as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 2. Bölüm. Yorumlar.

Arkadaşlar Sony DSC-R1 Test İlk İzlenimler topiği sayfa okunma sayısının 51000 e mesaj sayısınında 3500 e yaklaşmasından dolayı kullanımı zorlaşmış sayfalar çok yavaş açılmaya başlamıştı.Son sayfada yaşanan sayfa yapısındaki bozulmadan sonra topiğe 2 bölüm yorumlar adı altında devam etme zorunluluğumuz doğdu.Bundan sonra mesaj ve örnek fotoğraflarımız bu başlık altında devam edecek.

Kamuoyuna duyurulur.

Sony DSC-R1

#as' tarafından 18.08.2006 00:15:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:56 - İp: 85.***.**3.16
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bizim arka bahceden birkac fotograf sizlere.. iso 400 ornekleri..

asagidaki fotograflarda bizim arka bahceden..

Tarih: 16 Temmuz 2006, 02:50 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Bunlarda bizim evin arka bahçesinden... Alemsin Dadanagast üstadım..

Özellekle altaki ilk resim beni 350D almaya yönlendirdi. Hayranlıkla izliyorum fotografı...Nefesim kesiliyor desm yeridir

AŞĞIDAKİ FOTOGRAFTA BİZİM EVİN ARKA BAHÇESİNDEN (Uyarı:Bu bir şakadır resimde görülen canlıyı aramak için lütfen bizim evin arka bahçesine gelmeyin!!! Sonra söylemedi demeyin )

#mbsahan' tarafyndan 16.07.2006 03:47:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 03:44 - İp: 85.***.**4.210
dusgezgini
dusgezgini (üye)
Trabzon / Meraklı

Merhaba

Sony R1 testiniz sanırım Türkiye deki en kapsamlı ve samimi test. Sevgili As Sizin bu R1 konusunda ki tarafsızlığınıza inanıyorum. Fakat açıkça belirtmek istiyorum ki s9500 in testini okuyup(tavsiye modeldi)hemen almaya akrar vermiştim. Sadece forumu gezerken dikkatimi çeken katılım sayısıydı bu konunun. İyiki girmişim çünkü tamamen Reklam amaçlı s9500 testine aldanmadım. Bir R1 ve s9500 farkı bu kadar ortaya çıkar. Hayatımda hiç girmediğim bu tip forumlarda 3-4e gündür nerdeyse günde 6-7 saat geçirir oldum. Amacım sadece iyi bir makine almak için fikir edinmekdi. Ama buradaki samimi ortam ve paylaşım beni olduğunca şaşırttı.
şimdi Bende soru haklarımı kullanmak istiyorum

Dijital makinede Canon ve Nikon alınmalı diye bir inanış yaygın. Ve ben birazdaha zorlayıp R1 almayı düşünüyorum bu forumdan sonra.

AS a özel bir soru eğer SONY R1piyasada olmasaydı. Hangi marka ve modeli alırdınız(Tabiiki aynı bütçe ile)
Piyasayı takip eden tüm Arkadaşlara R1 bütçesine alacağınız ilk 2 Makine ne olurdu...

cevabınızı bekliyorum...

TRABZON'DAN DÜŞGEZGİNİ....

Tarih: 16 Temmuz 2006, 05:59 - İp: 212.***.**8.7
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

ben o butceye kesinlikle canon 350d alırdım. olmadı biraz daha kasar (baya kasmam gerekecek) nikon d200 alırdım. ama yine de R1 alırdım bi tane daha yanına. R1 in simdiye kadar eksikligini duydugum tek sey 5x zoom olması. onun haricinde beni zorlayan bi sey olmadı. ne cekmek istediysem gayet kaliteli sonuclar alarak cektim. forumda R1 kullanan (ki bu bolumun reisi) adnan abi sana daha detaylı yardım olacaktır. ayriyeten dslr kullanan ilker (fotograf dergisi) de sana kendi makinesi ile ilgili yardımcı olacaktır.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 06:35 - İp: 85.***.**7.18
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba arkadaşlar, merhaba Adnan,
Uzun zamandır foruma katılamadım, ama ara ara girip okudum.
R1 le ilgili tesbit ettiğim (bence önemli) bir özelliği sizlerle paylaşmak istiyorum.
Aşağıda yüklediğim fotoğraf sabit ayakla, aynı ışık ortamında çekilen iki ayrı fotoğrafın
mukayese maksadıyla biri ters çevrilerek yüklenmiş halidir. Fotoğraflar RAW dan JPG e
dönüştürüldü başka bir işleme tabi tutulmadı.

SOLDAKİ: SAĞDAKİ:
Auto mod. Manuel
250/f5.6 100/f9
sRGB AdobeRGB
iso160 iso160
SONUÇ: Auto modda daima yüksek enstantane de çekim yapıyor, renkler biraz daha dolgun, fakat detaylar daha yumuşak.
Manuel de ise renkler real, vede en önemlisi netlik daha yüksek.

Sizler de test edip aynı sonuca varıp varmadığınızı, diğer tecrübelerinizle paylaşırsanız
kendi adıma memnun olurum.

#behri' tarafyndan 16.07.2006 14:55:53 tarihinde düzenlendi.

#behri' tarafyndan 16.07.2006 14:58:08 tarihinde düzenlendi.

#behri' tarafyndan 16.07.2006 15:00:34 tarihinde düzenlendi.

#behri' tarafyndan 16.07.2006 15:03:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 14:45 - İp: 81.***.**6.0
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

sağdaki fotoda köşelere gidildikçe diyaframın kısıldığı belli oluyor;netlik daha fazla fakat beyaz ayarı normal değil...
soldaki fotoda renkler biraz maviye dönmüş ve netleme iyi değil.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 16:51 - İp: 85.***.**6.132
xenxen
xenxen (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar...
Makinamla işlerim dolayısı ile bir türlü istediğim gibi ilgilenemedim haliyle acemilik had safhada Ama en çok öğrenmek istediğim şu,
Fotoğraf çekerken en ön plandaki nesneler net arkada kalan nesneler flu şekilde çıkıyor. Henüz manuel olarak çekim yapabilecek kapasitede olmadığım için auto modda kullanıyorum makinemi. Bu olay bazen güzel fotoğraflar çekmeme imkan sağlıyor fakat ben tüm kareyi net olarak çekmek istediğimde neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kılavuzda net bir bilgiye ulaşamadım. Ama diyafram ayarı ile ilgili olabileceğine kanaat getirdim fakat auto modda çekim yapan biri olarak ayarlarla oynamam gerekmemeli diye düşünüp sizlere danışmaya karar verdim...

Tarih: 16 Temmuz 2006, 17:13 - İp: 85.***.**8.146
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dusgezgini merhaba..

sony R1'de de IS yok.. ama cok da takilma cunku s9500'deki gibi cok fazla ihtiyacin olmaz.. tabii olsaydi iyiydi ama ne yapalim, kadi kizinin da kusuru oluyor iste..

dijital makinede ille de canon veya nikon alinir diye bir inanis yok dusgezgini; isin buyuk bolumu elektronik oldugundan elektronikte iyi olmak cok onemli bir faktor.. canon, nikon kadar diger firmalar da son derece basarililar..
sony deyip de gecme; sony, birincisi dev bir sensor ureticisidir, ikincisi ise konica-minolta'yi satin almis bir firma sony.. yani onlarin fotografcilik bilgisini kazanmis bir firma..

sony r1, piyasada olmasaydi, canon 350d alirdim.. ki 350d almisdim, cunku r1 yoktu ben aldigimda.. bir diger makine de nikon d70s olurdu..
ama su anda aliyor olsaydim; sony a100'e bakardim.. ayni zamanda canon'un yeni cikacak, 370d'sine bakardim..
param yeterince varsa; nikon d200 veya daha da iyisi canon 5d alirdim..
daha da fazla param varsa, d2x alirdim.. ve cok cok param varsa 1dsMII alirdim..

..............

behri merhaba..

auto modda daha yuksek hizda enstantanede cekim yapiyor olabilirsin, cunku makine otomatikman en acik diyafram degerini secer.. daha acik diyafram degeri de daha yuksek hizda cekim demektir..
daha degisik bir pozlama yaptigin icin de fotografin goruntusunde degisiklik olmasi normal.. ayrica daha fazla alanin net cikmasi..
ayrica raw formatinda cekiyor oldugundan, beyaz ayarinin pek de onemi yoktur, cunku sen bilgisayarinda WB'yi kolaylikla degistirebilirsin.. eger ki otomatik olarak en iyi ayari bul diyorsan SR yazilimina, farkli bir renk sicakligi kullanacaktir, gerek pozlama gerekse fotograf bilgisine gore..
son olarak auto modda da diyaframi degistirebilirsin..

.............
xenxen merhaba..

r1 gelismis bir makinedir, bu makineyi kullanan kisi sadece auto modunda kullanmamalidir diye dusunuyorum..
ama su anda ogrenme asamasinda oldugundan, auto modunu seciyor olabilirsin..
xenxen lutfen makinenin ayarlariyla oynayip farkli sekillerde cekim yapmaktan cekinme, belki dogru durust fotograf cikmayacaktir ama en azindan fotografciligi ogreneceksindir.. makineni taniyacaksindir..
auto mod, her zaman en iyi sonucu vermez..

soyledigin gibi diyaframi kismalisin eger ki daha cok alan net ciksin istiyorsan.. diyafram kisildikca, net alan derinligi artar..

fotografina bakacak olursak, sadece ondeki kale net cikmis.. cunku f/4 gibi mesela acik bir diyafram kullanilmis..

halbuki f/22 gibi bir degerde cekilecek olsaydi,

gibi bir fotograf elde edilecekti..

diyaframi auto modunda kismak icin, fokusu sagladiktan sonra,

dial'i cevirerek istedigin diyafram degerine gelmesini sagla..

ama dikkatli ol, cunku diyafram kisildikca enstantane suresi uzar.. dolayisiyla titresim olur eger ki elle cekim yapiyorsan.. o yuzden acik diyafram degerlerinde tripod gibi destek alacagin bir nesneye ihtiyacin olabilir..

ayrica uzun sureli enstantane demek, hareketi donduramamak demektir.. eger ki hareketli bir nesneyi cekersen, nesne, net cikmaz.. hareketi dondurabilmek icin acik diyaframa ihtiyac var.. veya iso'yu yukselterek hem kisik diyaframda hem de hizli enstantanede cekim yapabilirsin..

Tarih: 16 Temmuz 2006, 19:34 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

dusgezgini merhaba
Ben açıkçası R1 almadan önce 2 aya yakın bir süre Canon nun pro2 modelini bekledim.
Ben ihtiyaclarımı belirlediğimde bana 18-200mm. arası keliteli bir lens ve sensöre sahip bir makina almam gerektiğine karar verdim. Çünkü yaklaşık 20 senedir fotoğraf çeken birisi olarak daha farklı lenslere ihtiyacım olmadı.Ayrıca Teknolojiyi yakından takip eden biri olarak yeni çıkan makinelerin cazibesine dayanamıyacağım için işimi görecek fokal uzunluğa sahip lensi olan sensörü DSLR sensörü (NİKON D2X in 10.3mp.si) olan dolayısı ile bana noise sorunu yaşatmıyacak bir makina aradığım için R1 aldım.
Yukarıda saydığım sebebler senin içinde geçerli ise R1 almanda hiç bir sakınca yok.Çünkü verilen parayı hak eden bir makina.Ama özellikle lensi sana yetmiyecekse sana tavsiyem A100 ü beklemen.İki seçenekli kit lensi ile iki lenside alırsan ortalama kalitenin üzerinde fotoğraflar çekebilirsin.İleride paran olduğunda da R1 in üzerinde yer alan CarlZeiss lensi ayrıca (Tahmini 1000 usd.civarı olur diye düşünüyorum)satın alıp A100 e takıp istediğin kalitede fotoğrafa ulaşırsın.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 20:31 - İp: 88.***.**0.9
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sen de az degilsin ha adnan.. ileride 1000 dolarlik lens alip r1 kalitesinde fotograf cekersin demek..
ama gercekten de oyle.. r1'in lensi tek basina r1'in ucreti kadar degerli.. ki zeiss 16-80 lensi a100 icin de satilacak, amerika tavsiye edilen satis fiyati 700 dolar olduguna gore turkiyede sizlere 1000 dolardan asagiya gelmez..
ama sunu da unutmamak gerekiyor.. zeiss 16-80'i alan bir kisi, 10 sene sonra a1500 model dslr'inda da kullanabilecek lensi.. fakat r1'in lensi r1 ile mezara gidecek.. o yuzden lensi o kadar eder diye dusunmek pek de dogru olmuyor bir yerde.. fakat hesaplilik konusunda kesinlikle r1, sonuna kadar verilen paraya degecek bir kamera..
...

Tarih: 16 Temmuz 2006, 21:04 - İp: 62.***.**2.10