servetbiber
servetbiber (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Baskı Makinası Tavsiye Lazım

Öncelikle merhaba. İstabul'da fotoğraf stüdyomuz var ve ağırlık olarak vesikalık,biometrik ve amatör baskıları yapıyoruz. Elımde Epson L805 makına var orjınal mürekkep kullanıyorum ama fotoğraftaki renklerın ne kadar kalıcı oldugu tartısılır. Ama benim sorunum son 1 haftada 3-4 tane müşterim biometrıklerın yüzünde gözle zor görülecek kadar ince şerit seklinde cizgiler oldugunu fark ettım. Bu yüzden son günlerde birkaç müşterim biometriklerin nufus müdürlüğü tarafından kabul edılmedıgını sebebınınde yüzünde çizgiler oldugunu soyledıler. Bende elimde olan ve kullanmadıgım hiti 720L termali kullanmaya basladım ama bu makınanında baskısını renkerlını vs. beğenmiyorum. Şimdi benim asıl sorum biraz araştırmam sonucunda
Fuji Frontier-S DX100 ile karşılaştım. Kullanan arkadaslar biraz makinayı anlatırsa sevınırım. Bu makınayı ikinci el almayı düşünüyorum bazı ılanlar gordum 10 bin tl'ye kafa değişmiş şekilde satıyorlar. Ben bu makınayı alırsam orjınal mürekkep ve orjinal kağıt kullanmayı dusunuyorum acaba solma vs. olurmu? birde bir tank mürekkep tahmını kac baskı yapıyor? Silverlabdan bir çalışan dükkanımıza gelip bu makınayı tanıtmıstı ama orjınal mürekkep degilde kendılerının getırtdıgı colorline marka mürekkebi tavsiye etti ve solma olmayacagını soyledı. Kısacası sizlerde tavsıye ve akıl istiyorum yardımcı olursanız sevınırım. Teşekkürler
#servetbiber' tarafından 10.12.2020 12:55:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Aralık 2020, 12:54 - İp: 78.***.**5.10
cem123
cem123 (üye)
İstanbul / Firma

Elindeki EPSON ile yaşadığın sorun kafayla ilgili gibi gözüküyor. Bakımını yaptırsan bile ne elindeki EPSON ile ne de diğer termal yazıcı ile tatmin edici sonuçlar alman ve müşterilerini memnun edebilmen imkansız. Fuji makinelerden uzak dur, çünkü onları da EPSON üretiyor, paranın satın alabileceği en iyi baskı makinelerini EPSON üretiyor, bir kere bu işi profesyonelce yapıyorsan marka olarak EPSON dışında markaya bakma. İkinci el bir EPSON D700 tavsiye ederim sana. Bütçen varsa sıfır olarak D870 al. Kafa değişimi maalesef ortalama 10.000 baskıda bir yaşanan bir durum. Kafası değişen makine sorun değil, alınır. Yine temizliğine dikkat edeceksin yoksa yine çizgi atar ama orijinal kağıt ve mürekkep kullanırsan renklerin canlı çıkar ve solmaz. Yapacağın baskı adedi tamamen ne kadarıyla amatör, ne kadarıyla vesikalık bastığınla alakalı, onun yerine baskı maliyeti olarak sana kesin bir bilgi verebilirim ki o da orijinal kağıt ve mürekkep kullandığında an itibariyle 1 lira maliyet garanti. O bahsettiğin yan sanayi kağıt ve mürekkepleri ben de kullandım, kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Tarih: 13 Ocak 2021, 10:56 - İp: 95.***.**1.216
  • 1