Tarih: 20 Kasım 2008, 13:34 - İp: 88.***.**1.167