as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 2. Bölüm. Yorumlar.

Arkadaşlar Sony DSC-R1 Test İlk İzlenimler topiği sayfa okunma sayısının 51000 e mesaj sayısınında 3500 e yaklaşmasından dolayı kullanımı zorlaşmış sayfalar çok yavaş açılmaya başlamıştı.Son sayfada yaşanan sayfa yapısındaki bozulmadan sonra topiğe 2 bölüm yorumlar adı altında devam etme zorunluluğumuz doğdu.Bundan sonra mesaj ve örnek fotoğraflarımız bu başlık altında devam edecek.

Kamuoyuna duyurulur.

Sony DSC-R1

#as' tarafından 18.08.2006 00:15:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:56 - İp: 85.***.**3.16
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Gün ışığında pozlama ile oynayarak alt fotoğraflardaki gibi etkiler verebilirsiniz.Güneşi netlemek,gökyüzüne dramatik bir etki vermek için olmazsa olmazlardan...

Tarih: 15 Temmuz 2006, 22:32 - İp: 85.***.**6.169
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Haydi bakalım forum şenlensin.Davullar,zurnalar çalsın.40 Gün 40 Gece bayram var.Fotoğraflarım emrinize amade arkadaşlar.Sizde fotoğraflarınızı koyun,başlayalım artık fotoğraflarımızı yorumlamaya.Yeter bu kadar gırgır şamata.Haydi tek benim fotoğraflarımla olmaz.Adnan abi,İlker,Malcom,Can,Soner çabuk olun.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 22:34 - İp: 85.***.**6.169
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

bunlarda benden. makineden cıktıgı gibi

Bu da yine aynı yerden

Tarih: 15 Temmuz 2006, 22:51 - İp: 85.***.**7.100
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Malcom beğendim üstteki fotoğrafını.Sakin,huzurlu bir yeri çekmişsin.Ancak suyun rengi çamur gibi.
Alttaki fotoğrafta ışık patlaması olmuş.Keşke enstantaneyi arttırsaydın yani az pozlasaydın.Karanlık bir görünüm,etkiyi arttırırdı.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:04 - İp: 85.***.**6.169
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bulent merhaba..

" R1 in lensini az cok biliyorsun. R1 den hangi diafram aralıgında maksimum performansı alırım?"

buna sanirim en iyi cevabi adnan verebilir..

demin biraz arastirma yaptim, r1'in lensinin performansi hakkinda..
internetten gorduklerim pek de sasirtici degil dogrusu, cunku r1'in lensinin kalitesini zaten gordum.. (adnan sagolsun, o raw fotografini gondermesiyle..)

bulent, r1'in lensi en genis diyaframda bile mukemmel sonuclar vermekte.. ama optimum sonucu alabilmek icin, bir-iki stop lensi kisarsan (yani f/2.8 oluyorsa 24mm'de, f/4 veya f/5.6'ya kismakla daha basarili sonuclar elde edersin.. f/8-11 dolaylarinda tahminimce maksimumu alirsin, ama adnan onaylasin bunun dogru olup olmadigini..) daha basarili olacaktir lensin sonucu.. fakat dedigim gibi r1, en genis diyaframda bile cok basariliymis..

lensin mtf grafigini buldum..

(http://www.sony.de/staticcontent/flashprojects/dime/R1/downloads/mtfComparison.jpg)

mtf grafiginden de gorulecegi gibi; r1, merkezden kenarlara kadar surekli, super bir kontrast saglamakta..

karsilastirilan lens ise canon'un 17-85mm IS lensi..
http://cweb.canon.jp/ef/lineup/ef_s/ef_s17_85_f4_56/index.html

....
karsilastirmada r1'in daha da genis diyafram degerleri olcut alinidigindan ve kenarlara kadar daha yuksek kontrast sagladigindan, 17-85'den bir parca daha iyi oldugunu soyleyebiliriz sanirim..

(daha once de belirtmistim, 17-40 L kalitesinde bir lens degil; ama o kaliteyi beklemek de sacma zaten.. cunku lensin fiyati acikcasi r1'den daha pahali.. 17-40, 530 pound..
ayrica 17-85'in fiyati da 400 pound.. r1 ise 520 pound burada..)

..............

kivanc, fotograflarla karsilastirabilmen icin su linke de mutlaka bak..

canon 5d ve 24-105'in fotograf kalitesini r1 ve 350d ile 17-85'i karsilastirabilirsin..
r1, 350d ile 17-85'in sonucunu yakalamis.. ama fiyat dusunuldugunde yari yariya ucuz gibi oluyor r1.. 350d ile 17-85, yaklasik 800 pound.. r1 ise 520 pound..
5d icinse sadece ic gecirebiliriz sanirim..

dogum gunun ne zaman soyle de sana alayim kivanc..

http://www.lam.ws/reviews/cameras/Sony/DSC-R1/comparison.html

............

son olarak r1'in lensinin performansi icin http://www.imaging-resource.com/PRODS/R1/R1A6.HTM adresine bakin arkadaslar..

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:13 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)

Merhaba arkadaşlar
Kıvanç Malcom un dediği gibi bu S9500 sana zorlayarakta olsa fotoğrafçılığı öğretecek.Sonra İlerde R1 gibi bir makina aldığında tıpkı benim makinamla ilk çektiğin pozda elde ettiğin kaliteye kolaylıkla ulaşacaksın.Sen bu işi biraz zor yoldan öğreneceksin.

Malcom sen tabii daha bu konuda daha şanslısın.Elinde R1 gibi bir makina varken ancak yukarıdaki gibi kadraj hataların nedeniyle hatalı fotoğraf çekebilirsin.
Örnek olarak birinci yüklediğin fotoğrafta sandalları kadraja tam almalıydın.

Malcom İlker e sorduğun sorunun cavabını ben vermeye çalışayım.R1 in lensi için hangi diyafram aralıklarının daha kaliteli fotoğraflar ürettiği soruna.Aşağıda Canon EF-S 17-85 F4 lens ile R1 lensinin çeşitli diyafram aralıklarındaki performans karşılaştırması var.Canon nun bu lensi Türkiyede yaklaşık bir R1 fiyatına satıldığını tahmin ediyorum.Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğün gibi R1 lensi tüm diyafram aralıklarında iyi performans gösteriyor.Yani özellikle seçmen gereken bir diyafram değeri yok.R1 ile her diyafram aralığında kaliteli fotoğrafa ulaşabilirsin.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:26 - İp: 85.***.**3.91
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Niye bu foruma katılım bu akşam az?
Eskiden yani bundan aylar önce bu forum ilk başladığında 3-5 kişi olarak devamlı dakikalar içinde yazılar yazardık.Sayfalarca konuşur,tartışırdık.Ne oldu bize böyle.
Uyuklamayalım arkadaşlar,açılın,yüzünüze bir su serpin.Tuvalet ihtiyacınızı giderin ve gelin.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:38 - İp: 85.***.**6.169
as
as (Üye)

R1 kullanıcısı arkadaşlar.Ben Bülent in sorusuna cevap yazarken İlkerin yazdıklarını görmemiştim.Yazılarımızı neredeyse İlker ile aynı anda yazmışız.Fakat birbirimizden habersizde olsa yazdıklarımız birbirine ne kadar yakın çıkmış.Sorduğunuz her soruya bu kadar net ve doğru cevaplar alabilmeniz gerçekten çok güzel.Keşke bizlerde zamanında bu işe merak saldığımızda öğrenmek istediğimiz her şeyi anında en doğru şekilde öğrenebilseydik.En azından saçlarımızı bu uğurda dökmezdik. Yanlış anlaşılmasın kel falan değilim ha.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:41 - İp: 85.***.**3.91
as
as (Üye)

Kıvanç merhaba
ıso testi için çektiğin fotoğrafların orta bölümünde ıso nun aşırı kirlenme yaptığı bir bölüm var.Fotoğrafın orta kısmını yakın ve yolun sağ tarafında kalan yeşillik olan bölümünde bunun farkındamısın.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:54 - İp: 85.***.**3.91
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

sagol adnan abi ve ilker. Adnan abi sana sormak istedim ama bugunlerde pek ugramıyon buraya. eee forumda yogun oldugu icin sorular arada kaynıyo cektigim ilk fotoyu kafeden cektim. yagmur yagıyordu ve denize camur akmaya falan basladı ben de cekmek istedim. dogrudur kadraj hatasının olması. Kıvanc ikinci fotografta ise yosunlu taslara yogunlastıgım icin gokyuzunde asırı pozlama oldu.
sonuctaaaaaaaaa, ben amatorummm hata yapma luksum varrrrr

Tarih: 15 Temmuz 2006, 23:57 - İp: 85.***.**7.100