fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A900 Ff

Uzun zamandır eklenen A900 için şöyle bilgiler var
24.6 MP
5.0 fps
Viewfinder: 100% coverage @ 0.74x magnification
3.0" VGA LCD
9 point dual cross AF (with f2.8 sensor and wide area 10 point assist)
SuperSteadyShot
Weather Seals
Battery Grip is NOT built-in
No pop-up flash

Bilgilerin national geograhic reklamında yer aldığı söyleniyor.
Bir iki hafta içinde kesinleşir, photokina bu ay zaten.

Böylece 3. FF üreticiside çıktı ortaya. Umarım fiyatlar biraz daha iner.

Tarih: 5 Eylül 2008, 05:25 - İp: 88.***.**8.101
hahmet
hahmet (üye)
Kahramanmaraş / Doğa Fotoğrafçısı

Sony nin asıl pro makine olarak tanıtacağı A1 aslında D3 sınıfına direkt rakip olacaktır.

özellik ve işlev olarak etkileyici bir makina bizleri bekliyor (A1)
4000-4500usd seviyesinde Sony çıkış fiyatı açıklaması bekleniyor.

Tarih: 10 Eylül 2008, 17:01 - İp: 78.***.**9.119
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Mavi izci,
konunun can alıcı yerine dokundun şimdi. Lensler.
Sony'de eksik olan bu. Profesyonel kesim, yeterli prime objektifler olmadığından söz ediyor. Aslında 24MP stüdyo ve manzara için çok iyi, ama o çözünürlüğü destekleyecek lensler nerede, zoom objektifler sıkıntılı oluyor, ciddi prime lensler gerekli. Güzel bir gövde yetmiyor. Bu arada 24 MP için 5 FPS oldukça iyi, kolay değil o kadar veriyi aktarmak.

Tarih: 10 Eylül 2008, 17:05 - İp: 85.***.**7.122
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Eraycanli ya katılıyorum bence de Sony A900, Nikon D700 ve yeni Canon 5D ile aynı kategori. Ancak elbette FF bir makinada SS özelliğini barındıran ilk marka ve model oldu bu. Bakalım ilerleyen zamanlarda performansı ne gösterecek. Ancak sonuşta Sony FF pazarında çok ciddi bir oyuncu olarak yerini aldı. Bence SS çok önemli dolayısıyla benim için bir tercih kriteri. Şu Canonlar da çıksa artık

Tarih: 10 Eylül 2008, 17:15 - İp: 78.***.**5.148
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

CZ 85mm ve 135mm var pro denebilecek tadda.

Cz16-35 de duyuruldu 24-70 de vardı. bir de Cz35 diyorlar ama ondan emin değilim.

Haa hepsi Carl Zeiss bunlar yok mu Sonyninkiler derseniz birkaç G serisi lens önerebilirim ancak.

Stüdyoda kaç mm prime ihtiyacı duyulur tam olarak bilemiyorum ama aslında biraz da olsa seçenek var.Yani Sony sahibiysen ancak börtü böcek fotoğrafçısı olursunuz durumu yok en azından ben öyle sanmıyorum...

Fatih abi sen daha iyi bilirsin ama bence stüdyoya mani bir durum yok belki ucuz ama kaliteli lensler ihtiyaç olabilir Sony cephesinde.Mesela 50mm f1.4 yerine 50mm f1.7 yi tekrar çıkartmak gibi.

Bilemiyorum şu öğrenci halimle bile Sony 70-400G yi alırım para biriktirp,part time çalışıp alırım gibi geliyor( Muhtemelen 12 ayda anca birikir).

hahmet,Sony daha yüksek bir makina duyurabilir tabi bir zaman gelince ama D3 sınıfında olmayıp D3 den daha iyi fotoğraf çeken bir kameradan mı sözetmiş oluyorz yani çok karışıyor ozaman düşünceler.

Bence segment tartışması yersiz.Ben biliyorum densizin biri gelicek 450d nin iso 200ü Sony A900 den daha iyi diyecek
İyiyse iyi kardeşim sen sıfırdan alsan hangi makineyi alırdın diye sormazlar mı adama

#mavi_izci' tarafından 10.09.2008 17:31:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2008, 17:24 - İp: 88.***.**9.60
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

A900 ile yapılan çekimleri incelediğimde fotoğraflar
adını koyamadığım bir şekilde itici duruyor.
Lenslerden mi kaynaklanıyor yoksa çekimden mi yoksa
makinenin kendisinden mi bilemiyorum ama fotoğraflar
gözü okşamıyor.

Tarih: 10 Eylül 2008, 17:35 - İp: 88.***.**5.174
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

16-35, 24-70 ve 70-400 genel kullanım için iyi olabilir, 24-70 studyoda insan çekimleri, veya düğün vs işlerinde yeterli gibi.
ama profesyonel dünyada açık diyaframlı 20-24-35 mm gibi lensler çok gerekli olur, ayrıca ts türü lenslerde lazım belli kesimlere. 60-90-150 macro kullananları ihmal etmeye gelmez, kuş, aslan kaplan çeken insanlar ise 300-400-500-600-800 prime lensler ister, tüm bu yelpazeyi doldurmak çok kolay değil.
Canon, nikon uzun yıllarda yaptılar bu işleri, ama sony ciddi oynuyor, bence devam eder.

Tarih: 10 Eylül 2008, 18:17 - İp: 85.***.**7.122
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Bir de ken rockwell ff makinanın filmle aynı detayı yakaması için yaklaşık 25mp olması gerekiyo diyordu sony belki de direk o yüzden 24.6mp yaptı makinayı

(orta format 100mp büyük format 500mp yazıyordu)

Tarih: 10 Eylül 2008, 23:48 - İp: 85.***.**4.73
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

o sınıftaki bir makineyi profesyonel olarak ve uygun lenslerle kullanan birisni SSS özelliğine ihtiyaç duyacağını zannetmiyorum. sony'nin avantajı yüksek çözünürlük. fdemirhan'in da dediği gibi prime lenslerde eksik var, makro seti geniş değil, tele de aynı şekilde. ts lensi hiç yok bildiğim kadarıyla.
bence eğer sony bu bahsedilen lens eksiklerini bu photokina'da ya da yakın zamanda tamamlamazsa pro dslr sektörüne geriden giriş yapmış olur.

Tarih: 11 Eylül 2008, 00:11 - İp: 81.***.**7.8
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

sony bu dalda başarılı olur..konica-minolta gibi dev bilgi birikimini aldı..cz ile işbirliğide iyi giderse-götürsünde..kendi başına yapsaydıda görseydik..böyle olduğu iyi oldu..belki pentax da ciddi bir atılım yapar..ff fiyatlarının çok pahalı olduğuna inanıyorum..bu bir dengeye gelecek..fatih abi,d700,5d,a900 ü aldın..senin kullandığın lenslerle iyice cılkını çıkardın..ortaya çıkan sonuç farkı,miligrammı olur;grammı olur....veya kilolarca farkda çıkarmı....

Tarih: 11 Eylül 2008, 00:26 - İp: 78.***.**7.203
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

En çok kullandığım lensler Sigma 12-24 ve canon 24 TS.
Bu lensleri yüksek diyaframla kullanıyorum. İç mekanlarda ışık çok fazla olmuyor, ve bazı yerlerde Tripod kullanmam mümkün değil, mecburen yüksek iso kullanıyorum.
Bu duruma bakarak, 5D ve d700/d3 arasında pek fark olmaz. Epeyce D3 kullandım, sonuçları bence çok iyi. fark mikrogram olur.
A900 için değerlendirme yapmak çok zor, makineyi görmedim bile, sadece bir kaç test fotografı var. ona dayanarak kesin hüküm verilemez, ancak yüksek ISO değerlerinde diğerleri kadar iyi olacağını sanmıyorum. Düşük iso değerde miligram, yüksek isoda Epey bir fark olur gibi.

Tarih: 11 Eylül 2008, 01:59 - İp: 85.***.**7.122