hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Yılın Fottograf Makinası Alfa-100

Photokina'da Popular Photography & Imaging tarafından SONY ALFA-100 "Yılın Fotoğraf Makinası" seçilmiş.

On Opening Day of Photokina, Popular Photography & Imaging's editors bestowed Camera of the Year honors on Sony for its Sony Alpha 100 digital SLR.

Tarih: 3 Ekim 2006, 01:39 - İp: 85.***.**4.18
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Daha çıkalı 2 ay olmadı ne çabuk yılın makinası seçildi. Kriterlerini neye göre belirlemişler acaba? Bence garanti gövdede bulunan titreşim öneliyiciden dolayı vermişlerdir. Yoksa D80 in eline su dökemez geçen bi SONY mağazasında elime alıp baktığımda plastik bi oyuncak gibi geldi bana.

Tarih: 3 Ekim 2006, 02:01 - İp: 85.***.**0.237
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Tabi yaaa!!!!
Ellerinden yüzlerce fotoğraf makinası geçmiş Popular Photography editör ve fotografçıları bu işten hiç anlamadıkları için A100'ü seçmişler,, Halbuki buradaki bazı fotograf üstadı arkadaşlarımıza bıraksalardı ya bu işi ...çok ayıp etmişler dogrusu....

#pervince' tarafyndan 03.10.2006 03:02:01 tarihinde düzenlendi.

#pervince' tarafyndan 03.10.2006 03:05:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2006, 03:00 - İp: 85.***.**8.86
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Tamam sana bıraksınlar sen yap o zaman madem çok iyi anlıyosun. Sayın pervince.

Tarih: 3 Ekim 2006, 09:01 - İp: 85.***.**6.140
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Pervince, tarzın biraz irrite edici değil mi?

Gerçektende, en iyi kararı kullanıcılar verir. Editörler ticari kaygılardan dolayı her zaman doğruyu söylemezler.

Tarih: 3 Ekim 2006, 09:22 - İp: 213.***.**8.2
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

nikon ya da canon seçilse tepkiler daha farklı olurdu buna eminim.

yılın otomobili, yılın ekran kartı, yılın işlemcisi gibi değerlendirmelerde pek çok kriter baz alınır.
örneğin avrupada yılın otomobili seçilmeniz için en hızlı, en güçlü olmanız gerekmez. öyle olsaydı ferrari her sene bu ödülü alırdı. bu ödülü alan bir iki otomobil saymak yeterli, fiat tipo, golf, passat, ...

hız , motor gücü tek kriter değil yani. ekonomik olma, güvenlik en önemli kriterler.

sony a100, nikon ve canon un 2-3 sene önce piyasaya sürdüğü dslr lerden bile daha ucuz bir fiyata kullanıcıya sunuldu.d50, 350 d gibi giriş düzeyi makinelerden daha ucuz.
onlardan iyi olduğu ortada.

kaliteyi yüksek fiyata satmak değil, kaliteyi uygun fiyata satmak maharettir.
sony bu ödülü aldığına göre teknik açıdan yeterli bir makine olduğunu ispatlamıştır diye düşünüyorum. sonrasında uygun fiyat öne çıkmıştır sanırım.

muhtemelen dünyanın en kaliteli fotoğraf makinesi değil. ama en erişilebilir olduğu kesin!

Tarih: 3 Ekim 2006, 09:54 - İp: 88.***.**9.217
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Benden sana +1000 puan caganen doğru söylemişsin sanki editörler çok objektif davranıyorlar bu konuda ama insanlar bunu anlamıyo sonrada karşına çıkıyor cahil cahil konuşuyor yazık.

Tarih: 3 Ekim 2006, 10:03 - İp: 85.***.**6.140
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Haklısın buffalo mercedes ve bmw nin yılın otomobili seçildiğini hiç görmedim ben ama adamların kalitesi belli fazla söze gerek yok.

Tarih: 3 Ekim 2006, 10:09 - İp: 85.***.**6.140
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yılın makinesi olarak sonya100 ü seçmeleri d80 i dandik bir cihaz yapmıyor zaten. d80 muhtemelen daha iyidir, ama ben kontrast dışında birinde görmedim. türkiyede tofaş şahin fiyatına satılacağı için benim için pek anlamı da yok.

kalite konusunda,
valla sony elektronikte mercedesten de saygındır zaten.

millet 1 liraya tv satarken onlar 3 liraya satıyordu. ama sony artık mercedes olmak istemiyor. daha çok sayıda ürünü daha fazla kişiye satıyorlar. bu da kaliteden bir miktar ödün, eskiye göre.

Tarih: 3 Ekim 2006, 10:24 - İp: 81.***.**6.23
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Ama buffalo D80 daha bayilere gelmedi A100 şu an bayilerde satılan bi cihaz elbetteki D80 daha az olacak daha karfo karacasulu ithal etmeye başlamadı bile amerika ve avrupadan gelen 3-5 tane cihaz var şu an.

Ama o eskidendi artık o kadar kaliteli değil sony ürünleri belki TV de ve kamerada iyi olabilir ama foto makinasında abartıldığı kadar yok "biz çok büyüğüz biz herşeyi yaparız" felsefesi var adamlarda bi ütü üretmedikleri kaldı onuda üretse tamam olacak ama nikon yıllardır fotoğraf makinası piyasasında sadece ar&ge çalışmalarını fotoğraf makinasında sürdürerek bi duayen olmuştur bu göz ardı edilemeyecek bi gerçektir.

Tarih: 3 Ekim 2006, 10:47 - İp: 85.***.**6.140
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

chopsuey'in ifadesine şu şekilde katılmak istiyorum...

A100 ü bende inceledim.. deklanşörün pozisyonu, bana biraz ters geldi.. Ergonomisi, bana uymadı.. demek isterim..

kullandığım eos 20d ninde deklanşör sertliğini beğenmiyorum.. (30d de düzeltildiğini okudum, ancak denemedim) daha önceden kullandığım, analog T90 ergonomisi ile şu günkü makineleri ezer geçer (bence)..

Tabi, aynı ergonomiyi istiyorsam... Eos 1d sınıfından bir makine seçmem gerekirdi..

Tarih: 3 Ekim 2006, 10:52 - İp: 85.***.**4.220