luciferman
luciferman (üye)
İstanbul / Amatör

Vesikalik Fotoğraf Mağdurluğu...

Merhaba. Öncelikle amatör bi fotoğrafçıyım ve burada yaşadığım sorunu paylaşmak ve öneri alarak bu sorun üzerinde fikir alışverişi yapmak istiyorum.

Ben bir kaç gün önce daha önce yaptığım bi şeyi yaparak, annemin vesikalık ihtiyacı olduğundan evde kendi zevkine göre pozlarını çekip, vesikalık formatına koyarak, normal bi şekilde basılsın diye yanında 20 tane daha fotoğrafımla birlikte bir fotoğrafçıya gittim.

Fotoğrafçıdan bütün elimdeki fotoğrafları ufak boyutta standart olarak basmasını istedim. Normal basım için 350 kuruş istendi. Ok dedim. Yalnız basılacak fotoğraflara bakan kişi içlerinde birinde vesikalık şekilde hazırlanmış jpeği görünce bunun fiyatının 5 ytl olacağını söyledi bana.

Durum garip geldi çünkü, bu vesikalık gibi duran şey de diğerlerinden farklı olmayan bir resimden ibaret.

Ortada ne bir emeği ne de bir zahmeti ne de harcamısını zorunlu kılacak bir durumu yok olduğu halde bunu anca diğerlerinden kat kat pahalı bu rakam dahilinde basacağını söyledi.

Ordan çıkıp bi başkasına gösterdim, o da aynısını söyledi ve ben de bir başkasına gittim...

Burada öğrenmek istediğim bu durum etik olarak doğru mudur?

Bu bi vesikalık olması, bu vesikayı kendinin çekmiş gibi emek harcadığı ve para talep edeceği manasına gelir mi?

Yada sizlerin daha önce elinizde bulunan ve çok güzel bulduğunuz bir vesikalığı aynı şekilde tarayıp bir araya getirip kopyalama hakkınızın üzerinden bir fotoğrafçının para talep etmesi ticaret ahlakına uygun mudur yoksa bu tamamen bir üçkağıt bir vurgun mudur?

Dinlediğini için teşekkür ederim, bu durum Ünalan semtinde başıma gelmiştir.

Öneri veya haklı haksız bulacak arkadaşların yazışmalarını bekliyorum.

Tarih: 21 Mart 2008, 17:06 - İp: 78.***.**3.150
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Beni kasdediyorsan ben sataşmıyorum..
Hatta benim sorunum yok. Ben o kartı 40 kuruşa çıkardım.
Ve bundan çıkardığım kişi gocunmadı. Çünki yanında 50 tane 30x40 ve 30x45 fotoğraf (manzara)çıkardım..
Benim dediğim şu, bunlar da olmasa ne olacak.
Evimde fotoğraf yazıcım var. Ama ben bir şeylerle uğraşmak, birşeyleri yapabilmek, gelişmek istiyorum.
Fotoğrafçıya gittiğimde şunu nerede çektin, şöyle olsaymış vb 10-15 dakikalık sohbet o kadar keyifli ki.. Ekranda dikkat etmediğim hatalar, grenler, renk, karta basmazsan göremezsin.
Fotoğrafçı bunu benden esirgeyecekse yolu açık olsun.

İki sene önce saklı kente (fethiye) gittim. Suyu geçerken fotoğrafçılar siper almış, çektiler. Bende de makine var. Dönüşte panoyu buldum. Fotoğrafımı aldım. 15x21 3ytl. Güneşin altında, suyun içinde çalışmanın emeği de dahil.

Memlekete gidince düzenlediğim birkaç tane çıkarayım dedim. tanesi 6ytl dediler. Siz upraşmayacaksınız, ben düzenledim dedim. Farketmez 6 ytl.. Peki kalsın o zaman deyip çıktım..

Ankara da 50 kuruşa çıkarmıştım halbuki.

Bizler tüketiciyiz. Sizler bizim için varsınız.. Ama şunu diyorsanız,
Arkadaş,
vesikalık için gel,
nişan için gel,
düğün için gel,
toplantı için gel,
video çekimi için gel...

Amaaaaa
Bana fazla para kazandırmayacak, hatta asabımı bozacak angarya işler için gelme... Onu da siz bilirsiniz..

Ben bana bu imkanları sağlayan arkadaşlara (stüdyo) teşekkür ediyorum..

Burada olay şu. Gerçekten stüdyolarla yapıcı bir diyaloğunuz olursa sorun yok zaten.. İşinizi hallediyorlar.
Ama kırk yılda bir vesikalık fotoyla gitmemek şartıyla..

Bu da onların hakkı diye düşünüyorum..

Ama makinesi olmayan, yada küçük bir makinesi olan, küçük ilçedeki tek makine olan fotoğrafçılar farklı.

Hatta tek makineyse ilçede...
200 milyara aldım ben bu makineyi...
200 milyar saydım...
Dükkan...
Personel...
O flaşlar varya....
Fotoğraf makineleri...

Küçük dükkanında başka fotoğrafçını vesikalığını korsan yazılımla büyütüp, başka stüdyoda bastırıp, ucuz çerçeveyle filanca fiyata satınca emekçi oluyorsun..

Ben arkadaşıma bi halta yaradığımı gösterebilmek için yaparsam, emek düşmanı oluyorum..

Kusura bakmayın, dünyanın en zengin insanı bile olması gerekenden fazla olduğunu düşündüğü bir şeye fazla para ödemek istemez..

Yazın dolmuşta turist sürücüye sormaz dolmuş parasını. Müşteriye sorar. Çünki kazıklanmak istemez..

Bir de o açıdan bakın. Yoksa 1 milyara makina alan masrafına da katlanır..

Saygılarımla..
Uzun oldu konudan konuya geçmiş olabilirim.

Tarih: 25 Mart 2008, 15:32 - İp: 88.***.**5.67
fotonevzat
fotonevzat (üye)
Uşak / Firma

arkadaşar yazıların hepsini okumadım çunku okudukca kahroluyorum konuyu açan arkadaşa yazıyorum

5,00 lira diyen fotoğrafcı arkadaşları tebrik ediyorum diğer ucuz baskı yapan arkadaşlarıda şiddetle kınıyorum bu ucuz baskı yapan arkadaşlar birer birer stüdyolarını kapatakcaklar ozaman kıme baskı yaptıracaksınız elbette pahalı basan para kazanan arkadaşlara ama iş işten geçmiş olacak ozamanda 5 liraya bastırmadığın işi 15 lira diyecekler o günleride göreceğiz

Tarih: 26 Mart 2008, 13:05 - İp: 88.***.**3.77
designed44
designed44 (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kardeş neden kendini üzüyorsun git minilab al kendi baskını kendin yaparsın

Tarih: 26 Mart 2008, 14:09 - İp: 88.***.**7.143
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

yazmamak için çok bekledim artık yeter yeter

mydemir09 foto aslı neden etin fiyatını sorsun?? etin kilosu 15 ytl burda yemekte 5 ytl malatyada 8 adet vs liste fiyatı 10 ytl arkadaşım 5 ytl istemiş neden zoruna gitmiş ?

yemek etin üçte biri arkadaşımda üçte birini istemiş çok bişey istememiş bence kim olduğunu bilsem ara teprik ederim kendisini.

Luciferman sen kendin 50 -60 bin ytl para bir makineye bağladığını var sayalım. sen basarmısın basarım diyorsan yalan söylüyorsun inanmam.

ondan sonrada burda yazmak kolay atıp tutun ohhhhhhh
bunun neresi haksız.

sizler yada sizin gibi düşünenler kendim çeker karta dizer götürür bir keriz bulur basarım aklınızca kendinizi uyanık bizleride keriz yerine koymanız. değilmi
flassv yazmış 140 bin mark bağlamış yazık günah değilmi. bizlere 10 yıl önce azparamı sence 140 bin mark.
turnusol bu vermiş olduğun örnekler sana yakışmıyor ayıp kendine gel bizleri görmesende tanımasanda sonuçta insanız sende insansın. unutma biz her canlıyı severiz yaratandan ötürü.

Tarih: 26 Mart 2008, 15:14 - İp: 88.***.**8.248
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

lucıferman,

Sen yine şanslısın,kafana göre bir vesikalık (tabi vesikalıksa) çeker ve bu fotografı Türkiyede ki her resmi kurumda kullanabilirsin ve kimsede bu ne ya demez.Ama avrupada yaşamış olsaydın buna imkan yoktu,çünkü vesikalık fotografların devlet tarafından belirlenmiş bir standartı vardır (kadraş,ışık,mm.....) bunun dışında çekilmiş fotograflar geri gönderilir ve işin yapılmaz,nedeni basitti;Vesikalık fotograf bir insanın kimlik numarasıdır en azından bazı toplumlar böyle düşünür.Bu standartta ki fotografıda fotografcıdan başkası çekemez,gerçi şimdi dijital makinalar çıktı,sahip olan herkes fotograf çekmesini on dakikada öğreniyor,onuda yapar benim yurdum insanı,beceriklidir.

Tarih: 26 Mart 2008, 15:16 - İp: 88.***.**4.51
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

(ticaret ahlakına uygun mudur yoksa bu tamamen bir üçkağıt bir vurgun mudur?) yada bu sizin cin olmanızmıdır fotoğrafçıya para yedirmemek için sizin cinliğinizmidir diye sorarım bende.herkes sizin gibi yapsa fotoğrafçı ne yapsın kapatsınmı dükkanını yada ne b... yesin

Tarih: 26 Mart 2008, 15:30 - İp: 88.***.**9.113
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Diğer konularda fotoğrafçılar topik açmış..
Vesikalığı kaça çekiyorsunuz diye..

Peki o zaman bu vesikalık neden heryerde farklı fiyata çıkar.. Neden bir şehirdeki fotoğrafçılar aralarında anlaşıp yeminler ederek şu fiyattan aşağı çıkarmayacağız diye anlaşırlar..

Neden fiyatlarınızı belirleyen bir odanız yada kurumunuz yok..

Neden Ankarada 50 kuruşa çıkardığım aynı fotoyu Çorumda 6ytl ye çıkarayım. 6 fotoğraf için ankaraya gitsem daha ucuza geliyordu. Ankaray bileti de dahil.

Hatalı şimdi Ankaradaki mi...

O zaman devlet yerli üreticiyi korumak için buğday filan ithal etmesin, ekmeği 6 milyon liraya yiyelim..

Dünya değişiyor, rekabet heryerde.

Tarih: 26 Mart 2008, 16:42 - İp: 88.***.**2.68
snapshot
snapshot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

SON NOKTAYI KOYALIM ÇOK UZADİ YAAA
SAYIN LUCİFERMAN VE TURNUSOL BU KADAR BASİT BİR MEVZUYU ÇOK BÜYÜTTÜNZ YAAA
İSTEDİĞİMİZ FİYATA BASIYORUZ 15 YTL DESEK NE OLUR 0,35YTL DESEK NE OLUR PAZAR BİZİM İSTEDİĞİMİZ FİYATI BİZ BELİRLERİZ İŞİNİZE GELMES İSE İŞİNİZE GELEN YERDE FOTOĞRAFINIZI BASTIRABİLİRSİNİZ İLLAKİ İSTDİĞİNİZ FİYATA BASAN YER ÇIKAR SORUN BİZLERDE DEĞİL BU PAZARIN İŞLEYİŞİNDE...
ZATEN SİZ MÜŞTERİLER SEÇİCİ OLURSA ARADAKİ FARK ÇIKACAKTİR 0,35YTL YE BASAN ARKADAŞ PARA KAZANDİĞİNİ ZANNEDER 3-5 YIL İÇİNDE İFLAS EDER 5-10 YTL YE BASANDA 3-5 SONRA TEK OLUR BU SEFER 50 YTL DESE BİLE GIK ÇIKMAZ HERKEZ MECBUR YAPTİRİR...
YADA BU SENARYOLARİN AKSİNE TEKNOLOJİ ÇOK GELİŞİR Kİ ZATEN GELİŞMEKTE HERKES EVİNDE VESİKALIK ÇEKİP BASAR HALE GELİR SORUNDA ÇÖZÜLÜR Kİ KEŞKE TEK SORUN BU OLSA....
TEŞEKKÜRLER....

Tarih: 26 Mart 2008, 21:12 - İp: 88.***.**1.41
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Sayın snapshot..
Zaten mesele konunun büyütülmesi..
Yazdıklarımı okursan sorunum olmadığını görürsün. Ben müşterisine fırsatçı gözüyle bakan insanları anlamıyorum.

Mesleğini ieriye götürmez isen amatörlere kızıp durursun..
Mesleğinde iyi olanın eminim bu forumlardan haberi bile yoktur.. Zaten işi başından aşkındır..

Dediğiniz gibi fazla uzatmaya gerek yok.. Ama Fotoğrafçılar da şunu bilsinler insanlar bilinçleniyor..

Tarih: 26 Mart 2008, 21:42 - İp: 88.***.**2.68
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

sayın müşteri arkadaşım;fotoğrafçılık yasası dernek kapsamında kanunla sabitlenmiş olup;siz, amatör yasasını çiğnemiş ve bu işi şahsı çıkar yolunda yapmaya başlamışsınız. vesilalık fotoğraflar bakanlık nezdinde takiptedir.o şahıs sizi ihbar edebilirdi.bu durumda vesikalık fotoğraf çekmekle hakkınızda yasal işlem yapılabilirdi.bence fiyat listesinde bu meslekteşım diğer esnaflarının da hakkını gözetmiştir ve sizi madur etmemeye çalışmıştır.lütfen amatör yasasının dışına çıkmayınız.

Tarih: 27 Mart 2008, 20:42 - İp: 88.***.**5.210