fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A900 Ff

Uzun zamandır eklenen A900 için şöyle bilgiler var
24.6 MP
5.0 fps
Viewfinder: 100% coverage @ 0.74x magnification
3.0" VGA LCD
9 point dual cross AF (with f2.8 sensor and wide area 10 point assist)
SuperSteadyShot
Weather Seals
Battery Grip is NOT built-in
No pop-up flash

Bilgilerin national geograhic reklamında yer aldığı söyleniyor.
Bir iki hafta içinde kesinleşir, photokina bu ay zaten.

Böylece 3. FF üreticiside çıktı ortaya. Umarım fiyatlar biraz daha iner.

Tarih: 5 Eylül 2008, 05:25 - İp: 88.***.**8.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Dev bir vizörü var, dünyanın en büyük vizörlü ikinci DSLR si (1DsMıııten sonra ). D3 ten de açık ara büyük vizörü.
Çift işlemcisi var.
Dünyanın en yüksek pikselli DSLR si.
Çok çok güçlü bir otofokus modulü var.
16:9 RAW çekiyor.
Yeni bir preview modu
Suya dayanıklı
APSC lenslerle çalışıyor
1.5 x crop modu var
Son 2 özellik kesin değil , ama saygın bir minoltacı sitesinde yazdı bunları . Özellikle 1.5 x crop modu varsa bu APSC makinelerin ölüm fermanından başka bir şey değil .
Tümleşik gribi olmaması fiyatını en az 1000-1500 dolar aşağı çekecek. 5 fps az gibi dursa da 25mp fotoğrafı işlemeye ancak gücü yeten çift işlemci ancak bunu başarabilir. Zaten 1Ds MIII de 5 fps.

Açıkçası piyasa dengelerini alt üst edecek , bir yandan 1D serisini zorlayan özellikleri diğer yandan D3'ten 2 misli daha fazla piksele sahip olması . Ve fiyatının 5000 dolardan az olacağı uzun süredir iddia ediliyor. Biz alalım ya da almayalım ,önemi yok . 5D II (7d olduğu da söyleniyor isminin) nin fiyatını çok aşağılara çekecektir. Ve 1d serisinin de. Ve D3 ün de.

Ayrıca 70-400 f4-5.6 G serisi bir zoom lensin resmi pdf. si internette var.
Zeiss 16-35 2.8 de resmi olarak dururulmasa da dpreviewde resimleri var.

Eraycanlı; Ben sony dslr de kullandım ,canon da. Abartmaya gerek yok . Minolta nın 50mm 1.8 si canon 50 1.8 den iyiydi mesela . Hem de bariz daha iyi. İkisine de sahibim zaten.

Bir tek 35 1.4 ün photozone testine bakarak markayı suçlamak yanlış ki bu lensi çok beğenen bir sürü insan var . Kaldı ki ne nikon un ne de canon un 35mm lensleri öyle ahım şahım şeyler değil .

Ayrıca cz 135 canon 135 L den 300 dolar daha fazla , ama ondan üstün bir lens.
cz 85 1.4 nikkor 85 1.4 ten oldukça iyi. Ve AF olmayan Nikon için üretilen cz 85 le yakın fiyata satılıyor. Canon 85 1.2 den 1000 dolar ucuz.(gerçi 85 1.2 eşi benzeri olmayan bir lens )
Cz 16-80 ayarında bir Canon yok. nikkor 16-85 ile aynı fiyata satılıyor.
cz 24-70 Canon 24-70 L den daha iyi, nikkor 24-70 le kafa kafaya . 1700 dolar fiyatı .
Sony 70-200 G Cann 70-200 2.8 L den daha iyi. 1700 dolar .
Sony 70-300 G Canondan daha iyi, nikkorla aynı gibi.
Sony 100mm makro nun canon 100mm den ne gibi optik farkı var?
ve bu lenslerin hiç birisi Canon-Nikon muadillerinden 500 dolar filan pahalı değil .
Ve tüm bu lensleri 3-4 stop titreşim önlemeyle kullanacak sony DSLr sahipleri . Canon ve nikon un 1500 dolarlık 24-70 leri dahil lenslerinin büyük kısmında IS bile yok.

Canon ve Nikon un spot fiyatlarıyla Sony nin garantili fiyatlarını neden kıyaslıyorsunuz ? Açın bhphoto yu yakın olduklarını görürsünüz.

Yıllardır canon-nikon tantanası forumlarda eser durur, aldım kullandım ve milletin abarttığı gibi bir espri göremedim . Şu an 50 1.8 , 100mm makro ve 70-300 canon IS var elimde.
Mesela 70-300 Canon un optik kalitesini hiç de abartıldığı gibi bulmadım . Fena değil kesinlikle , ama 200mm den sonra photoshop USM filtresiye dost oluyorsun . Daha önce kullandığım tamron 70-300 den 300mm civarında çok da iyi değil (daha iyi ama o kadar değil ). 50mm çok zayıf lens. Optiği güzel , ama gövde ve AF berbat ve hatta berbat ötesi .

Her markanın harika lensleri var, vasat lensleri de var. Bir tek nikon ,asla çok kötü ve yetersiz lens yapmıyor....O nedenle zaten kit lensleri bile çok iyi . Ama canondan bir parça pahalı .

Ayrıca zeissler iyi ama minoltalar değil demek de çok anlamlı gelmiyor bana Adamların zeissle anlaşması var. Nikoncular AF olmayan zeissleri daha pahalıya alıyorlar Ve canoncular da üstüne bir de adaptör alıp kullanıyorlar.
Zeiss yani boru değil , hem de AF yapan zeiss ....

Ha ama bir eksiği var evet ,spotta çok zor bulmak . Ve kullanıcı sayısı canon-nikon a göre az ve elden çıkarmak da daha zor elbette . Ama bunlar için bir markayı suçlayamayız. Yani kaçak makine satmıyorlar diye ,vergiden çalmıyorlar diye ....

Tarih: 6 Eylül 2008, 06:08 - İp: 88.***.**1.123
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

a900 + 16-35 f/2.8
fiyat güzel olsa da ff piyasasını düşürse biraz

Tarih: 6 Eylül 2008, 17:45 - İp: 81.***.**7.8
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Piyasayı etkiler mutlaka .
Canon 3 FF ile birden geliyor ....

Tarih: 6 Eylül 2008, 18:53 - İp: 88.***.**1.123
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

3 ff derken? 5d'yi yenileyecekler, 1d serisi de mi değişiyor?

Tarih: 6 Eylül 2008, 20:29 - İp: 81.***.**7.8
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ağustos ayı fotoğraf dergisinde de Nazmi Kılıçer'in makalesinde 1-2 yıla tüm makinelerin ff olacağını yazıyordu lensleri şimdiden ona göre alın ve amatörseniz pahalı makinalardan kaçının diyordu.

Ken rockwell ise 2020lere kadar apscler varlığını sürdürecek diyordu. Ama böyle giderse ken'in dediği yanlış olacak..

Tarih: 6 Eylül 2008, 20:30 - İp: 88.***.**4.232
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

4d, 7D,9D diye 3 kameradan bahsediliyor .
http://www.digitalrev.com/en/article.php?article_id=3428

Tarih: 6 Eylül 2008, 20:52 - İp: 88.***.**1.123
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eger ff olup, crop faktoru degişebilen makineler cıkarsa evet ken'in dedigi yalan olur.
standart olur.
hatta giriş seviyesi ffler falan cıkar:D
(yada olmadı 1.4-1.3-1.2 croplu makineler )

zaten artık megapiksel sınırına dayandıkları için yapılabilecek cok fazla sey kalmıyor. yuz tanıma video cekme gibi uyduruk ozelliklerde bir yere kadar.
sensorleri buyutup kaliteyi arttırıp,artık su işi doyuma ulastırsalar bızde rahatlasak.
---
ama ff ve apsc diye bir ayrım devam ederse yani ikisi farklı dunyaların makineleri olarak yola devam ederse ,hıc sanmıyorum boyle birşey olacagını..yada kimsenın talep edecegini.

Tarih: 6 Eylül 2008, 21:04 - İp: 88.***.**8.171
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Elbette bu FF makinaların crop modu, sadece APS-C ye uygun lensleri de kullanım avantajını sağlıyor ancak bu crop modunda fotoğrafın çözünürlüğü düşecek. Bu kuş fotoğrafçılarının ihtiyaçlarına cevap verebilir mi dersiniz? Aksi taktirde croplu makinaların hep alıcısı olabilir.
Bir de merak ettim, SSS fonksiyonu açıkken A700, fotoğrafta crop yapıyormudur bilgisi olan varmı?

Canon modelleri enteresanmış gerçekten de. Zaten sitesinde de gizemli bir reklam var Canon un

#t_yaman' tarafından 06.09.2008 22:29:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2008, 22:28 - İp: 85.***.**6.1
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Hayır SSS açıkken crop yapmıyor. SSS nin fotoğrafa olumsuz hiç bir yanı yoktur.

Tarih: 6 Eylül 2008, 22:47 - İp: 88.***.**1.123
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Hımm Bu FF haldeyken sensörü titretiyor ya, lensin sensör üzerine düşürdüğü görüntü sınırları taşmıyormudur o anlamda sormuştum ama değil demekki, var mı detaylı bilgiler acaba Buffalo Hocam.

Tarih: 6 Eylül 2008, 23:03 - İp: 85.***.**6.1