as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 2. Bölüm. Yorumlar.

Arkadaşlar Sony DSC-R1 Test İlk İzlenimler topiği sayfa okunma sayısının 51000 e mesaj sayısınında 3500 e yaklaşmasından dolayı kullanımı zorlaşmış sayfalar çok yavaş açılmaya başlamıştı.Son sayfada yaşanan sayfa yapısındaki bozulmadan sonra topiğe 2 bölüm yorumlar adı altında devam etme zorunluluğumuz doğdu.Bundan sonra mesaj ve örnek fotoğraflarımız bu başlık altında devam edecek.

Kamuoyuna duyurulur.

Sony DSC-R1

#as' tarafından 18.08.2006 00:15:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:56 - İp: 85.***.**3.16
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

bu forumu uzun süredir takip ediyordum da üye olmak yeni kısmet oldu;mesaj sayım kısa sürede artacaktır...haklısınız yapım gereği üslubum bayağı farklı;alışmanızı umuyor;
iyi akşamlar diliyorum

#stacker' tarafyndan 15.07.2006 01:12:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 01:11 - İp: 85.***.**2.178
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bakınız Saturation ve Contrast ayarları üstteki fotoğrafta standart,alttaki diğer fotoğrafta hard'da olduğunda aradaki farkları görmenizi istiyorum.Sharpness ayarı ise her ikisinde de hard konumunda.Dikkat ederseniz üstteki standart ayarlar Adnan abi ile varken yaptığımız çekim ayarlarıdır.Alttaki ise deminde açıkladığım ve benim değiştirmek yeni aklıma gelen ayarlar.

-S9500-

-S9500-

-S9500-

-S9500-

-S9500-

Bilerek 800x600 yerine 1024x768 ile yükledim.Sayfayı doldurursa kızmayın.Detayların daha rahat görünebilmesi ve 1600x1200 olan çekimimin mümkün olduğunca az sıkıştırılmış olması için bu çözünürlükte yüklüyorum.Sonuçları bende merak ediyorum.Daha bilgisayarda açıp karşılaştırma şansım olmadı.Yorumlarınızı bekliyorum

Tarih: 15 Temmuz 2006, 01:27 - İp: 85.***.**1.171
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

gece gece kafama takıldı;
acaba fujinin 1/1.6inç'lik boyuttaki sensöre 9 milyon piksel basabilecek nanometre teknolojisine sahip yarı-iletken fabrikası var mı acaba??eğer yoksa benim interpolasyon hipotezim kanıtlanmış olacak biraz gogılda gezineyim birşey bulursam dönerim vuraya

Tarih: 15 Temmuz 2006, 01:31 - İp: 85.***.**7.145
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

En alttaki fotoğrafıma baktım ve netlemeyi pekde iyi yapmamışım.Belirgin bir fark olmasada hard konumuna getirdiğim ayarlar bir miktar işe yarıyor.
Objektif camımdaki tozları bir türlü temizleyemedim.Yine son fotoğrafa yansımış bir miktar toz zerrecikleri.İlkerin dediği temizleyiciden edineceğim kısa süre içerisinde.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 01:31 - İp: 85.***.**1.171
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Stacker sende de ne hipotezler varmış.Haydi hayırlısı bakalım.Bu forum iyiden iyiye hareketleniyor desenize.Bilgi paylaştıkça çoğalır.O halde ne duruyoruz basalım esprileri

Tarih: 15 Temmuz 2006, 01:33 - İp: 85.***.**1.171
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Evet şu adrese bir bakın bakalım,yuri abinizin selamı var.

http://www.dgrin.com/showthread.php?t=27657

Tarih: 15 Temmuz 2006, 12:02 - İp: 85.***.**9.28
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Beyler Canon 5D ve üzerinde 24-105mm f:1.4L ile nasıl?
İlker verdiği performans nedir bu lens ile 5D'nin?Şimdi yine dpreview'a girip 5D ile çekilen görüntüleri izledim.Orada 24-105mm f:4L kullanmışlar.Öyle yazıyor.Bu bahsettiğim f:1.4 ile aralarında ne farklar var f:4'ün?
Fiyat ve performans farkları çokmudur?

Ben bugün gidip güzel fotoğraflar çekeceğim.Sizlere aynı fotoğrafın tüm iso değerleri ile çekilmiş fotoğraflar çekip göstereceğim.Bakalım sonuç ne olacak.Makinayı aldığımdan beri bir sürprizle karşılaşırım diye korkup iso80 üzerinde neredeyse hiç kullanmadım.Bugün makinayı isoya boğacağım.
Dua edeyimde elimde patlamasın fotoğraflar.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 14:14 - İp: 85.***.**9.28
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam.osmanlının verdiği linkteki yuri fotoğraflarındaki netliği yaptığı yer çok ilginç.netlik kirpiklrerde.yani yüzün 1- 2 cm önüne yapmış.yüz flu ama kirpik uçları net.böyle bir çekim yüzdeki kötü detayları saklamak içinmi seçilmiş.? osmanlı ayarları hard konumuna alman keskinliği birazdaha arttırmış.gün ışığında iso yükseltmen fazla sorun olmayacaktır gibime geliyor.günbatımı ve gece çekimleri yaparsan onlarıda yükle mutlaka.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 14:29 - İp: 88.***.**0.187
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Gantry karanlıkta da yüksek iso çekimleri yapmaya çalışacağım.Sen bu kıyaslamalı fotoğraflarım için biraz daha detaylı bir yorum yaparmısın?
İyice bir inceleyip bana aklına takılanları,hangisinin daha iyi olduğunu falan yazarsan sevinirim.
Birde senmiydin bilemiyorum,fujinin ayarları hard'a alınınca renk sapmaları oluşuyor diyen?
Bir bakıp renklerde bozulma-sapma varmı diye incelermisin?
Diğer arkadaşlarımda inceleyip,fikirlerini iletirlerse mutlu olacağım.
Biraz siyah-beyaz çekimlere ağırlık vereceğim.
Bu arada şimdiki yorumum ile 1400.yazımı yazmış olacağım dile kolay değil mi?

Tarih: 15 Temmuz 2006, 14:54 - İp: 85.***.**9.28
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam osmanlı.ilk fotoğraflarda detay ve keskinlik diğer fotoğraflara oranla az.ancak 2. fotoğrafların yani hard konumundaki fotoğraflarını %200 büyütünce ilk fotğraflara göre her rengin diğer renge geçiş kısımlarında mora kaçan değişimler var.bu farkı sen 9 mp lik olanları tam açtığında daha rahat görebilirsin.1. ve 2 . fotoğraflarında kedinin üzerinde durduğu beton 2. resimde arka fondan daha kolay ayrılıyor ve detaylanıyor. diğer (3-4)kedinin gövdesindekiki siyah ve beyaz tüylerin geçiş kısmındaki renk değişikliği büyütmeye gerek olmadan bu boyutlarda bile fark edilebiliniyor.sondaki çiçek fotoğraflarındaki netlik iyi olmadığı için pek yorum yapmak doğru olmaz.sarı çiçekteki renk değişikliği minimum durumda.sanırım bu durum ortamdaki ışık miktarıyla bağlantılı olsa gerek.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 15:29 - İp: 88.***.**0.187