fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A900 Ff

Uzun zamandır eklenen A900 için şöyle bilgiler var
24.6 MP
5.0 fps
Viewfinder: 100% coverage @ 0.74x magnification
3.0" VGA LCD
9 point dual cross AF (with f2.8 sensor and wide area 10 point assist)
SuperSteadyShot
Weather Seals
Battery Grip is NOT built-in
No pop-up flash

Bilgilerin national geograhic reklamında yer aldığı söyleniyor.
Bir iki hafta içinde kesinleşir, photokina bu ay zaten.

Böylece 3. FF üreticiside çıktı ortaya. Umarım fiyatlar biraz daha iner.

Tarih: 5 Eylül 2008, 05:25 - İp: 88.***.**8.101
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ama mesela iso performansı karşılaştırırken ikisinden de %100 krop yapmak A900 e haksızlık olmaz mı ? Bence bunun test edilmesinin daha adil bir yolu olmalı.

Benim merak ettiğim şeyler de var acaba APS-C modu nasıl çalışıyor.FF 12mp lik makinın verdiği hissi mi verecek yoksa APS-C12mp lik bir fotorğaf mı verecek?

Sonra ikinci sınıf zoom lensler kullansak bu makinada(ff uyumlu mesela minolta 70-210 f:4) kötü sonuçlar mı alırız,yoksa aksine lens çok iyi olmasa da APS-C de verdiği tattan daha tatlısını mı verir FF de...

3 soru şimdilik yeter

Tarih: 11 Eylül 2008, 02:53 - İp: 88.***.**9.60
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Karşılaştırma yaparken farklı pixel yoğunluğu konusunda haklısın. Aslında aynı boyda baskı alıp farka bakmak lazım, ekrandan yapılan karşılaştırmalar bana çok anlamlı gelmiyor.
Eşit boydaki baskılar önemli, büyük boy dosyayı basınca noise önemli ölçüde yok oluyor. Küçük dosyayı büyük basınca dağılma ihtimali var. yanı karar vermek çok kolay değil.

APS-C modu büyük dosyayı croplamak gibi çalışıyor. Yani 12 MP Apsc gibi olacak.

Bu yoğunluklarda zoom lar çok iyi değiller, prime daha iyi. Ancak 12mp apsc ile aynı yoğunlukta pixel var a900 de, yani lens kullanımı 12mp apsc den farklı olmaz gibi görünsede , Kenar köşeler çok zorlanır ff sensörde.

Tarih: 11 Eylül 2008, 03:53 - İp: 85.***.**7.122
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

abi çok çok sağol..ben aradığım cevabın çok fazlasını buldum..keşke bu yazını herkes okusada faydalansa..teknik bilgi-makina tokuşturmaya hiç ama hiç gerek yok..birde baskı yapmadan olmadığını-olamayacağını söylüyordu buradaki arkadaş..beraberce yaşayarak-yaparakda gördük..ömür vermişsiniz elbetteki doğru söylersiniz..hangi sınıf makina düşünülüyorsa gidilir alınır-bol bol çekim yapılır-büyüklerin kafası şişirilmeden rahatsız edilmeden takip edilir..sizlerden sızan bilgiler çok çalışma yapmak suretiyle değerlendirilir..

Tarih: 11 Eylül 2008, 08:27 - İp: 78.***.**7.203
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne çirkin bi makine bu yaaa

Tarih: 11 Eylül 2008, 08:57 - İp: 85.***.**3.117
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Eski tarz makineleri andırıyor, beni pek rahatsız etmedi, ama grip bir tuhaf, ultra-modern. İkisi bir arada biraz garip görünüyor, ama herhalde çok iyi ergonomisi vardır.

Tarih: 11 Eylül 2008, 11:44 - İp: 85.***.**7.122
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Fatih Bey yeri gelmişken burda sorayım konuyu bölmüş gibi olmasın ama baskının ne avantajı var kaliteyi ölçmede?

Önceleri çok saçma geliyordu baskı lafı , ne de olsa monitörde seyrediyoduk ve saklama yöntemleri daha çağdaş ve güvenilirdi ille kağıda saklanması mı lazımdı verilerin dergi,duvar için baskı lazım olmadığı zaman..

Ama sonra kağıtta 3 boyutluluk hissinin daha az olduğunu ve daha dikkat edilmesi gerektiğini okudum şimdi de sizin yazınızda burda bakmanın anlamsız olduğunu..

Olay nedir?

Tarih: 11 Eylül 2008, 12:10 - İp: 85.***.**0.60
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgisayar ekranı çoğunlukla 72 dpi, bazı ekranlarda ise 96 dpi olur. İyi bir fotograf baskısı ise en az 300 dpi. Yani çok daha yoğundur, çok daha iyi görünür.

Tarih: 11 Eylül 2008, 12:28 - İp: 85.***.**7.122
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Anlıyorum şimdi (veya ekrana uzaktan bakmak gerek), teşekkür ederim..

Tarih: 11 Eylül 2008, 12:55 - İp: 85.***.**0.111
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet gaijin çirkinlikte zirve makine. ergonomi ayağına yemişler estetiği
sony ve cz lensler de öyle, soba borusu gibi dümdüz yapmışlar.

Tarih: 11 Eylül 2008, 16:30 - İp: 81.***.**7.8
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

"soba borusu gibi dümdüz yapmışlar."

Alman kabalığını yansıtıyor..

Tarih: 11 Eylül 2008, 18:09 - İp: 85.***.**2.14