hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Yılın Fottograf Makinası Alfa-100

Photokina'da Popular Photography & Imaging tarafından SONY ALFA-100 "Yılın Fotoğraf Makinası" seçilmiş.

On Opening Day of Photokina, Popular Photography & Imaging's editors bestowed Camera of the Year honors on Sony for its Sony Alpha 100 digital SLR.

Tarih: 3 Ekim 2006, 01:39 - İp: 85.***.**4.18
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Sony dünya devi olabilir yada olmayabilir bunu tartışmayacağım ama DSLR piyasasına girmek için Konika-Minolta'yı satın almasının nedenini hiç düşündünüz mü acaba ? Sony video cam olayinda gayet başarılı iken DSLR olayına girmek için niçin böyle bir evlilik yaptı ?

Böye bir evlilik oldu çünki fotograf makinesi yapmak playstatiton üretmeye benzemez. İşin içinde yalnızca elektronik yoktur. İş bütün olarak süper optiği süper bir makine ile birleştirmekde değil.

A100'ü ele alalım. Valla milletin ne dediği hiç umrumda değil. Gidip dpreview.com'a bir bakın. Mesela Nikon d80'in incelemesine bakabilirsiniz. Orada Canon 400d ve Sony A100 ile kıyaslamalar var. Objectif bakın demiyorum, istediğiniz kadar sübjektif bakabilirsiniz ve Canon 400d'nin en iyi resimleri verdiğini göreceksiniz.Kaldıki 400d keskinlik olarak 350d'den bile daha zayıf bir makine.

Merhaz, renk olayında herhangi bir Nikon modelinin Canon lardan daha iyi olması pek olası değil. Canon digic II halen en iyi renk kodlama işlemcisi olarak biliniyor. Bu arada kullanilan lens ve coating malzemesi renkleri ciddi olarak etkileyebiliyor.

Şahsen ben Canon 400D 'nin Sony A100 den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Sony'nin en büyük avantajı olan titreşim engelleme sistemi güzel bir ek ama Canon'un lens versiyonlarına göre zayıf hatta yeni model lenslerde kullanilan 4ncü jenerasyon IS sistemine göre çok zayıf.

Tarih: 5 Ekim 2006, 14:37 - İp: 213.***.**5.69
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Anlatmak istediğimizi anlamak istemiyorsunuz inatla. Giriş seviyesi dslr'da fiyat/performans = alfa 100. Bunun neresini anlayamıyorsunuz bende bunu anlayamıyorum işte.
Ben en iyisi demiyorum dikkat edin fiyat/performans da en iyisi diyorum.Konica minoltayı neden aldığını ise zaman kaybetmemek için diye yanıtlayabilirim. Hazır bir alt yapı sıfırdan yapılandan daha cabuk urun verir. İlerleyen yıllarda sonynin arge bölümünün neler yapabildiğine hep beraber şahit olacağız zaten.Birde sizin söylediğinize göre Guneyt bey canon da gerileme var baksanıza selefine göre daha az keskinlik sunan bir yeni model var elimizde
Her neyse sonuc olarak ben hala diyorum ki
fiyat/performans 1.si = A100

Tarih: 5 Ekim 2006, 16:06 - İp: 212.***.**8.117
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Ben elime aldim,fotograf cektim,sonuclari gordum (gorduk),sonucta yilin makinasi secilmis ise yazik olmus obur rakiplere.
Her hangi bir site veya bir reklam araci yilin makinasi secebilir cunku aralarinda ticari alis veris her zaman vardir.Photokina Sony dedi reklam vermek icinde Sony photokina diyecektir.
Ne fiyat nede sonuc acisindan bunu hakedecek bir makina degil.Zaten bunu belirlemek icin cok erken degilmi ?

Tarih: 5 Ekim 2006, 16:47 - İp: 195.***.**2.68
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Rakipleri fahiş fiyat uygulamaya devam ederlerse daha ÇOOOK yazik olacak onlara.

800 ve 1600 isoda Noise iyi olmasa da detayda kesinlikle sınıfının şampiyonu.

Dpreview'in D80 test sonuçlarına bakın demiş arkadaşımız, ben de baktım,
orada açık açık ....both the D80 and EOS 400D blur detail beyond 2300 LPH where as the DSLR-A100 appears to continue it...
(Türkçesi: D80 ve 400D'de 2300 LPH den sonra detaylar bulanıklaşırken A100'de görünmeye devam ediyor...) diyor

#canmahmut' tarafyndan 05.10.2006 21:23:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2006, 21:03 - İp: 88.***.**7.247
cec
cec (üye)
İçel / Meraklı

görüntü ve görüntü işleme konusunda sony dunyada bir numaradır bunu kımse ınkar edemez...fotograf makınasına yenı gırdı bunda da insanları şaşırtmayacagından emınım...

Tarih: 5 Ekim 2006, 21:17 - İp: 88.***.**0.64
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yakinda yuzyilin makinesi piyasaya cikacak arkadaslar.. fuji s5 pro.. (cok kotu valla.. ruyalarima bile girmeye basladi s5.. )

Tarih: 5 Ekim 2006, 23:06 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

abi cok yavas ama high dinamic range ı acılınca 1.5 fps ye dusuyormus diye okudum

Tarih: 5 Ekim 2006, 23:10 - İp: 88.***.**0.178
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet haklisin omer.. ama o kadar dynamic range'e hiz mi dayanir demeden de edemiyorum..
tabii hersey sonuclarini gordukten sonra belli olacak.. d200'un de dynamic range'i cok genis.. acaba aralarinda ne kadar farklilik var gorecegiz..
acikcasi benim icin 5fps olmasi da cok onemli bir faktor.. ama yuksek dynamic range veya face detection gibi ozellikleri dusunmeden de edemiyorum.. ve tabii ki iso 3200'de bile az noise bekliyorum..

Tarih: 5 Ekim 2006, 23:24 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Aralarinda 3-4 stop fark koyarak 1 yerine 2 kare cekip sonra bu iki kare birlestirilirse dynamic range ciddi sekilde artar

Hani Fuji 1.5 fps imis ya, 5 fps olan makinalarinkiyle ayni dynamic range aslinda

Tarih: 5 Ekim 2006, 23:52 - İp: 88.***.**1.74
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin valla ne diyeyim.. ama iste her seferinde birsuru fotografi ayni acidan cekip, sonra da birlestirmek gerekiyor.. ayarlari degistirerek hem de.. tripod sart.. oyle hadi sunu cekip geceyim diyemezsin..
ama 5fps olayi gercekten cok ciddi..
neyse.. su s5 ciksin da sonra d200 ile karsilastirmasini yapariz daha saglikli..

Tarih: 6 Ekim 2006, 08:19 - İp: 86.***.**0.120