luciferman
luciferman (üye)
İstanbul / Amatör

Vesikalik Fotoğraf Mağdurluğu...

Merhaba. Öncelikle amatör bi fotoğrafçıyım ve burada yaşadığım sorunu paylaşmak ve öneri alarak bu sorun üzerinde fikir alışverişi yapmak istiyorum.

Ben bir kaç gün önce daha önce yaptığım bi şeyi yaparak, annemin vesikalık ihtiyacı olduğundan evde kendi zevkine göre pozlarını çekip, vesikalık formatına koyarak, normal bi şekilde basılsın diye yanında 20 tane daha fotoğrafımla birlikte bir fotoğrafçıya gittim.

Fotoğrafçıdan bütün elimdeki fotoğrafları ufak boyutta standart olarak basmasını istedim. Normal basım için 350 kuruş istendi. Ok dedim. Yalnız basılacak fotoğraflara bakan kişi içlerinde birinde vesikalık şekilde hazırlanmış jpeği görünce bunun fiyatının 5 ytl olacağını söyledi bana.

Durum garip geldi çünkü, bu vesikalık gibi duran şey de diğerlerinden farklı olmayan bir resimden ibaret.

Ortada ne bir emeği ne de bir zahmeti ne de harcamısını zorunlu kılacak bir durumu yok olduğu halde bunu anca diğerlerinden kat kat pahalı bu rakam dahilinde basacağını söyledi.

Ordan çıkıp bi başkasına gösterdim, o da aynısını söyledi ve ben de bir başkasına gittim...

Burada öğrenmek istediğim bu durum etik olarak doğru mudur?

Bu bi vesikalık olması, bu vesikayı kendinin çekmiş gibi emek harcadığı ve para talep edeceği manasına gelir mi?

Yada sizlerin daha önce elinizde bulunan ve çok güzel bulduğunuz bir vesikalığı aynı şekilde tarayıp bir araya getirip kopyalama hakkınızın üzerinden bir fotoğrafçının para talep etmesi ticaret ahlakına uygun mudur yoksa bu tamamen bir üçkağıt bir vurgun mudur?

Dinlediğini için teşekkür ederim, bu durum Ünalan semtinde başıma gelmiştir.

Öneri veya haklı haksız bulacak arkadaşların yazışmalarını bekliyorum.

Tarih: 21 Mart 2008, 17:06 - İp: 78.***.**3.150
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

çektirdiğim 6 vesikalığı hatıra olarak taşımıyorum ki
hangi kalite ? yada ne yapiyim o kaliteyi ?
sıradan bir vesikalık olsa ne değişçek ?
en çok hatıra fotolarında kaliteye ihtiyaç duyulması gerekmez mi? çünkü onları saklıyor diğerlerini harcıyoruz

Tarih: 20 Nisan 2009, 09:20 - İp: 85.***.**2.205
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Arkadaşım hiç yurtdışına gitmedin heralde?
O fiyatları nerden duydun anlam veremiyorum.
Amerika da genelde resmi dairelerde fotograf kabinleri olur ve 1 $ ile çalışır bunlar.

Makina seni yönlendirir ve uygun pozisyonu yakaladıktan sonra 5 sn içinde çekimi yapar.
Arka fon beyaz olur ve aynı biyometrik fotograflar gibi rotuşsuz çekim yapar.

Eğer yok illa ben studyoda çektiricem dersen bu studyoların fiyatları da en fazla 3 $ dır.
Bizim fotografçılar gibi rotuş, fon, ten renği filan...
Ordaki sektör makara nın söylediği gibi hatıra fotoğrafı üzerinde yoğunlaşmıştır.

Hatta studyo fotografçıların fiyat listelerinden örnekler vereyim size.

4 adet 45mm x 35mm 1,2 £ (İngiltere)
2 adet 51mm x 51mm 1,8£ (Amerika)
2 adet 47mm x 37mm 1£ (Avustralia)

Vb...

Yani lütfen foruma önünüz boş olduğundan dolayı çok fazla sallama yazı yazmayınız.

#gani_gani' tarafından 20.04.2009 16:24:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2009, 16:10 - İp: 85.***.**5.147
barbaros d
barbaros d (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

selmalar kardeşim o zaman sen bir dijital baskı yapan makine al vsk ve diger fotograf işlerini evinde bas bölece böle sorunun kalmaz

Tarih: 29 Nisan 2009, 15:22 - İp: 88.***.**9.185
fototrendy
fototrendy (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşım fotoğraf çekmesini biliyorsan baskısınıda kendin yap niye fotoğrafçıya gidiyorsun. herkes kendi işine baksın amatörsen amatör fotoğraf çek, vesikalık profesyonel fotoğrafçı işidir. neden fotoğrafçılık profesyonel ve amatör olarak ayrılıyor. herkes kendi işine baksın. (fiatları çok pahalı görüyorsan bastırma yada evinde bas)

Tarih: 30 Nisan 2009, 12:08 - İp: 88.***.**5.242
tekinhalil
tekinhalil (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

gardaş madem zoruna gitmiş bu olay sende al evine 50.000 euro ya makine bas 30 kuruş maliyetine ,çıkar vergi levhanı, çalıştır 5-6 tane eleman, istersen..

neyse sende haklısın,,zaten bu dijital çıktı bu mesleğin sırrı kayboldu böyle insanlar yüzünden ele ayağa düştü..
bu arada
10x15 e dizilmiş vesikalığı 30 kuruşa basan fotoğrafçının aklından da şüphe ederim..

Tarih: 26 Eylül 2010, 20:43 - İp: 85.***.**3.145
blueftelya
blueftelya (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben de uzun zamandır çektiğim fotografları vesikalık haline getirip gidip ucuza mal edip bastırtmayı düşünüyordum.
Ama şurada gördüğüm kadarı ile haksızmışım bu konuda.
Zaten eline makine alan düğün çekiyor, eline makine alan özel işlere gidiyor, evinde baskı aracı olmadıgı halde fotografı baskı haline getirebilmek onu ucuza mal ettiğin anlamına gelmemeli.
Senelerdir bu işe gönlünü vermiş (baba meslegi) insanların elinden bari bunu anlmayalım diyorum.
Saygılar.

Tarih: 19 Ekim 2010, 16:04 - İp: 92.***.**2.213
studyo_hayal
studyo_hayal (üye)
Samsun / Stüdyo Fotoğrafçısı

Üni. fotoları gitti o gitti bu gitti ves. da evde çekilsin herkez kendi işini kendisi görsün fotoğrafçılar ne yapacak peki, az bile almış 10 Tl demesi lazım size o fiyatı veren arkadaşları tebrik ediyorum saolsunlar

Tarih: 22 Ekim 2010, 13:29 - İp: 85.***.**6.228
zesel
zesel (üye)
İstanbul / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 9 Kasım 2010, 15:08 - İp: 88.***.**9.92
cherhat
cherhat (üye)
İstanbul / Firma

Nereye Gidiyoruz...

Tarih: 9 Mart 2011, 18:06 - İp: 85.***.**4.124
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Adamin yaptigi sadece sizin isinizi zorlastirarak ekmek teknesini korumak.
Adamin yaptigi hic ama hic etik degil.

Ben her sen ebir suru vesikaliklarimi PS de duzenlyip uygun sekilde kagitlara yerlestiriyor ve bastiriyorum. Boyle birsey hci soz konusu bile olmadi.

YErinizde olsam buyuk magazalardaki fotograf merkezlerini kullanmanizi denerim.

Tarih: 9 Mart 2011, 18:55 - İp: 192.***.**9.70